Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuk Gelinler Hakkında Bilmediğiniz, Yürek Burkan 13 Gerçek

 > -
Abone ol
Çocuk Gelinler Hakkında Bilmediğiniz, Yürek Burkan 13 Gerçek

Gelişmekte olan ülkelerin bir çoğunda, kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakılıyor. Dünya üzerinde 15-19 yaş aralığındaki her 5 kızdan 1'inin genç yaşta evlendirildiği, bu evlilikler sırasında başlık parası alındığı ve bu çocukların kocaları tarafından zarar gördüğü tespit edilmiştir.

Kaynak: http://all-that-is-interesting.com/child...

1. Hindistanda, kız çocuklarının %47'si 18 yaşından önce evleniyor.

Üstelik bu oran karşılaşılan en yüksek oran değil, popülasyonun büyüklüğü düşünülünce karşılaşılan en yüksek sayı.

2. Çocuk evlilikleri aynı zamanda ekonomik bir problemdir.

Halkın sadece yarısı okuma fırsatı yakalayabiliyor, geri kalan yarısı sosyal sermayeye hiç bir katkıda bulunamadığı gibi ekonominin gelişmesinde de etkili olamıyor.

3. Erkek çocukları da aynı şekilde erken yaşta evlilik için zorlanıyor fakat kız çocuklarında görüldüğü kadar sık rastlanan bir durum değil bu.

Fotoğrafta Rajani ve evlendirildiği eşi, çocukluk dönemlerini atlatana kadar ailelelerinin yanında yaşayacaklar.

4. Bangladeş, çocuk yaşta evliliği yasaklamış olmasına rağmen, bu konuda dünya üzerinde karşılaşılan en yüksek oranlardan birine sahip.

Kadınların sadece %29.3'lük kesiminin okur yazar olduğu tespit edilmiş.

5. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamında 18 yaşının altındaki her birey, çocuk olarak kabul edilir.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi zoraki çocuk evliliklerini yasaklamıştır fakat asıl sorun, bu bildirgede kaç yaşındaki çocuğun evlenmeye razı olabileceği açıkca belirtilmemiş, sadece yaşını doldurmuş her kadın ve erkeğin evlenebileceği belirtilmiştir.

6. 16 yaşındaki gelin Surita, evleneceği kişinin köyüne taşınırken feryat ediyor.

7. "Onu gördüğümde gerçekten saklanmak istedim, onu görmekten nefret ediyordum."

Bu sözlerle evliliğinin ilk günlerini anlatıyor Tahani, evlendiğinde kendisi henüz 6, eşi ise 25 yaşındaymış.

8. 2010 yılında, Afgan Sağlık Bakanlığı, 20-24 yaş arasındaki kadın ölümlerinin %47'sinin hamilelikle alakalı olduğunu, her iki saatte bir kadının bu tür nedenlerden öldüğünü tespit etmiştir.

9. Dünya genelinde, günde yaklaşık 39.000 kız çocuğu erken yaşta gelin oluyor.

10. Henüz 9 yaşındayken 30 yaşında bir adamla evlendirilen Nujood Ali, işkence ve tecavüze uğramasından aylar sonra, babasının ikinci eşinden yardım alarak evden kaçıp adliyeye gitmiştir.

Boşanmak istediğini söyleyen bu küçük kızı gören mahkeme durum karşısında şaşırmış ve bayan avukatlardan biri bu davayı üstlenerek 10 yaşına geldiğinde Nujood'un boşanmasını sağlamıştır.

11. 1985 yılında Etiyopya'da ortalama evlilik yaşı 15 olarak tespit edilmiş, bundan yaklaşık 30 yıl sonra sonra, zaman içinde değişen yasalara ve halkın eğitim düzeyine bağlı olarak, ortalama evlenme yaşı 19'a kadar çıkmıştır.

12. Tanzanya'daki bir geleneğe göre; yaşlı ve zengin kadınlar, parayla kendilerinden daha küçük bir kadın satın alıp eşleri ilan edebiliyorlar.

Bu ilişkinin baskın tarafı olan yaşlı ve zengin kadınların uygun gördüğü erkekler, yaşça küçük olan kadınları hamile bırakmaları için özenle seçiliyorlar. Diğer bir deyişle; bebek makinası olarak kullanılan bu kadınlar, ilişkiden meydana gelen bebeklerini, kendilerini satın alan kadına veriyorlar.

13. Kaliforniya'lı 13 yaşındaki genç kız Jesse Bender, 2011 Şubat ayında evden kaçmış ve ülke çapında FBI tarafından aranmaya başlanmıştır.

Amcasının evinde saklandığı anlaşılan Jesse'nin, kendisini Pakistan'a götürüp üvey babasıyla evlendirmek isteyen annesinden kaçtığı öğrenilmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
invicta

bu işin membağı olan ülke türkiye'dir. tek bi örnek bile yok neden acaba??

pambich

Ne yazikki bu korkunç olay hala devam ediyor.

1sosyolog

Türkiye de çok masum değil bu konuda. Bir çok araştırmanın içinde bulundum tablo hiçte iyi değil. O yüzden unutmayın ve hatırlatın; 'Çocuklarımızın okul kıyafetleri gelinlik değil önlüktür.'

adakyali

6 yaşınaki bi çocuğa nasl kadın gözüyle bakılır benim aklım bunu almıor. bu tarz suçlara hadım cezası vericeksin bakbakalım cesaret ediolar mı bidaha!

esma90

6 yaş mı korkunç bu nedir böyle umarım yerin dibine girersiniz asya ve afrika ülkeleri

kalipso

Umarım kötü insanlar yerin dibine girer, çünkü bu olay bizim ülkemizde de var.

Görüş Bildir