Çalışanlarına Tatile Gitmeleri İçin 2000 Dolar Veren CEO

108PAYLAŞIM

İş ve sorumluluğu geride bırakarak derin bir nefes almak için tatile çıkmak isteriz hepimiz. Fakat her seferinde bizim yokluğumuzda geriye kalanlarla işlerin nasıl yürüyeceği konusunda endişeler duyarız. BrightSide'ın derlediği habere göre, bir CEO çalışanlarını bu dertten kurtarmış ve onların çok daha etkili çalışmalarına fırsat tanımış.

SteelHouse adlı firmanın sahibi Mark Douglas, çalışanlarına ne zaman isterlerse tatile çıkabileceklerini söylediğinde birçoğu nasıl tepki vereceğini bilemedi.

Çalışanlarından aldığı bu tepki sonucunda Mark'ın aklına harika bir fikir geldi ve çalışanlarına boş zamanlarında veya istedikleri herhangi bir zamanda kullanabilmeleri için 2000 dolar verdi.

Yani, Mark ile beraber çalışan herkes istediği yere, istediği zamanda gidebilir ve istediğini yapabilir.

Çalışanlardan bazıları bu parayı tatil için kullanmak istemediklerini söyleyip, başka bir şeye harcamak için izin istediklerinde ise Mark "Ben aslında sizin bir yerlere gitmenizi ve orada keyifli vakit geçirmenizi istiyorum." dedi.

Mark'ın bu fikri fazlasıyla işe yaradı ve firmanın başarısını arttırdı.

Son 3 yıl içerisinde, 250 çalışandan yalnızca 5 tanesi işten ayrıldı. Bunlardan 3 tanesi iş ile alakalı olmayan özel sebeplerden ötürü işten ayrılmak zorunda kaldı. Bonus tatilden sonra bütün çalışanlar kendilerine gelmiş ve enerjik bir şekilde işe geri dönüyor, üretkenlikleri çok daha fazla oluyor.

Mark, diğer iş yerlerinin de onun fikrini uygulaması gerektiğini düşünüyor. Her ne kadar en başta çılgın bir fikir olarak görünse de sonuçlarından memnun kalacaklarını düşünüyor.

Ayrıca çalışanların performansı konusunda sıkıntı yaşanmadığını, aksine her şeyin çok daha yolunda gittiğini, çalışanların çok daha mutlu olduğunu ifade ediyor.

"Çalışanlarınıza birçok şirketin yaptığı gibi tatile çıkmanız için üç haftanız var diyebilirsiniz.

Veya "Tatile çıkmanız için hesabınıza bir miktar para yatırıldı.Yani ya kullanırsınız, ya da yanar."  diyerek bir ara vermeleri, dinlenmeleri için ikna edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
manitu070207

aq bizimkide güney kore çalışma şartlarını getirip göstermişti çalışanlar patron çıkmadan çıkamıyorlar c.tesi günleri çalışıyor . faskdfkasdfkasşdf

donnie-darko

Benim maaşım 2000$ olsa bana tatil için ücret vermese de olur -.-

ladyagresif

Ben de böyle bir patron istiyorum.

Görüş Bildir