Darbecilerin Nasıl Yargılanacakları Belli Oldu

 > -

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasında görevli 15 savcı tarafından 10 ayrı iddianame hazırlanması planlanıyor. Çatı iddianamede ise, darbe teşebbüsünün gerçekleştiği gece Genelkurmay Başkanlığı karargahında yaşananlar yer alacak. 

CNN TÜRK muhabiri Serhat Dal'ın haberine göre darbeye teşebbüs soruşturmasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından iş bölümü yapıldı. Soruşturmada 15 savcı görev yapıyor ve her birinin soruşturduğu konu başlığı farklı.

Çatı iddianamede Genelkurmay'da yaşananlar yer alacak

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, Jandarma Genel Komutanlığı, Cumhurbaşkanlığı külliyesi ve TRT, MİT ve Ankara Emniyet Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Gölbaşı Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı, Eğitim ve Doktrin Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Kara Havacılık Okulu Komutanlığı için ayrı ayrı olmak üzere toplamda 10 iddianame düzenlenmesi planlanıyor. 

Ancak süreç içinde bu sayının artabileceği de azalabileceği de belirtiliyor.

İddianameler birleştirilecek, tek bir dosya haline getirilecek

Yargılama aşamasındaysa bu iddianameler birleştirilecek ve Sincan'da yeni inşa edilecek mahkeme salonunda görülecek davada tek bir dosya haline getirilecek.İhalesi yapılan Sincan'daki büyük mahkeme salonu duruşmalar başlayana kadar tamamlanacak.

Darbe girişimine katılmayan FETÖ üyeleri için de ayrı iddianameler

Darbeye teşebbüs suçundan düzenlenecek 10 iddianamenin yanı sıra darbe girişimine katılmayan ancak Fethullahçı Terör Örgütüne üye olanlar için de ayrı iddianameler düzenlenecek. 

Bu davaların sanıklarının yargılamaları darbe teşebbüsünden ayrı davalarda yapılacak. Görevden alınan ve haklarında gözaltı kararı çıkarılan sivil ve askeri hakimler ile devlet memurlarının da bu kapsamda terör örgütü üyeliğinden yargılanmaları bekleniyor.

Peki İstanbul başta olmak üzere diğer illerdeki yargılamalar da Ankara'da mı yapılacak?

Soruşturma kapsamının geniş ve sanık sayısının fazla olması nedeniyle, adil yargılamayı tesis edebilmek için diğer illerdeki soruşturmalara ilişkin yargılamaların mahallinde yapılması planlanıyor.

CNN Türk

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir