Çarşaf ve Burka Yasağı Genişliyor: Şimdi de Bulgaristan

 > -

İsviçre Parlamentosu'nun geçtiğimiz günlerde ülke genelinde burka ve çarşaf giyilmesini yasaklamasının ardından aynı yönde bir karar bu kez de Bulgaristan'da kabul edildi. Bulgaristan Parlamentosu ülke genelindeki açık alanlarda, yüzü kapatan çarşaf ve burka giyilmesini yasakladı. Kabul edilen kanuna göre, yasağa uymayanlar para cezasına çarptırılacak. 

Bulgaristan Parlamentosu'nda yeni kıyafet kanunu kabul edildi. Bulgar medyasına göre, artık ülke genelindeki açık alanlarda yüzünü saklayan veya tamamen kapatan kıyafetleri kullanmak yasaklandı.

Yasağa uymayanlara para cezası

Tarif edildiği şekliyle çarşaf ya da burka kullananlar ilk seferde 200 leva sonrakinde ise bin 500 leva idari para cezası kesilecek. Görevliler içinde ceza miktarı ilk seferinde 500, sonraki seferlerde ise 2 bin leva olarak açıklandı. Sağlık sorunları, iş, spor ve kültürel faaliyetler nedeniyle kullanılması ise kanun dışında bırakıldı.

Karara karşı çıkan muhalefet milletvekilleri salonu terk etti

Parlamentoda alınan kararın ardından bunun bir ayrımcılık olduğunu savunan Hak ve Özgürlükler Partisi milletvekilleri salonu terk ederek tepkilerini gösterdi.

Bulgaristan'dan önce aynı kararı İsviçre almıştı

Burka ve Peçe İsviçre'nin Tamamında Yasaklandı - onedio.com
Burka ve Peçe İsviçre'nin Tamamında Yasaklandı - onedio.com

İsviçre Parlamentosu'nda geçtiğimiz günlerde yapılan bir oylamada ülke genelinde çarşaf ve burka giyilmesi yasaklanmıştı.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İsviçre
Görüş Bildir