Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Canlılar Arasında En Gelişmiş Beyne Sahip Olmamızın Sebebini Görünce Çok Şaşıracaksınız!

 > 
3.7bPAYLAŞIM

‘’Dünya üzerindeki en zeki canlı olmamızın sebebi nedir? Neden bizler diğer canlılar hakkında araştırma yapabilirken, onlar bizleri araştıramıyorlar?’’, işte bu soru ile yola çıkmış Brezilyalı Nörobilimci Suzana Herculano-Houzel ve bakın işin sonunda nereye varmış!

1. İlk Adım: Fiziksel Araştırma

Öncelikle beyin fiziksel olarak araştırıldı ve bilim insanlarının düştüğü ilk yanılgı canlıların beyin büyüklüğü ile beyindeki nöron sayılarının orantılı olduğunu düşünmek oldu. Ayrıca, aynı boyuttaki iki farklı beynin, bilgi işleme görevini üstlenmiş olan nöronların sayılarının da aynı olması gerektiğini savundular.

2. Primat Beyni vs İnek Beyni

Fakat primat ile inek beynini karşılaştırınca bu iddianın doğruluktan uzak olduğu anlaşıldı. Primat (memelilerin en zekilerinden) ile inek beynine baktığımızda ikisi de yaklaşık 400gr beyne sahip fakat bırakın bilimsel araştırmayı, gündelik davranışları dahi iki canlı arasındaki zihinsel aktivite farkını görmemiz için yeterli.

3. Serebral Korteks

İnsan beynine dönecek olursak, bizler en büyük beyine sahip olmamamıza rağmen en özel beyine sahibiz. Bizim beynimizin farkını yaratan kısım ise üst beyindir yani serebral korteksimizdir. Zihinsel işlevlerin görüldüğü, zeka seviyemizi belirleyen kısım.

4. Kullandığı Enerji Miktarı

İnsan beynini özel kılan şeylerden birisi de kullandığı enerji miktarıdır. Oldukça küçük bir organ olmasına rağmen vücuda giren kalorinin %25’e yakınını tek başına kullanır. %75 oranda sudan oluşan beyinin tam performans ile çalışması, günlük aldığınız su miktarına bağlıdır. Yani beyninizi sağlıklı tutmak için su için!

5. Nöron Sayıları

Bilim adamları aynı boyuttaki farklı beyinlerde bulunan nöron sayılarını incelediler, insan beyni ile karşılaştırdılar.

Nöronların bilgi işleme görevini üstlendiklerini, beynimiz için olan önemini söylemiştim. Peki biz insanların beyninde kaç nöron var ve aynı boyuttaki iki farklı beyinde, aynı miktarda nöron mu bulunur?

Cevap: Hayır. Düzinelerce farklı beyin üzerinde yapılan çalışma sonucu görülmüş ki nöron sayısı beyin boyutlarından bağımsız, yani beynin ağırlığı arttıkça nöron sayısı illa da artmıyor.

6. İnsan Beyni

İnsan beyninde yaklaşık olarak 86 milyar nöron vardır. Bunun 16 milyarı serebsal korteks denilen, düşünme yetimizi şekillendiren, bilinç, soyut muhakeme yeteneğinin merkezi olarak kabul edilen bölgededir. Bu bağlamda bizim serebsal korteksimiz, bir maymunun serebral korteksine oranla 4 kat daha büyüktür.

Araştırmalar sonucu ortaya çıkan sonuçlardan birisi de tüm canlıların beyninin harcadığı enerji miktarının milyar nöron başına 6 kilokalori olduğudur.

İnsan beyni için 86 * 6 = 500 kilokalori.

7. İnsan Beyni vs Primat Beyni

Primatlarla ilgili ilgi çeken bir sonuç: Günde 8 saat beslendiğinde 53 milyar nöronu besleyebilirdi ama bu durumda vücudu 25 kilodan fazla olamazdı. Ağırlığını arttırması için nöronlarından vazgeçmek zorundaydı.

Bir primatın günlük maksimum beslenme limitini 9 saat olarak kabul ettiğimizde aslında bu canlıların beyindeki nöronlardan neden vazgeçtiklerini anlayabilirsiniz.

8. Sindirim Sistemi

Normal şartlarda 86 milyar nörona ve 70 kiloya sahip bir insanın günde 9 saatten fazla beslenmesi gereklidir. Fakat uykuda olmadığımız dönemin çoğunu yemek yiyerek geçirmemiz pek mantıklı olmazdı, değil mi?

İşte burada devreye bir sistemimiz girdi: Sindirim sistemi. Yaklaşık 1 milyon yıl önce yemekleri pişirmeyi öğrenen atalarımıza teşekkür etmeliyiz sanırım. Pişen yiyecekleri daha kolay biçimde önce ağzımızda çiğnedik, sonra da bağırsakta emilimi gerçekleşti. Bu da daha kısa zamanda daha fazla enerji demek.

9. Fast Food Bu İhtiyacı Karşılar mı?

Fast food yiyecekler günlük kalori ihtiyacımızı tek başına karşılıyor. Pişirme ile başlayan süreç o kadar gelişti ki artık tüm günü bir hamburger ile geçiştirenler var, çünkü ihtiyacımız olan 2000 kaloriyi tek başına karşılayabiliyor.

10. Kilit Nokta: Pişirmek

Şaşırtıcı ama insan beynini özel kılan gelişme: Pişirmek! Yani bizim beynimizi diğer beyinlerden daha üstün kılan, bilişsel anlamda bu denli gelişmesini sağlayacak adım bir anlamda ‘pişirmek’ oldu diyebiliriz. Tüm canlılar içerisinde yiyeceğini sadece insan pişirir. Bu eylemde biz insanlara diğer canlılara nazaran çok daha zeki olma fırsatını sunar..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
huseyin-uzun5

Büyük beyinler fikirleri,orta beyinler olayları,küçük beyinler ise kişileri konuşur. *** Hayvanlar beynini kullanması için eğitiliyor. İnsanlık ise beynini köreltmek için uğraşıyor. YARATICININ VARLIĞININ KANITLANMASINDA KULLANILAN MODERN DELİLLER İNSANCI İLKE ÖRNEĞİ Ey insanoğlu..Üç kuruşluk hesabın sağlamasını yapıpta en önemli olan ebedi hayatın sağlamasını sana yaptırmayan ne ? Furkan.44.*Yoksa sen onların çoğunun duyduklarını veya akıl ettiklerini mi sanıyorsun? Onlar ancak hayvanlar gibidirler Araf*179*Onların kalpleri var fakat (hakkı) anlamazlar, gözleri var fakat (gerçeği) görmezler, kulakları var fakat (doğruyu) duymazlar. Onlar hayvanlar gibidirler.

serdar-bolukbasi

TED Talks'dan alıntı olduğunu söyleyeyim de gıcık biri olduğum anlaşılsın.

t-c-mustafa-kuloglu

Peki şöyle bir sey söylesem; beyni en çok geliştiren şey " pişirmekse" ve bildigimiz üzere köpeklerde yeterince gelişmiş zekalı hayvanlar olduğuna gòre onları pişmiş besinlerle beslersek beyin ve zeka gelişimlerini bi tık daha fazla arttırmak mümkün olabilir mi???

ohyes

olmaz bu evrimsel bir süreçtir, başarılı olabilmen için milyonlarca hatta milyarlarca yıl geçmesi lazım

ayhan-kutlukaya

Ya bırakın bu işleri.. Maymun milyon yıldır maymun.. Aslan milyon yıldır aslan.. Ve diğer canlılarda aynı şekilde.. Hiç bir canlı düşünüp evrilmedi de bir tek insan mı düşünceyle evrildi. Ne kadar saçma bir teori bu. Buluşların ilk ataları her zaman Peygamberlerdir. İnsanlara doğruyu öğretenler Peygamberlerdir. Her Peygamberin kendine özgü bir mucizesi vardır. 240 bin Peygamber olduğu düşünülürse bu en az 240 bin buluş eder. Örnek verecek olursak Hz. İdris a.s terziliği insanlara öğretendir. Bu örnekler araştırılarak daha da çoğaltılabilir. Evet insan beyni canlılar içinde en gelişmişidir ancak bu durum rastlantı, tesadüf vs. gibi durumlar değil Allah'ın insanı kulluk bilincinde yaratmış olmasıdır. İlk insan olan Hz. Adem'e (as) Allah tarafından bütün isimler öğretildi. Dna ve gen aktarımı sayesinde bu öğrenme yeteneği çocuklarına ve onların çocuklarına... Yani öğrenme yeteneği insanın yaratılışında var.

mihail-ivanovic-kutuzov

ilk insan HZ Adem ise Onun karısı HZ Havva ise. Çocukları birbirleri ile mi sevişti de insanlık oldu ?

umitmustafa.akdogan

söylediklerin çoğu farazi ne aslan milyon yıldır aslan ne de maymun milyon yıldır maymun hiç bir fosil kayıtlarında bir dinazor iskletinin yanında aslan ya da maymun iskeleti bulunmadı eğer terzilik ya da buna benzer buluşlar bir kişinin elinden çıktıysa yayılma haritaları bulunurdu halbuki aynı zamanda yaşayıp farklı çağları yaşayan insan grupları bulunmaktaydı günümüzde bile uzaya astronot gönderen toplumlar var iken ilkel aletler kullanan topluluklarda mevcut eski dönemlere bakıldığında farklı inşaat ,yaşam,kültür şekilleri mevcut genlerle bilgi aktarımı olsaydı şu anda dünya yüzeyinde olan bütün insanlar aynı seviyede olmaları gerekirdi inanılmaz uçurumlar olmazdı basit korku ve dürtüler dışında hiç bir bilgi taşınmıyor kaldı ki insanlık tarihini o verdiğin sayıya bölersen çoğu toplumlar peygamber görmüyor ne tesadüf ki aynı bölgeye en az 5 hatta zamana 2 peygamber düşmesi zaten komik ve tüm icatlar peygamberler tarafından yapılıyorsa son yüzyıllar bu konuda başı çekmekte

ayhan-kutlukaya

Sanki dünyada cevapsız bir şey kalmış gibi konuşuyorsun. Adamlar; ''piramitlerde kablosuz elektrik kullanıldı, ama nasıl olduğunu bilmiyoruz ?'' diyor.. Aynı şekilde maya uygarlığının buluşları, mekanik bilgisayarlar.. Bu dünya Nuh tufanı diye bir şey gördü ve o bile tam anlamıyla açıklanmış değil. Ki İlk gemi Nuh a.s tarafından yapılmıştır. Sanılanın aksine dünya hala bilinmezliklerle dolu.. Son yüzyıllar da bulunan icatlar geçmişin izleri.. Klonlanma, telefon ve hatta görüntülü iletişim dahil bir çok teknolojik ve bilimsel gelişme Ne Hz. Süleyman'ın ilminei ne Lokman Hekimin ilmine ne de Hz. Adem'in ilmine erişmiş değildir.

ayhan-kutlukaya

''genlerle bilgi aktarımı olsaydı şu anda dünya yüzeyinde olan bütün insanlar aynı seviyede olmaları gerekirdi'' diyorsun.. Burada evet benim söylediğimin de bir ispatı yok ama senin de bir ispatın yok. Yani üstteki cümleni kanıtlaman imkansız. Ama şöyle de bir durum var ki ilkel toplumlar ''çiftleşmeyi'' nasıl buldular ? Ve ya toprak ekip biçmeyi, meyve yemeği, silahı, avlanmayı ? Dünyadaki bütün anneler annelik içgüdüsünü!!! nasıl buldular ? Sen dünyanın öbür ucunda buğday ekerken ben diğer ucundan senden habersizken nasıl buğday ekebildim ? Gelelim insanlık tarihine; gerek tarihi, antropolijik, coğrafik gerekse arkeolojik çalışmalar insanlık tarihinin milyonlarca yıl !! öncesine dayandığını söylüyor. Buna kanıt olarak M.Ö 600.000 yılından kalma bir mağara.. Sözde bu mağarada insanlar yaşamış. Bu tamamen evrimci inanışa sahip kişilerin bir uydurması çünkü Hz. Adem islami ve musevi kaynaklara göre M.Ö 8000-6000 yılları arasında yaşamıştır.

