Görüş Bildir
Haberler
Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır? Çiftçi Belgesi Olan Yasaktan Muaf Mı?

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır? Çiftçi Belgesi Olan Yasaktan Muaf Mı?

Sunay Korkmaz
03.05.2021 - 14:18

Tarımsal arazinin içinde bulunduğu il ya da ilçedeki ziraat odaları tarafından verilen çiftçilik belgesi, Tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi açısından önem arz ediyor. 17 günlük korona yasakları boyunca çiftçi belgesi aracılığıyla topraklarına gidip işleyebilecek. Peki, çiftçi belgesi nasıl alınır? İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre çiftçi belgesi olan yasaktan muaf mı? İşte bilinmesi gerekenler... 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çiftçi Belgesi Olan Yasaktan Muaf Mı?

Çiftçi Belgesi Olan Yasaktan Muaf Mı?

Tarımsal üretime ilişkin zirai ilaç, tohum, fide, gübre vb. ürünlerin satışı yapılan iş yerleri ve buralarda çalışanlar, Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar yasaktan muaf olacak. Ancak ÇKS belgesi bulundurmak önemli bir koşul olacak.

Çiftçi Kayıt Belgesinin (ÇKS) amaç dışı kullanılması gibi durumlarda muafiyetlerin giderek artan bir sıklıkla kötüye kullanıldığı göz önünde bulundurularak, bu suistimallerin önlenmesi amacıyla kolluk kuvvetleri tarafından her türlü tedbir alınacak ve yapılacak denetimlerde bu hususların kontrolü özellikle sağlanacaktır.

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftçi belgesi almak için E-Devlet üzerinden giriş yapılması gerekiyor. Dolayısıyla çiftçi belgesi almadan önce E-Devlet şifrenizi hazırda bulundurmanız gerekecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirli dönemlerde verilen desteklerden faydalanmak için de çiftçi belgesi almak isteyen vatandaşlar, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinden kayıtlarını sağlayacak

Çiftçi Belgesi Başvurusu İçin Tıklayın

Çiftçi belgesi kayıt ekranı üzerinden ;

Sahip olduğunuz tüm hayvancılık işletmelerinizi ve hayvanlarınızı görüntüleyebilir, hayvanlarınızın durumunu güncelleyebilirsiniz. Tarımsal faaliyetlerinize ilişkin belgelerinizi görüntüleyebilir ve gereken belge başvurularında bulunabilirsiniz. Hayvancılık ve tarımsal desteklemelerden faydalanmak için ön başvurularınızı yapabilirsiniz. Hayvancılık ve tarım faaliyetlerine ilişkin genel başvurularınızı yapabilirsiniz. ALO 174 hattına gıda ile ilgili ihbar ve şikayetlerinizi bildirebilir ve daha önceden yaptığınız başvuruları takip edebilirsiniz. Hayvancılık ve tarım faaliyetleri kapsamında sahip olduğunuz bütün işletmelerinizi, varlıklarınızı, üretim bilgilerini, almış olduğunuz veya başvurduğunuz destekleri görüntüleyebilirsiniz. ÇKS başvurularınızda kaçıncı sırada olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın