Görüş Bildir
Haberler
Dar Sütyen Uykuyu Düzenini Bozuyor!

Dar Sütyen Uykuyu Düzenini Bozuyor!

Kadinlive
29.08.2014 - 14:28 Son Güncelleme: 29.08.2014 - 14:54

Uykuya geçişi zorlaştıran ve engelleyen bir dizi etmeni açıklayan uzmanlar, dar sutyen, gece işle alakalı yapılan telefon görüşmeleri ve sigara gibi etmenlerin uykuyu zorlaştırdığını açıkladı. Japon araştırmacıların ortaya koyduğu sonuçlara göre, göğüs kafesini ve omuzları sıkan bir sutyen uykunuzu berbat ediyor.

Uzmanlar ayrıca sıkı elbiseler sonucu artan vücut sıcaklığı ve melatonin seviyesinin uykunun en kötü 2 düşmanı olduğunu belirtti.

Uykuyu mahveden bir başka etmen ise gece 21:00′den sonra işle alakalı yapılan mailleşmeler ve telefon görüşmeleri. Michigan Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, işle ilgili olarak saat 21:00′den sonra telefonunu kullananlar iyi uyuyamıyor ve ertesi gün verimli olamıyor.

Araştırma ekibinin başında bulunan Russell Johnson açıklamasında, ‘Uyku öncesi işle ilgili telefon görüşmesi yapanlar, e-posta ve SMS atanlar, arkadaşlarıyla telefon görüşmesi yapanlar kadar rahat olamıyor.

Çalışma saati olarak 21:00′i seçtik. Çünkü birçok insan 21:00 ile 01:00 arasında uyuyor. Akıllı telefonlar en yıkıcı araçlardır. Çünkü portatiftirler. Bu yüzden insanlar onları yastık altına ya da komidinin üzerine koyarlar. Ve dizüstü bilgisayarların aksine, akıllı telefonların sesleri ve ışıkları daha rahatsız edicidir’ dedi.

Uykuyu zorlaştıran bir başka etmense sigara. Uzmanların açıklamalarına gör, uyku öncesi sigara içmek uyku düzenini bozuyor. Nitokitinin, dopamin ve serotonin gibi kimyasal uyarıcı salınımını tetiklemesinden dolayı, sigara içenler REM uykusu yerine hafif uyku modunda daha çok zaman harcıyor. Yine çalışmalara göre, uyku öncesi sigara içenlerin ertesi gün kendilerini daha az dinlenmiş hissediyor. Uzmanlar en az birkaç saat öncesinden sigara içiminin bırakılması gerektiğini belirtiyor.

Akşam yemeğinde ağır proteinli ızgara tavuk ve et gibi besinler tüketmekte, ne yazık ki uykuya geçişi zorlaştırıyor. Protein açısından zengin yemek ne kadar iyiyse, uyku içinde o kadar kötü. Çünkü proteini sindirmek vücudu çok çalıştırıyor ve bu durum çoğu zaman vücudun uyku moduna geçmesini zorlaştırıyor. Uyku öncesi bu tür yiyecekler yerine kraker gibi tahıl ve nişastalı ürünleri tercih etmek daha iyi olacaktır. Yatmadan 4 saat önce yenilen karbonhidrat ürünleri kan şekerinin düşmesini sağladığı için uykuya daha hızlı geçişi sağlıyor.

Kaynak: http://www.kadinlive.com/dar-sutyen-u...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın