Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuklarınıza Aşılamaktan Asla Pişman Olmayacağınız 15 Beslenme Tüyosu

-

Günümüzde kimi ülkelerde çocuk nüfusunda büyük oranda açlık görülürken, kimi ülkelerde ise çocuklarda ciddi anlamda obezite eğilimi görülüyor.

Çocuklarınıza sağlıklı ve israf etmeden yemek yemeği öğretmek birer aile olarak bizim yapmamız gereken en önemli sorumluluklarımızdan biri.

Bu nedenle gelin el ele daha bilinçli bir toplum ve daha bilinçli bireyler yaratabilmemiz adına çocuğumuza yemek konusunda verebileceğimiz en güzel fikirlerin bir üstünden geçelim.

1. Kahvaltı anlayışınızı değiştirin.

Hızlı ve pratik oluyor diye çocuğunuzun önüne hemen mısır gevreği ya da tost koymayın. Kahvaltıda sebze, meyve ve protein almasına özen gösterin.

2. Fast-food restoranlarını evinize getirin.

Aslına bakarsanız hamburger, patates v.b bazı fast-food ürünleri doğru pişirilip sağlıklı malzemeler kullanıldığında da aynı zevki veriyor. Bu nedenle çocuğunuzun yemek istediği fast-food alternatiflerini evinizde kendiniz hazırlayın.

3. Kırmızı et yerine, beyaz eti tercih edin.

Hem sindirimi açısından hem de balık gibi içinde omega-3 gibi değerleri yüksek gıdaları çocuğunuza alıştırmanız onun büyümesine hem yardımcı olacak hem de hazmını kolaylaştıracaktır.

4. Yapay şeker yerine doğal olanını tercih edin.

Kesinlikle ve kesinlikle çocuğunuzun şeker ihtiyacını doğal besinler ile karşılamaya çalışın. Meyve, bal gibi seçenekler dozunda kullanılıp şeker ihtiyacı bastırıldığında bu onun daha kendisi anlamadan beslenme alışkanlıklarını düzene sokacaktır.

5. Çeşit konusunda hep inovatif olun.

Aynı yemeği tekrar tekrar çocuğunuza yedirmek onu o yemekten soğutabilir.

Bu nedenle biraz araştırma yeteneğinizi kullanarak yeni tarifler deneyin.

6. Hayal gücünüzü ortaya çıkarın.

Bu sefer de sizi hayal gücünüzü kullanmaya teşvik ediyoruz!

Çocuklar şekilleri ve renkleri olan şeylere bayılırlar bu nedenle siz de tabaklarınızı biraz şenlendirip onları sofraya keyifle çekebilirsiniz.

7. Bilinçli bir aile olun.

Yemek ve sağlık konusunda onu erken yaşta eğitin.

Sevdiğiniz şeylerden bahsedin ve onun da sevdiği sağlıklı yiyecekleri öğrenmeye çalışın.

Bunun yanı sıra ona beslenme ile ilgili küçük bilgiler verin.

8. Beraber bir şeyler yetiştirin.

Çocukları saksıda yetişen bir sebze ya da meyve ile büyüleyebilirsiniz!

Eğer beraber domates, biber, fesleğen v.b sebze ve meyveleri tohumdan başlayıp yetiştirmeye başlarsanız hem onlarla güzel bir iletişim kurar hem de malzemenin nereden geldiğini öğretmiş olursunuz.

9. Onlardan yardım isteyin.

Onları yaptığınız işe dahil etmek ve çorbada tuzunun bulunduğunu bilmesi onu çok mutlu edecektir.

Böylece yaptığı yemeği tanıyacak ve afiyetle yiyecektir.

10. Masaya beraber oturun.

Çocukların eline yiyeceklerini verip televizyon karşısına geçmesine izin vermek hem aile bağlarınızı hem de onların yemek yeme anlayışını etkileyebilir.

Bu nedenle sık olarak masaya ailecek oturup keyifli bir sohbetle beraber yemeğinizi yemeğe çalışın.

11. Onu çocuk menüsünden uzaklaştırın.

Biliyorsunuz ki çocuk menüsü sadece patates kızartması, sosis, hamburger, pane tavuk gibi hazır ve kolay şeylerden oluşuyor. Siz eğer çocuğunuzun çocuk menüsü alışkanlığını değiştirip "büyüklerin" yediği şeylere teşvik ederseniz hem kendini daha havalı hissedecek hem de daha sağlıklı beslenecektir.

12. Yemek zamanlarını doğru belirleyin.

Çocuğunuzu her gördüğünüzde elinize bir şeyler tıkıştırıp yemek yedirmeyin. Aç olduğunda yemek yemesi gerektiğini ve doyduğunda yemeyi bırakması gerektiğini ona öğretin.

13. Tekrar, tekrar deneyin.

Eğer ilk seferinde başarılı olamadıysanız vazgeçmeyin. Tekrar ve tekrar olarak farklı yollardan denemeye devam edin.

14. Alışverişe beraber çıkın.

Onunla beraber alışverişe çıkmayı eğlenceli bir program haline getirin.

Doğru malzemeyi seçmeyi, koklamayı ona öğretin.

15. Çocuklarınıza ve arkadaşlarına süprizler hazırlayın.

Sağlıklı yemekleri eğlenceli bir hale getirmenin yolu da onlara süprizler hazırlamaktır. Bu nedenle eğer pikniğe gidecekseniz ya da evde film gecesi yapacaksanız yemekleri siz ayarlayın. Eğer daha da ileri gitmek isterseniz menü hazırlayıp onların seçmesini sağlayabilirsiniz!

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir