CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan 'Darbe Kitapcığı' İddiası

 > 
30PAYLAŞIM

Televizyon kanallarının temsilcileriyle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin başarıya ulaşması halinde cumhurbaşkanı ve başbakan olacak kişilerin isimlerinin yazılı olduğu bir kitapçık olduğunu söyledi. Yenikapı ruhundan çok daha fazla demokrasi beklediklerini belirten CHP lideri "Eğer itiraz etmezsek bu sivil darbe olur" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu medya temsilcileriyle buluştu. Toplantıda "Darbe döneminin sivil ayağı neydi?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, 15 temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı görevlendirilmesi planlanan Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın isimlerinin olduğu bir kitapçık olduğunu söyledi. 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından bazı satır başları:

  • OHAL TBMM'den geçti, biz desteklemesek de geçti Ancak OHAL uygulaması amacının dışına çıktı.

  • Kanun hükmünde kararnamelere (KHK) prensip olarak karşıyız. KHK ile devlet düzenleniyor, devleti TBMM yapılandırır. Devlet yeniden inşa edilemez.

"Yargıçların ayakta alkışlaması kara bir tablo"

  • Adli yıl açılışının sarayda yapılması çok yanlış. İktidarın Yenikapı ruhundan anladığı siz sesinizi çıkarmayın biz istediğimizi yapalım. Bizimse Yenikapı'dan anladığımız bu değil. 

  • Yargıçların Erdoğan'ı ayakta alkışlaması kara bir tablo.

  • Özellikle hakimler sanıkları tutuklamak zorunda hissediyorlar kendilerini. Aksi taktirde hakimler FETÖ'cü damgası yemekten korkuyor. Böyle bir atmosferde adalet gerçekleşmez. Türkiye bu atmosferden çıkmalı.

  • Gazetecilerin yazarların sanatçıların tutuklanması doğru değil. Yargılama olabilir ancak bu tutuksuz yargılama olmalı eğer terör örgütünün üyesiyse. Biz sanatçıların gazetecilerin yazarların tutuklanmasını kimseye anlatamayız.

CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Ektaş, toplantıda konuşulanları şöyle anlattı:

Toplantıya katılan CNN TÜRK Genel Müdürü Erdoğan Aktaş da canlı yayında toplantının içeriğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aktaş, "Darbe döneminin Cumhurbaşkanı'nın ve Başbakanı'nın adının yazılı olduğunun ifade edildiği bir kitapçığın bulunduğunu ifade etti. Bunun üzerine sorularımız oldu. Kendisi kitapçığı görmemiş. Öğrenme şekli de hükümet tarafından, 'Böyle bir kitapçık var sizin haberiniz var mı?' şeklinde olmuş ama detayları hakkında bilgi yok. Herkes tabii çok merak etti, sordu ama detay yok. Öyle zannediyorum böyle bir açıklamanın ardından böyle bir kitapçığın varlığı ve içeriği konusunda ciddi tartışmalar olacaktır" diye konuştu.

Yenikapı ruhu bozuluyor mu?

Yenikapı ruhunun adli yıl açılış töreninin ardından yapılan eleştirilerle bozulup bozulmadığı konusunun da gündeme geldiğini söyleyen Erdoğan Aktaş, "Sayın Kılıçdaroğlu bu konuyla ilgili olarak, 'bizim bir tereddüdümüz yok, biz bu birliktelikten yanayız'. 'Ama siz yanımızda durun, biz istediğimizi yapalım' şeklinde bir hava seziyorum hükümetten. Bu yüzden ben eleştirilerimi sürdürmeye devam edeceğim diye konuştu" dedi.

Olağanüstü hal uzamamalı

Kılıçdaroğlu'nun eğer CHP eleştirileri sürdürmezse, sivil darbe olur şeklinde bir yaklaşımı olduğunu belirten Aktaş, "Terörle mücadele konusu hakkında her türlü yardıma açık olduklarını ve Cerablus operasyonunu da desteklediklerini söyledi. İhraçlarla ilgili yasal süreçlere bakılması gerektiğini, net deliller konularak işlem yapılması gerektiğini ifade etti. Olağanüstü halin 3 aydan daha fazla uzamaması gerektiğini söyledi" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu muhabirlerden soru almadı

Toplantının ardından muhabirlerden soru almayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da kısa bir açıklama yaptı. CHP'nin son olaylara bakışını aktardıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bize yansıyan olayları, perde arkası olayları samimi bir ortamda konuştuk" dedi.

Terörün sonlanması için göreve hazırız

Bugün yeni şehitler olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Son derece üzgünüz. Allah rahmet eylesin diyoruz. Umarız bu son olur diyoruz. Her seferinde söylüyoruz ama terör henüz önlenmedi. Yakın bir gelecekte de önlenmeyecek gibi görünüyor. Tek dileğimiz hükümetin bu konuda kararlılıkla mücadele etmesi. Her seferinde söylüyorum. Yine kendimi söylemekten alamıyorum. Terörün sonlanması için bize düşen bir görev varsa, biz yapmaya hazırız" diye konuştu.

Posta ve CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir