Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuğuna Hangi İsmi Koymalısın?

 > -

Saatli maarif takviminin isim önerilerine kalmak istemiyorsan, bu testi çözmelisin!

1. Öncelikle, çocuğunun kız mı olmasını istersin, erkek mi?

2. Bebeğin büyüyünce onun hangi özelliğe sahip olmasını istersin?

3. Peki ya, rol modeli olarak ona hangi büyük insanı göstereceksin?

Gandhi
Nazım Hikmet
Necip Fazıl
Deniz Gezmiş
Che Guevera
Albert Einstein
Leydi Diana
Uğur Mumcu
Steve Jobs

4. Ona ne tarz bir isim koymayı düşünüyorsun?

5. Ehh, hadi o zaman bir bebek seç!

6. Sence güzel bir bebeğin olacak mı?

Bütün bebekler güzeldir
Allah'ın bileceği iş o
İkimiz de güzeliz, ne kadar çirkin bir bebek olabilir ki!
Ofkors
Sorman Hata
Umurumda değil

7. Son soru: Bir ebeveynin çocuğuna vermesi gereken en değerli şey nedir?

"Fatih" çıktı!

Osmanlı torunu olduğun için, geleneklerine ve de atalarına bağlı olduğun için pek tabii ki FATİH çıktı! Başka bir isim abes olurdu zaten! Fazla söze ne hacet!

"Mustafa Kemal" çıktı pek tabii ki!

Dünyanın en anlamlı ismi, senin için Mustafa Kemal! Oğlun Atamızın oturuşunun, kalkışının, karizmasının 10'da 1'ine sahip olsun, daha başka ne istersin. Zaten senin gibi ilkelere bağlı birisinden başka bir isim beklenemezdi!

"Kaan" çıktı!

Oğluna en çağdaş ve trend isimlerden birisi yakışırdı zaten. Kaan'ın söylenişi de güzel, böyle insanın ağzını dolduruyor. Bu dolu dolu söylenişin, güçlü bir karakteri işaret ettiğini de söylemek gerek. Karakterli olsun da, ne olursa olsun diyen birisin sen zaten.

"Tuğberk" çıktı!

Sen sıradışı bir insansın. Absürtlüğü de hayat felsefesi haline getirmişsin. Hal böyleyken, alışılagelmiş bir isim zaten sana yakışmazdı, bay/bayan hipster :)

"Osman" çıktı!

Yaptığımız uzun araştırmalar sonucu, dünyanın en kalender, en mütevazi, en "bizden" insanlarının isminin Osman olduğuna karar verdik. Fazla kastırmaya gerek yok, Osman mis gibi isim. Dünyanın en süper gücünü de elinde bulunduruyorlar: Düz adamlık :)

"Mert" çıktı!

Sen dürüstlüğe, sadakate, dosdoğru olmaya çalışan bir insansın. Haramzadeler zaten oldum olası mideni bulandırırdı. Eh haliyle oğluna da böyle net bir isim koyman pek bi' mantıklı. Bu ismi koy ki, demir gibi, çelik gibi eğilmeyen, haksızlığın karşısında adaletin yılmaz bir savunucusu olarak dünyaya salınsın.

"Deniz" çıktı!

Sen anlamlı isimlere değer birisin, çünkü sana göre bu dünyadaki en saçma şeyin bile altın bir anlam yatar. Deniz; temizliği, büyüklüğü ve özgürlüğü temsil eder. Bir de Deniz Abi'yi :( Keşke onun gibi bir insan olsa, tek ömrü benzemesin.

"Ekin" çıktı!

Sen zekaya, bilgiye ve entelektüelliğe değer veren birisin. Çocuğunun da çok zeki ve kültürlü olmasını istiyorsun. İşte bu yüzden Ekin en ideal isim. Yalnız dikkat et, çok fena bir "nerd" olabilir :)

"Çağrı" çıktı!

Sen arkadaş canlısı birisin. Kalabalık bir arkadaş grubuna sahipsin ve bu ortamın en aranılan kişisisin. Çağrı ise tam buna uygun bir isim. Tınısından mı, anlamından mıdır bilinmez, tam bir "dost" ismi. Böyle bir çocuğa, böyle bir isim istemez misin?

"Rabia" çıktı!

Sen kendini öte dünyalarda tanımlayan, kendini orada bulan birisin. Bu dünya senin için geçici ve asıl vatan "orası". Bu dünyayı da emrolduğu gibi dosdoğru geçirmek gerektiğine inanıyorsun. Durum bu olunca, kızına en uygun isim: Rabia. Çünkü o, en kutsal kadınlardan birinin ismi.

"Türkan" çıktı!

Sen kafası açık, ilerlemeci, idealist ve kemalist birisin. Çocuğuna da, kendini bu ilerlemeye adayan, hatta bunun için ölen birisinin adını koymak istemen çok mantıklı: Türkan Saylan. Umarız kızın da o yoldan gider. Çünkü en güzel yol, Atatürk'ün yolu!

"Duru" çıktı!

Öncelikle bu dünya cidden bozuk bir yer, çivisi de çoktan çıkmış. İhanetler, yalanlar, hırslar, cinayetler, savaşlar hüküm sürüyor. Bu ahvalde, en erdemli şeyse temiz kalmak, DupDURU kalmak. Çocuğuna koyacağın hangi başka isim, bundan daha anlamlı olabilir ki?

"Mira" çıktı!

Senin şu hayatta en sevmediğin şey, monotonluk. Sıradan olmaksa en büyük korkun. Mira ismiyse işte tam bu sıradanlığın karşısında. Birçok dilde birçok anlamı olmasıysa, bu sıradanlığa tam bir tokat niteliğinde. Söylenişi de güzel: Mira!

"Zeynep" çıktı!

Zeynep'lerin en evrensel özelliği: Acayip bir güzellikleri olmasıdır. Evet nazlılardır ve evet az birazcık da kaprislilerdir, size çok çektirebilir yani :) Fakat böyle güzel bir kız için, az biraz uğraşmaya değmez mi? Zaten Zeynep denilen bu ömür törpüleri, bu hareketleri nev-i şahsına münhasır oldukları için yapıyorlar. Ayrıca şarkıları da hazır: "Zeynep bu güzellik, var mı soyunda?"

"Başak" çıktı!

Başak isminde, anlamından olsa gerek, buram buram sadakat kokuyor. Başak'lar toprağa bağlıdır, anaçtır, ihanet etmez. Çünkü toprak ihanet etmez. Bir de uzun gözlemlerimizin sonucunda "Başak"ların hiç büyümediğine, hep saf kaldıklarına karar verdik. Şimdi siz söyleyin, Başak'tan daha temiz bir isim var mı?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selin.anli

Kız:Zeynep (Alakası yok Beste Su) Erkek:Osman (Nefret ederim Deniz)

yaprak-hira-ayli

Afedersiniz ama sayın gerizekalı editör.Örnek alacağı insanlarda gelip bana Gandhi yi Steve Jobs u Che Guevera yı ve Leydi Diana yı gösterip Mustafa Kemal Atatürk'ü koymayıp isimlerde öneeren zihinyetine edeyim :D

eylul-ayse-daskin

meryem

banu2019

kiz zeynep erkek osman

nurdan-ozkan

deniz çıktı

muuzo

Çok tatlı.....

Görüş Bildir