CHP, Yine FETÖ'nün Siyasi Ayağı İçin Meclis Araştırması İstedi: 'Örgüt Açıkça Destek Almıştır'

 > 
28PAYLAŞIM

CHP, FETÖ'nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması için Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Önergesinin gerekçesinde "FETÖ'nün örgüt yapılanmasının karanlıkta bırakılmaması, siyasi, ticari, askeri, yargı, emniyet ve diğer tüm ayaklarının açığa çıkarılması tarihsel bir görevdir" ifadelerine yer verildi.

AA'nın aktardığı habere göre, CHP Grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç'un imzasını taşıyan araştırma önergesinde, Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 da karşı karşıya kaldığı darbe girişiminin, Cumhuriyet tarihinin en vahim olaylarından biri olduğu, yüzlerce masum sivil vatandaşın hayatını kaybettiği, binlercesinin yaralandığı bu hain saldırının faili FETÖ'nün örgüt yapılanmasının karanlıkta bırakılmamasının, siyasi, ticari, askeri, yargı, emniyet ve diğer tüm ayaklarının açığa çıkarılmasının tarihsel bir görev olduğu belirtildi.

"Siyasi ayağının bu örgüte yaptığı yardımların rolü inkar edilemez"

FETÖ'nün medya kuruluşlarına iktidardaki siyasilerin etkisi ve yönetimi altındaki kamu kurum ve kuruluşlarından ilan, reklam ve benzeri yöntemlerle büyük miktarlarda kamu kaynağı aktarıldığı, bu medya kuruluşlarının da kendisine destek veren siyasileri açıkça desteklediği ifade edilen önergede, şu görüşlere yer verildi:

"Örgüt, darbeye hazırlık aşamasında bazı siyasetçilerden çok açık bir şekilde destek almıştır. FETÖ'nün siyasi ayağının bu desteği sağlayanlardan oluştuğu düşünülmektedir. FETÖ'nün halkımıza yönelik bu saldırıları bir anda gelişmemiş bunların öncesinde uygun bir siyasal, yasal ve ekonomik altyapı oluşturulmuştur.

FETÖ'nün devlete sızıp silahlı darbe yapma gücünü elde etmesinde, siyasi ayağının bu örgüte yaptığı yardımların rolü inkar edilemez. FETÖ'nün bu kadar büyük bir askeri, siyasi ve ekonomik güce ulaşması örgüt içerisinde aktif çalışan bir siyasi kanada sahip olmadan mümkün olamazdı."

"Siyasi ayak için araştırma komisyonu engellendi"

26 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişimi ile FETÖ faaliyetlerini araştırmak için kurulan araştırma komisyonun engellendiği belirtilen önergede şu ifadelerle devam edildi:

"TBMM'de grubu bulunan 4 siyasi partinin ortak önergesiyle 26 Temmuz 2016 tarihinde Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimi ile bu terör örgütünün faaliyetlerinin araştırılması amacıyla bir Araştırması Komisyonu kurulmuştu. Ancak çoğunluğu oluşturan iktidar partisi, komisyonun amacına uygun çalışmasını engellemek için her türlü çabayı göstermişti. Dolayısıyla darbe girişiminin yanı sıra FETÖ'nün siyasi ayağını da ortaya çıkarabilecek bir araştırma yapılması engellenmiştir. Birçok siyasi partinin genel başkanı, yöneticileri, milletvekilleri ve toplumun diğer tüm kesimleri FETÖ'nün siyasi ayağının ortaya çıkarılmamasından olan rahatsızlığını sıklıkla dile getirmektedir."

Geçtiğimiz yıl da FETÖ'nün siyasi ayağının araştırılması için CHP bir önerge vermiş, önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedilmişti👇

Bir Kez Daha: FETÖ'nün Siyasi Ayağının Araştırılması Önergesi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi - onedio.com
Bir Kez Daha: FETÖ'nün Siyasi Ayağının Araştırılması Önergesi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi - onedio.com

Ayrıca bakabilirsiniz📌

Kritik Konularda Meclis'e Sunulan ve AKP Oylarıyla Reddedilen 17 Önerge - onedio.com
Kritik Konularda Meclis'e Sunulan ve AKP Oylarıyla Reddedilen 17 Önerge - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir