Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cinsel Yönelimiyle Değil Yaptığı İş ile Gündemde Olması Gereken ve Toplumsal Tabuları Yıkan Bir İnsan: Arda Bektaş

6.2bPAYLAŞIM

Kendisini tanımayanlar için Arda, Türkiye'nin ilk erkek makyaj YouTuber'ı olma unvanını taşıyor. Toplumsal baskılara boyun eğmeyerek olduğu insanı gizlemek yerine herkesle paylaşan güzel yürekli bir insan kendisi.

Geçtiğimiz yıllarda kanalını açtığında az bir aboneye sahipken, şimdilerde YouTube kanalında 140.000'e yakın abonesi var.

Baş koyduğu bu yolda her zaman güçlü bir imaj sergiliyor Arda.

Her geçen gün artan takipçi ve abone sayısının en önemli nedenlerinden birinden bahsetmek istiyoruz şimdi size.

Sıradan bir YouTuber değil o.

Hayatının büyük bir kısmını farkındalık yaratmaya adamış bir insan.

Türkiye şartlarında, LGBT birey olduğu için fazlasıyla zorbalığa uğramış olsa da kendisinden kaçmamış ve aksine kendisindeki güzelliği herkese göstermek istemiş birisi.

Zamanında babası tarafından reddedilmiş olmak bile onu kendi yolundan alıkoyamadı.

Ama işin sonunda babası da evladını olduğu gibi kabullendi.

Ufak bir kitleyle başladığı bu yolculuğuna, binlerce insanı dahil etmeyi başardı.

Yaratmaya çalıştığı farkındalık olgusu, her zaman direttiği güçlü duruşu ile herkese örnek olmak istedi. Karşılaştığı zorbalıkların üzerinden gelmeyi çocukluğundan beri öğrenmeyi başarmıştı çünkü. Başka insanların da zorbalığa uğramaması için elinden geleni yapmaktan da bir an olsa bile vazgeçmedi.

Son derece başarılı bir makyaj artisti olmasına rağmen markalar neden onunla çalışmayı seçmiyor?

Çünkü korkuyoruz. Tabuları yıkan her insandan korkup onu kara koyun ilan ettiğimiz gibi korkuyoruz. İnsanların yaptıkları işlerdeki başarısı yerine cinsiyetine odaklanıyoruz. İçindeki insanı gizlemiş olmasını tercih ediyoruz. 'Bize yakışmaz' diyoruz. Hatta bazen insanlara tercihlerinden dolayı siber ya da fiziksel saldırılarda bulunuyoruz.

Yaşadığı şehir olan İzmir'den İstanbul'a gelerek, sanatını sürdürmek ve daha başarılı bir makyaj artisti olmak istiyor.

İstanbul'da işini yapabileceği bir yer buluyor ve işe başlıyor Arda. Fakat, hiçbir marka onunla çalışmak istemiyor. Tek problem 'erkek' olması mı? Ya da problem onda değil de bizde mi? Bir düşünelim derim.

Arda'nın yaratmaya çalıştığı bu farkındalık yolculuğunda daha fazla haksızlığa uğramayıp, yaptığı işin güzelliğine varabileceğimiz bir döneme girebilmemizi diliyoruz.

Her şeye rağmen kendin olmaktan vazgeçmediğin için sana teşekkür ederiz Arda!

Kendisini YouTube ve Instagram hesabı üzerinden takip etmek isterseniz linkleri bıraktık.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Düşman götüne.

terminatort-800

makyaj yapmak ne zamandan beri iş oldu

uyeolamayanuye

Umarım iyi yerlere gelirsin

gayetnormal

Yapmayın ya bu işi daha ıyı yapan bırcok insan var çok itici sevımsız biri bence

yasemin.ozkan.714

Yaptığı makyaj yüzüne yakışmıyor. Allah affetsin ama şeytan gibi duruyor. Hele ki koyu makyaj yaptığında. Cinsel kimliğinde değilim hatta bu tarz LGBT bireyi olup da ünlü olmaya zengin olmaya çalışanların kim olursa olsun bunu kullandığını düşünüyorum. Ben de kadınım ben de kendimce makyaj yapıyorum. Benim ailem de youtubeda makyaj videosu çekmemi istemez. Yaptığı makyajı beğenmiyorum. Kerimcan diye bir herif var o bir sürü makyaj markasıyla çalışıyor ya ön yargıysa ona da yapılırdı. Bu arada Kerimcanı da sevmem cırtlak cırtlak bağırıyor. LGBT bireyisin diye kimse sana ayrıcalık tanımak zorunda değil.

Görüş Bildir