ayhan-kutlukaya

Şimdi M.Ö 600.000'lere ait mağaradan M.Ö 8000'lere kadar yaklaşık 592.000 yıllık tarihte sadece ateş bulunuyor ve bir kaç alet kullanılıyor. Koca 592.000 yılda sadece ateş ve bir kaç alet. Fakat M.Ö 8000'lerden sonra birden acayip bir biçimde gelişme kendini gösteriyor; evler, tapınaklar, kesici aletler, ilk hayvan evcilleştirmeleri, kıyafet. Yani kısaca medeniyet'in başlangıcı hemen hemen bu yıllara dayanıyor. Evet en gelişmiş beynimizle!! biraz araştırma yapınca çok güzel bilgiler öğreniliyor. Öyle bu adam 40 sene okumuş araştırmış bunun dediği kesin doğrudur dersen senin beynin en gelişmiş beyin olmuyor maalesef..

asiye-erdol

Cahile bilgi anlatmak<deveye hendek atlatmak

max

olm malmısınız la ne evrilmesi yaradan ilk insanı yaratıyor ve bu iş başlıyor,habire kuran da yazılanın aksini kanıtlama çabası nedir arkadaş..o sizin olduğunu zannettiğiniz şey adaptasyon.güneşte çok kalanlar kararmış,karda duranın gözleri kısmaktan çekilmiş vs... iklimsel farklılıklar.darvini skym ölüye sövdürdünüz zorla bayram bayram yaa...

haciyalniz

kardeşim adamlara kanıtlayın diyorum bilimde kanıt ya da gözlem olmadan bir teori kanuna dönüşemez diyorum hala saçmalıyorlar. iki tane maymun iskletini bize kakalıyorlar. gerizekalı diyor ki kütle çekim teorisinede inanmasanda yaşamak zorundasın gerizekalı sandı bizi en önemli kanunları bir hikaye olan teoriye bir tutuyo

max

maymundan insana döndüğümüzü idda eden aptaldır kardeşim,açık ve net..yok depolar dolusu takul tukul varmışda,yok kütüphaneler dolusu tuvalet kaadıymışta.mavaL....

mihail-ivanovic-kutuzov

Maymundan insana döndüğümüzü siz iddia ediyorsunuz zaten. biz değil!

okan-alpay

Teoriler yasa olmaz, bilimde öyle bir şey yoktur, bilim dilinde teori doğa kanunlarını açıklayan bilgi, gözlem ve deneylerin bütünüdür. Yani teoriler kanun olmaz sadece doğa kanunlarını açıklarlar.

mihail-ivanovic-kutuzov

mihail-ivanovic-kutuzov

Fatih biz maymunla ortak atadan geldik, ama sen değil, sen mercimekten geldin!

max

biz bizi yaratan varlığın bizi bu şekilde yarattığına inanıyoruz mihail,sizin bilim ayağana bu zırvalara inanıp bide bize inandırma çabanıza anlam veremiyoruz mihail,nası bi kuyruk acısı olmuşsa dediğim, yorum yapmışsın cevabını almadan 3 saat sonra kendi dediğinin tersinde başka bi ayar verme çabasına girişmişsin çok güldüm mihail, o soy ağacıda götünüze girsin mihail.

max

her konuya şüpheci yaklaşarak sırları aralamaya çalışan kişilere özenmekle başlıyor ironik tarafınız.aslında inançsızlığınızda bu zayıflığınızdan kaynaklanıyor.herşeyi yaratan varlığın kelamı olan, sonsuz mucizeler barındıran kitaba inanmıyor,aciz beyinlerden çıkan inkar dolu gerçekliğinin hiçbir kanıtıolmayan dizeleri bilim adı altında gerçek sanıyorsunuz.aslında bir parçanız neyin gerçek olduğunu çok iyi biliyor; nekadar bastırmaya çalışsanızda susturmaya çalışsanızda gerçekler hep geçiyor gözünüzden içinizden.ve biliyorumki derinlerde o soruyla yaşıyorsunuz.''ya yanılıyorsam!''

Görüş Bildir