Darbe Komisyonu'ndan Hulusi Akar'a 10 Soru: ‘FETÖ'nün Fark Edilemeyişinin Sebebi Neydi?’

8PAYLAŞIM

Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, komisyonda dinleyemediği Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a yazılı olarak 10 soru gönderdi. Akar'ın MİT'ten istihbarat geldiği, FETÖ ile mücadele konusundaki girişimler ve FETÖ'nün TSK'ya sızmasının fark edilemeyişinin sebebi gibi bazı konulara ilişkin soruları yanıtlaması talep edildi.

İşte o sorular...

Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun çalışma süresi 4 Ocak 2017 tarihinde sona erecek.

Komisyonun dinlemek istediği bazı isimler bu süre içerisinde komisyona gelmedi. Bunların arasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da var. Bu isimlerden Hulusi Akar'a, komisyonun AK Partili milletvekillerinin hazırladığı sorulardan bir kısmı seçilerek 10 soru gönderildi. Komisyondaki muhalefet partisi milletvekilleri isimlerin bizzat komisyona gelmesini istediği için soru vermedi.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Hulusi Akar'a yöneltilen 10 soru şöyle:

1- Hangi önlemleri aldınız?

"15 Temmuz 2016 günü MİT’ten gelen istihbaratta MİT’e yönelik bir operasyondan söz edildiği, bunun mahiyeti üzerine MİT Müsteşarı ile görüşme yaptığınız ifade edilmektedir. Kamuoyuna intikal eden bu bilgilerden hareketle nasıl bir kanaate ulaştınız ve hangi önlemleri aldınız?"

2- MİT’ten size ulaşan istihbarat bir darbe girişimi kuşkusu yönünde mi yoksa MİT’e yapılacak bir operasyon muydu?

3- İstihbaratı bir darbe girişimi olarak değerlendirdiniz mi?

"Baştaki sorularla bağlantılı olarak istihbaratı bir darbe girişimi/kalkışma olarak değerlendirdiniz mi? Bu değerlendirmeyi yaptıysanız gerekli önlemlerin alınması için Kuvvet Komutanlarına bildirdiniz mi? Bu istihbarat ile ilgili Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanı ile ya da özel kalemleri ile bir görüşmeniz oldu mu? Olayın tüm yönleriyle aydınlatılması için bu konuda size ulaşan bilgiler ve aldığınız tedbirlerle ilgili bilgi verebilir misiniz?"

4- Türk hava sahasının kapatılması emrini doğrudan ilettiniz mi?

"Genelkurmay Başkanlığı’nın MİT’ten gelen istihbarat üzerine alınan tedbirler kapsamında yaptığı “Türk hava sahasını askerî uçak ve helikopterlere kapatmayı ve havadakileri indirme emrinin Silahlı Kuvvetler Komuta Harekât Merkezi Amiri vasıtasıyla verildiği” şeklindeki açıklaması çerçevesinde, Türk hava sahasının kapatılması emrini doğrudan Hava Kuvvetleri Komutanı’na ve Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı olan Korgeneral Mehmet Şanver’e doğrudan ilettiniz mi?

İletmedinizse niçin? Emrin, doğrudan Mehmet Şanver’e iletilmesinin önemli bir zaman kazancı olacağı ifade edilmektedir. Bu denli önemli bir olayda doğrudan sorumlu komutanların aranmaması TSK’nın hiyerarşik yapısı ve emir komuta sistemi açısından mümkün müdür?"

5- FETÖ ile mücadele kapsamında herhangi bir girişiminiz oldu mu?

"Görev süreniz içerisinde, FETÖ/PDY örgütünü güvenlik açısından tehdit olarak gören herhangi bir rapor ya da bilgi size sunuldu mu? TSK içinde FETÖ/PDY örgüt mensupları olduğunu tespit ettiniz mi? Bu konuda istihbari çalışma için MİT'ten talepte bulundunuz mu? Bunların dışında nasıl bir girişiminiz oldu? Bu örgütle mücadele kapsamında herhangi bir girişiminiz oldu mu?"

6- MİT Müsteşarı tarafından olağanüstü bir ihbar iletilmesi sonucu bazı tedbirler aldığınız değerlendirilmektedir. Bu konuya açıklık getirir misiniz? Gelen ihbar neydi? Hangi tedbirleri aldınız?

7- FETÖ'nün en önemli hedeflerinden birisinin TSK olduğu kamuoyunda sürekli gündemdeydi. FETÖ'nün TSK'ya sızmasının fark edilemeyişinin sebebi kanaatinizce nedir?

8- Kurtarma operasyonuyla mı kurtarıldınız, serbest mi bırakıldınız?

"Darbe girişiminde sizin etkisiz hale getirilişiniz, Akıncı Üssü'ne götürülmeniz ve Çankaya Köşkü'ne getirilişinizi anlatır mısınız? Zorla götürülme sırasında boğazınızın kemerle sıkılması ve görüntülere yansıyan yaralanma iddialarına ne dersiniz? Bir kurtarma operasyonuyla mı kurtarıldınız, darbecilerin başarılı olamayacaklarını anladıktan sonra sizi serbest bırakmalarıyla mı serbest kaldınız? Akıncı Üssü'nden nasıl çıktığınızı anlatır mısınız?"

9- Mehmet Dişli'nin ifadesinde söylediği hususlara açıklık getirir misiniz?

"Akıncı Üssü'nden Çankaya Köşkü'ne geldiğinizde yanınızda darbeci general Mehmet Dişli'nin de bulunduğu görülmektedir. Mehmet Dişli, ifadesinde “Ben başından itibaren Sayın Genelkurmay Başkanı'nın yanındaydım. Bu işin tarafı değil mağduruyum. Beraber başından sonuna kadar krizi yönettik. En son, kendisiyle Çankaya'ya Sayın Başbakan'ımızın talimatıyla gittik. Oradan da krizin kapanmasını birlikte yönettik" şeklindeki sözleriyle Sayın Başbakan tarafından çağrıldığını iddia etmektedir. Sizi taşıyan helikopter pilotu da darbecilikten tutuklandı. Bu hususlara açıklık getirir misiniz?

10- Komisyonumuzun çalışma alanıyla ilgili başkaca tespit ve önerileriniz var mıdır?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir