Görüş Bildir
Haberler
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Davayı Açmıştı: Danıştay'dan İstanbul Sözleşmesi Kararı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Davayı Açmıştı: Danıştay'dan İstanbul Sözleşmesi Kararı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeye yönelik Cumhurbaşkanlığı kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için açtığı dava, Danıştay tarafından oy çokluğuyla reddedildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türkiye, geçtiğimiz mart ayında Cumhurbaşkanı Kararı’yla; ilk imzacısı olduğu “İstanbul Sözleşmesi” olarak anılan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nden çıktığını açıklamıştı.

Muhalefet partileri, Barolar ve STK’lar başta olmak üzere birçok kurum İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali için Danıştay’a dava açtı.

Sivil toplum kuruluşlarından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)’nin kararın iptali için açmış olduğu dava, Danıştay 10. Dairesi tarafından 2’ye karşı 3 oyla reddedildi.

'Sonuç olumsuz da olsa ümit vericidir'

'Sonuç olumsuz da olsa ümit vericidir'

ÇYDD’den yapılan açıklamada, kabul oyu kullanan 2 üye hakimin, dava dilekçesinde savundukları tezlerini birebir kabul ettiklerini belirterek, red kararına ilişkin Danıştay Dava Daireleri Kurulu’na itiraz başvurusu yapacaklarını bildirdi.

Açıklamada, “Ülkemizin ve hukuk sistemimizin içinde bulunduğu durum karşısında sonuç olumsuz da olsa ümit vericidir. Doğru bildiğimiz yolda tüzüğümüz ve çalışma ilkelerimiz doğrultusunda sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam edeceğiz.” denildi.

Meral Akşener'in başvurusu da reddedilmişti

Meral Akşener'in başvurusu da reddedilmişti

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından yapılan başvuru da Danıştay 10'uncu Dairesi tarafından üçe iki oyla reddedilmişti. Başkan Yılmaz Akçıl, Üye Metin Arıtı ve Üye Lütfiye Akbulut talebin reddi yönünde oy kullanırken Danıştay üyeleri İbrahim Topuz ve Ahmet Saraç karara katılmayarak şerh koymuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
3
2
1
1
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın