Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dağ ve Tırmanış Filmlerini Sevenler İçin 20 Film Önerisi

 > 
883PAYLAŞIM

Filmler IMDb puanına göre sıralanmış ve bazı özetler Beyazperde'den alınmıştır.

1. High Ground (2012) | IMDb 5.4

IMDb 5.4 

Irak ve Afganistan'dan gazi olarak dönmüş iki askerin Himalaya Dağları'na çıkışını anlatırken bir yandan da savaşın bıraktığı izleri ve ruhlarını iyileştirme mücadelelerini anlatan belgesel tadında film.

2. Vertical Limit / Dikey Limit (2000) | IMDb 5.9

IMDb 5.9

Peter, çok başarılı ve hatasız bir dağcıdır. Dünyanın en tehlikeli doruk noktalarından biri olan K2'de mahsur kalan kardeşini ve onun arkadaşlarını kurtarmak üzere dünyanın en dehşetli yolculuklarından birine çıkmak üzeredir. Tüm doğa, insanın bu zirveye ulaşmasını engellemek için el birliğiyle çalışmaktadır. Peter, yolculuğu esnasında dağda oldukça tuhaf bir adamla tanışır. Tırmanmak için onun büyük yardımları da Peter'ın ihtiyaç duyacağı cinsten yardımlardır.

3. The White Tower (1950) | IMDb 6.1

IMDb 6.1

James Ramsey Ullman'ın aynı adlı romanından uyarlanan filmde 6 kişinin İsviçre Alpleri'nde daha önce hiç tırmanılmamış ''The White Tower'' adlı dağa tırmanış mücadelesi anlatılıyor.

4. The Climb (2002) | IMDb 6.1

IMDb 6.1

Tırmanış stilleri birbirinin tamamen zıttı olan iki tırmanışçının başarılı bir kurtarma operasyonu sonrası değişen hayatlarının anlatıldığı TV filmi.

5. K2 (1991) | IMDb 6.2

IMDb 6.2

İki iyi arkadaş olan Seattle’lı avukat Taylor (Michael Biehn) ve fizik öğretmeni Harold’un (Matt Craven) ortak tutkuları dağcılıktır. Yine Alaska’da çıktıkları bir tırmanış sırasında başka bir ekiple karşılaşırlar. O ekipten birkaç kişinin dünyanın en yüksek ikinci dağı olan K2’ye tırmanma planları yaptığını öğrenen Taylor, yeterince deneyimli olduklarını ileri sürerek ekip liderini, onu ve Harold’u da ekibe almaya ikna eder. Tırmanış sırasında Taylor’ın kendini beğenmiş ve saldırgan tavırları grubu ve de özellikle tur liderini (Raymond J.Barry) ve onun kararlı sevgilisini (Patricia Charbonneau) rahatsız eder. Fakat, bu son derece zorlu parkurda zorluklar ve zamanla felaketler birbiri ardına gelmeye başlayınca, grup, sürtüşmek yerine kenetlenmeyi yeğler, dostluk ve kahramanlıklarla bezeli bir işbirliğiyle hayatta kalmaya çalışırlar...

6. The Eiger Sanction / Zirvede Ölüm (1975) | IMDb 6.4

IMDb 6.4

Jonathan devlet adına çalışan bir suikastçı eski bir dağcı ayrıca aktif olarak bir üniversitede profesördür.Gizli servis ona yine bir görev verir.O da bu görev için dağcılık yeteneklerini kullanmak durumunda kalacaktır.

7. Cliffhanger / Dağcı (1993) | IMDb 6.4

IMDb 6.4

Gösterime girdiği yıl dünya genelinde en çok hasılat elde eden yapımlardan biri olan film üç dalda Oscar’a aday gösterilmiş olup başrollerinde Sylvester Stallone ve John Lithgow gibi isimleri barındırmakta.

8. Der Berg ruft! (1938) | IMDb 6.7

IMDb 6.7

İtalyan dağcı Carrel Matterhorn'un tepesine ilk ulaşan dağcı olmak istemektedir. Tırmanış zor olduğundan İngiliz dağcı Whymer ile anlaşır. Fakat anlaşma suya düşünce ikisi de aynı gün içinde farklı takımlarla tırmanmak zorunda kalacaklardır.

9. The Mountain (1956) IMDb 6.8

IMDb 6.8

Henri Troyat'ın romanından uyarlanan film, Stallone'nin ‘‘Dağcı’’ filmine de set olan dağlarda çekilmiş (İtalyan Alpleri) ama elbette o filmin temposundan ve hızından çok uzakta... Paris seferi sırasında dağlara çakılan bir uçağın yolcularını arayanların arasına katılan dağlara küsmüş bir adamın maceralarını anlatan ‘‘Fedakar Dağcı’’, 40 yıl öncesinin ‘‘dağ’’ filmi nasıl oluyormuş diye merak edenlere... Üstelik oyuncuları da yabana atılır gibi değil...

10. The Summit (2012) | IMDb 6.9

IMDb 6.9

Dünya dağcılık tarihinin en ölümcül günlerinden birinin anlatıldığı belgesel-film. 1 Ağustos 2008 tarihinde zirve yapmak için yola çıkan 11 kişinin ölümleri, diğer dağcılar tarafından, o günün çekimleri ve sonradan eklenen çekimlerle anlatılmış.

11. Alive (1993) | IMDb 7.0

IMDb 7.0

Uruguay ragbi takımının gerçekten yaşadığı bir olaydan yola çıkan film takımın uçağının Ant Dağlarına çarptıktan sonra yaşanan hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. Takımın her bir elemanı hayatta kalma iç güdüsüyle bu dağlardan kurtulmak için ellerinden geleni yaparlar; aralarından bazılarını çetin hava ve coğrafi koşullara kurban verseler de bir yandan Tanrıya olan inançlarını kaybetmemeye ve ailelerine dönmeye çalışırlar.

12. Everest (2015) | IMDb 7.2

IMDb 7.2

Everest'e tırmanmakta olan iki ayrı dağcı ekibinin karşılaştığı yoğun kar yağışı, büyük bir felaketin habercisi olur. Kar fırtınası her zamankinden daha şiddetlidir ve herkes için büyük bir hayat mücadelesi başlamış olur. 1996 yılında Everest'te meydana gelen gerçek bir hikayeden konusunu alan filmin yönetmeni Baltasar Kormákur. Filmin başrollerini ise Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, John Hawkes ve Jason Clarke gibi ünlü isimler paylaşıyor.

13. The Wildest Dream (2010) | IMDb 7.3

IMDb 7.3

Yıl 1920, Everest keşfedilmeyi bekleyen en büyük keşiflerden biridir ve dünyanın gündemindedir. Dağcılığa gönül vermiş olan George Mallory ve ekibi bu zorlu görev için gönüllüdürler. Fakat Everestin ürkütücü duruşu, soğuk iklimi, bilinmeyen gizemli zorlukları pek çok insanın ölümüne sebep olacaktır. Tüm çabalar boşa çıkar ve George Mallory geri dönmek zorunda kalır. Bir sonraki görev için yıllar geçer ve zaman gelir, artık daha büyük bir konvoyla Everest tırmanışı için yola çıkılır. Fakat Everest güçlü bir düşman gibi yine büyük engellerini dağcılara sunar ve bu girişimde başarısız olur bu defa George Mallory zirvenin yamaçlarında son defa görülür… Aradan 75 yıl geçer ve Conrad Anker olarak bilinen başarılı dağcı günümüz şartlarında Everest zirvesine çıkıp George Mallory’nin akıbetini araştırmaya gönüllü olur… Soluksuz izleyeceğiniz, hatta seyrederken üşüyeceğiniz bir belgesel film.

14. Cold (2011) | IMDb 7.4

IMDb 7.4

2 Şubat 2011 tarihinde Simone Moro, Denis Urubko ve Cory Richards bir ilke imza attılar. Cory Richards 8.000 metrelik zirveye kışın çıkabilen ilk Amerikalı oldu. Yolculuk neredeyse onları öldürüyordu. Cory küçük bir kamera taşıyordu ve yaşananları sürekli kaydetti. Yalın, dürüst bir dille Cory’nin objektifinden ekibin hikayesi.

15. Nordwand / Kuzey Yamacı (2008) | IMDb 7.4

IMDb 7.4

Klasik anti-nazi propaganda filmlerinden farklı bir anlayışa sahip Kuzey Yamacı'nda 1936 yılının Nazi Almanyası döneminin arka planda olduğu, "zirveye ulaşma"nın en büyük ihtiras olduğu olaylar zinciri aktarılıyor. Birkaç dağ sevdalısı, Avrupa'nın en yüksek dağlarından birini keşfetmek için, farklılıklarını bir tarafa koyarak işe koyulurlar. North Face, 2008 Locarno Film Festivali'nde resmi seçim olarak gösterildi.

16. K2: Siren of the Himalayas (2014) | IMDb 7.4

IMDb 7.4

1909 yılında Abruzzi Dük'ünün keşfinden 100 yıl sonra yapılan tarihsel bir tırmanış sürecini anlatan belgesel-film. Dünya çapındaki alpinistler Fabrizio Zangrilli, Gerlinde Kaltenbrunner, Jake Meyer ve Chris Szymiec tarafından, her 4 dağcıdan birinin tırmanmayı denerken öldüğü K2 ' ye yapılan tırmanışı izliyoruz.

17. Blindsight (2006) | IMDb 7.4

IMDb 7.4

6 Tibetli kör gencin Lhakpa-Ri tepesine tırmanışlarında onlara yedi farklı dağda zirve görmüş (7 farklı kıtada en yüksek 7 dağ) kör dağcı Erik Weihenmayer eşlik ediyor.

18. 127 Hours / 127 saat (2010) | IMDb 7.6

IMDb 7.6

Yaşanmış gerçek iç burkan bir olaya dayanan 127 Saat, Oscarlı yönetmen Danny Boyle'un 'Slumdog Millionaire'den sonraki çalışması. Genç dağcı Aron Ralston, kimseye haber vermeden çıktığı yolculuğunda Utah yakınlarında Moab bölgesinde büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. 5 gün boyunca hayatta kalmak için elinden geleni yapan Aron'ı oradan kurtaracak kimse yoktur. Tek çaresi yine kendisidir...

19. Meru (2015) | IMDb 7.8

IMDb 7.8

2015 yapımı macera ve aksiyonun her saniyesine hakim olduğu belgesel film Meru filmi, film adından da anlaşılabileceği gibi MERU dağına büyük ve riskli bir tırmanışı konu ediniyor. Film konusunu birkaç cümleyle özet edecek olursak; Üç profesyonel ve işlerinde seçkin olan dağcı bütün riskleri göze alarak, hayatlarını kaybetme pahasına bir dağa tırmanmaya karar verirler. Bu dağ Meru dağıdır ve hiç de öyle kolay bir tırmanış olmayacaktır…

20. Touching the Void (2003) | IMDb 8.1

IMDb 8.1

1980'li yılların ortasında iki genç dağcı Simon ve Joe Peru'da çıkılması neredeyse imkansız gözüyle bakılan Siula Grande noktasına doğru tırmanışa geçerler. Günler süren macera sonrası zirveye ulaşmayı da başarırlar. Fakat Joe dönüşe geçtiklerinde düşerek bacağını kırar. Simon dostunu yarı yolda bırakmadan onu 300 metrelik bir ipe bağlayarak dönüş yoluna beraber devam eder. Fakat Joe bir noktada öyle bir düşer ve takılır ki Simon'ın ipi kesmekten başka çaresi yoktur. Simon arkadaşının ölümünü kabullenerek dönüşe devam eder fakat Joe bir yarıya düşerek hayatta kalmayı başarır ve tek başına dağdan inmeyi başarır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-duman

Eksikleri olsa da güzel bir paylaşım olmuş.Heleki benim gibi kar ve doğa manzaralı filmleri sevenler için.. Eksik filmlerden birisi '' Gerilim Hattı ''. sanırım 2. filmide çekilen bu gerilim korku tür film de bir harikaydı.. Anlatmıyayım izlesin arkadaşlar. ve bu 20 film hakkında hiç değlse başrol için kısa bir geçiş yapılabilirdi,bir çoğunda dönemlerinin ünlü western oyuncularını görüyorum.. Bilmyenler mutlaka vardır. biraz alel acele yapılmış sanki hazırlıksız ,filmin ismi alınmış konusundan iki cümle..Yinede düşünülmüş olması iyidir.. :)

delimsa

yaşamak için filmi bu listede olmalıydı.

kendibardaklarimiz

11.

hakan-duman

Var zaten yahu,yazmak için yazmayın..

ridvan-usta

var ya alive filmi yaşamakiçin filmi zaten :)

Gizli Kullanıcı

#12 'deki Meireles sanırım. Bu arada "127 Saat" i öneririm.

rustemketum

ben odun filmi seviyorum, odun! liste var mı?

mehmet.b.a.b.a.78

https://onedio.com/haber/hollywood-dan-sikilanlara-bollywood-efsanesi-395740

Görüş Bildir