Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Daha İlk Maddesinde ‘Bunlar Gerçek mi?’ Diye Düşündürerek Beyninizi Bükecek 15 Bilgi

-

Bu hafta da şaşırmadan duramadık...

1. 1875’te İrlanda’da gerçekleşen “Büyük Viski Yangını” esnasında 13 kişi hayatını kaybetti. Ama hiçbiri yangından ya da zehirlenmeden dolayı ölmedi. Sokaklardan akan viskileri içtikleri için alkol zehirlenmesi yaşadılar.

2. Bir adam Golden Gate köprüsünden atladı, beli kırıldı, ama ölmedi. Sonradan yardım ekipleri gelene kadar bir denizaslanı tarafından suyun yüzeyinde tutulduğu fark edildi.

3. Bilim insanları Manhattan’ın 63 ile 76. sokakları arasında dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bir karınca türü keşfettiler.

Takma isimleri de ManhattAnt (Ant: İng. Karınca)

4. Norveç’te elektrikli otomobil sahibiyseniz kamuya ait otoparklarda ve feribotlarda ücret ödemiyor, ayrıca otobüs şeritlerini kullanma hakkı elde ediyorsunuz.

5. Pandalar bazen daha fazla yiyecek ve özel ilgi için hamile taklidi yapabiliyor.

6. Rudyard Kipling’in yazdığı her kelime başına 10 şilin kazandığını öğrenen iki Oxford öğrencisi, adamın yanına gidip ona 10 şilin uzatmış ve “En iyi kelimelerinizden birini alabilir miyiz?” demiş. Kipling’in cevabı şöyle olmuş: “Teşekkürler”

7. Bir defasında 20 bin arılık bir sürü bir otomobili iki gün boyunca takip etti, çünkü kraliçe arı arabanın içindeydi.

8. Beyninin sağ lobunda hasar oluşan birisi şaka bağımlılığına sahip olabiliyor. Yani sürekli şaka yapma ihtiyacı hissetme durumu.

9. Bir araştırmaya göre ortalama bir erkek alışverişin 26. dakikasında sıkılmaya başlarken, kadınlarda bu süre 2 saat.

10. Kenya’da 650 dolara böbrek satın alınabilirken, aynı böbrek Güney Afrika’da 200 bin dolara satılabiliyor.

11. Yalnızca üç adet orijinal narenciye var: Pomelo, ağaçkavunu ve mandalina. Geri kalanlar hibrit. Örneğin portakal orijinal bir meyve değil, pomelo ve mandalin hibriti.

Ağaçkavunu.

12. Video oyun tasarımcısı Will Wright’ın evi 1991’deki bir yangında kül oldu. Bunun üzerine evini baştan dizayn etme deneyimini tekrar yaşayabilmek için bir oyun tasarlamaya başladı. Hangi oyundan mı bahsediyoruz?

13. 1991 yılında Mexico City’nin havasında o kadar çok dışkı tozu bulunuyordu ki, yalnızca dışarıda soluyarak Hepatit kapmak mümkündü.

14. Vikingler 9. yüzyılda İstanbul’a geldiklerinde isimlerini Ayasofya’nın duvarlarına kazıdılar. Bu yazıları bugün halen görebilirsiniz.

15. Pixar’ın Arabalar filmi yalnızca oyuncak ve diğer ürünlerin satışından 10 milyar dolar gelir elde etti. Yani gişe gelirinin aşağı yukarı 22 katı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bahadir-kirazoglu

Vikinglerle ilgili olarak, İsveçli metal grubu Amon Amarth'ın Vargags of Miklagaard adlı parçası bu olayı anlatıyormuş. https://www.youtube.com/watch?v=2PUv9gS2paQ

selimkazak

vikingler de az hanzo değilmiş ...

erkanmahmut

Duvara "canım anam" yazmışlar

timur_ozer

herşeyi siktir ettim şu pixar ın oyuncaklardan elde ettiği 22 milyar geliri okudum yıkıldım kahroldum. Bir animasyon filmi ve oyuncak satışı ülkemin en büyük marka değeri THY den 10 kat daha değerli. THY marka değeri 2,5 milyar dolar.

sipidik-sipidik-yuzen-balik

şş 10 milyar gelir, 22 katı. :) kahrını yüzde ellibeş azalttım :)

timur_ozer

dostum şöyle düşün küçücük bir animasyon ofisinde çoluk çocuğun izleyeceği bir çizgi film üret sonra dünya devi bir firmayı satın al. :D Ayrıca animasyon filminin gideri ne ki geliri 22 milyar dolar. THY nin 10 milyar gelirinin 5 i giderdir :)

sipidik-sipidik-yuzen-balik

la 22 milyar dolar değil, bi daha okusana shahsahshahs yoksa sen haklısın ona bişey demiyorum :D

gulerulash

bi dahaki ayasofya gezimde duvarlara bakacam 😂😂

ozan-tufekci

ust katta korkuluklarda bu yazi

mehmet-can-atar

11.madde de çok güzel sallamışsın turunçgillerin en orijinali adından da görüldüğü gibi turunçtur. portakal,greyfurt vs turunç ağacının aşılanması ile elde edilir. hatta bazı ciftciler 1 turunç ağacında 4-5 cesit farklı meyve yetiştirirler.

suayip-ozden-guven

Portakal İpek yolunun Anadolu’dan geçtiği dönemlerde narenciye Hindistan civarından gelen ticari bir üründü. Ümit Burnu’nun keşfedilmesiyle ticaret yolları değişmiş, Asya kıtasının Avrupalı devletler tarafından sömürgeleştirilmesiyle portakal üretiminin tamamı Portekizcivarına yayılmıştır. Türkçeye “Portekiz’den gelen” anlamında, “Portakal” olarak girmiştir. Portakalın Pomelo ile Mandalina’nın doğal melezi olduğu sanılmaktadır.Güney Anadolu ve Doğu Karadeniz (Rize çevresi)ayrıca Kıyı Ege’nin güneyi, Akdeniz çevresinde ve sıcaklık ortalaması 23 ila -3 °C arasında olan yerlerde yetişen ağaçlardır. En kaliteli Washington cinsi portakalda Antalya ili Finike ilçesinde yetiştirilmektedir. Finike Çavdır köyü portakalı, en iyi portakal ödülü almıştır.

Başlıklar

AyasofyaBilimİrlandaİstanbulNorveçhamilemeyveoyunyiyecek
Görüş Bildir