Çenesi Şiştiği İçin Gittiği Hastanede Ağzından 526 Tane Diş Çıkarılan 7 Yaşındaki Çocuk

-
Abone ol

Doktorlar, küçük dişleri istiridye içindeki inci tanelerine benzetti...

7 yaşındaki P.Ravindran, çenesindeki şişlikten dolayı Hindistan'ın Chennai şehrindeki özel Saveetha Dental College'a gitti.

Küçük çocuğun ebeveynleri Parghu ve Rajakumari, ilk olarak çocuklarının kanser olmasından korktu fakat şaşırtıcı bir şekilde Ravindran'ın ağzında yüzlerce küçük diş tespit edildi. Doktorlar, CT Scan ve X-ray ile tespit ettikleri dişleri gördükten sonra oldukça şaşırdıklarını dile getirdi.

Titizlikle çalışılan operasyon tam 5 saat sürdü. Patoloji uzmanları; çıkarılan küçük dişleri, istiridye içindeki inci tanelerine benzetti.

Son 4 yıldır dişlerin büyümesinden dolayı acı çeken küçük çocuğun durumuna bugüne kadar teşhis konulamamıştı.

Genel anesteziden sonra çenesi açılan çocuğun çenesinden 200 gramlık bir kitle çıktı ve içinde 526 tane büyüklü küçüklü diş bulunuyordu.

Ağız diş çene hastalıkları ve cerrahisi anabilim dalı profesörü P. Senthilnathan, ebeveynlerin çocukları 3 yaşındayken şişmeyi fark ettiğini ve hastaneye götürdüklerini fakat küçük çocuğun müdahaleyi kabul etmediğini, daha sonrasında ise durumun ilerlemesiyle getirilen hastanede durumun anlaşıldığını söyledi. Teşhis ise; kompaund odontoma yani diş gelişimiyle bağlantılı iyi huylu bir tümör.

Ücretsiz olarak yapılan ameliyat sonrasında 7 yaşındaki hastanın ağzında 21 tane normal diş kaldı.

Dr. Pratibha Ramani, durumun sebebinin genetik kaynaklı olabileceğini söyledi ve doktorların, sebebin telefon kulelerinden yayılan radyasyonun da bir faktör olup olmadığını araştıracağını da ekledi.

Saveetha'daki doktorlar, teşhisin tetkiklerden sonra konabileceğini dile getirdi.

Dünya çapında ağzında bu kadar diş bulunan ilk hasta 7 yaşındaki P.Ravindran'ın babası, çenesindeki şişliğin yaklaşık olarak 5 cm ve 100 gram büyüklüğünden dolayı kanser olduğunu düşündüğünü söyledi. Endişeli baba, çocuğu iyi olduğu için mutlu olduğunu ve rahatladığını söyledi. Artık P.Ravindran da mutlu bir şekilde yemek yiyebiliyor ve normal bir hayat yaşayabiliyor.

2014 yılında Mumbai'de benzer bir olay yaşandı ve genç yaşlarda bir çocuğun ağzından 232 tane diş çıkarıldı.

Guinness Rekorlar Kitabına göre; 37 tam dişi olan Vijay Kumar, rekoru elinde tutuyor.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nypd-open-up

niye her şey bu hintlilerin başına geliyo aq

gokce-kurt

Kuzen evliliğinin normal olduğu ve nesiller boyunca en yakınları ile evlenen insanların olduğu yerlerde böyle şeyler normal. Özellikle düşük kasta sahip atalardan gelen kesimde maalesef evlenebilmenin tek yolu, kardeş çocukları arasından seçim yapabilmekten geçiyor. Nesiller boyunca mutasyon riskini üst üste artırınca böyle piyangoların çıkması işten bile olmuyor.

melis_cankurtaran

Artik yeni bir hobim oldu haber basligina gore ulke tahmin etmek ve ne hikmetse ulan bu kesin hindistanda yasanmistir dedim. Ulkelere gore teshis yapmada sayende prof olduk onediocugum

_oishii_

Dünyanın adanası (ilginç haberlerin yoğunluğu bakımından )

Gizli Kullanıcı

yarısını bana verseydin.. o degilde,bu tarz haberler neden hep hindistanda oluyo?

quatro

o kadar pisliğin olduğu ülkede insanların mutantlaşması normal değil mi

erlik

kalabalık nüfusa ek olarak, hızlı nüfus artışı, akraba evliği, uygunsuz yaşam koşulları vs. vs. Bildiğin gen çöplüğü. Bir DNA'nın başına ne gelebilecekse hepsi orada. Mendel'in bezelyeleri gibiler.

Gizli Kullanıcı

aynen...

sith

Hindistan olduğuna nedense şaşırmadım aq

Görüş Bildir