Büyük Miktarlar Ödedikten Sonra Kuzey Kutbunda Yapılan Vahşi Hayvan Avcılığını Durdurmak İçin Kampanya Başlatıldı

-
Abone ol

Zevk için öldürülmek ister miydiniz?

Yaşamak onların da hakkı!

Günlük hayatınızda birinin gelip sizi zevk için öldürdüğünü ve vücudunuzun belli bölümlerini hatıra olarak sakladığını düşünebiliyor musunuz? Özellikle öldürme yöntemi size can çekiştiren seviyedeyse...Biliyoruz düşüncesi bile çok zor fakat görsellerde görmüş olduğunuz hayvanların hepsi uzun mesafeden yaralanarak ciddi acılar çekiyor ve can veriyor. Bunun yapılma sebebi ise sadece eğlence amaçlı...Ülkemizde de son zamanlarda çok sık rastlamaya başladığımız kedi-köpek cinayetleri, fayton caniliği ve tarlalara bırakılan eşeklerin yanı sıra dünyada olup bitenler de farksız değil. Artık lütfen hayvanlara zarar vermeden vahşi veya değil demeden onlarla yaşamayı öğrenelim. Umarız ki bu konu ile ilgili yasalar hem ülkemizde hem de dünya çapında yürürlüğe girer ve CİNAYET artık son bulur...

Hatıra amaçlı avcılığı yasaklamak için başlatılan kampanyada, çıkılan seyahatlerin teşviki için çekilen ölü kutup ayıları ve diğer avlanan vahşi hayvanların görüntüleri paylaşılmaya başlanarak aslında ne kadar canice olduğu insanlara gösteriliyor.

10 yılı aşkın süredir yaklaşık olarak 1.7 milyon hayvan eğlence amaçlı öldürüldü ve avlanan hayvanların 200 binden fazlası nesli tehlikede olan hayvanlardan oluşuyor.

Kampanya için online olarak satılan tişört, bez çanta gibi ürünlerin geliriyle bu durumla ilgili araştırmalar yapılıyor.

Kutup ayıları, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin kırmızı listesinde bulunan bir tür olmasına rağmen raporlara göre son yıllarda yaklaşık olarak 5.000 kutup ayısı avlandı.

Özellikle Kanada'dan kutuplara yapılan av turizmi, gün geçtikçe popülerlik kazanıyor.

Mirror'a göre; 1995 yılından beri 17 tane kutup ayısı ganimetleri(diş, pençe, post...) zengin İngiliz, Amerikalı ve Çinli insanları hedef alarak yasal şekilde Birleşik Krallığa ithal edildi.

Hatıra amaçlı avcılığın yasaklanması için yapılan kampanyanın arkasındaki isimlerden biri olan Eduardo Gonçalves'in dediğine göre;

Küresel ısınma yüzünden kutup ayısı neslinin tehlikede olduğu biliniyor ve eğer onların hayatta kaldığını görmek istiyorsak bu durumu acilen durdurmalıyız. Hükümetin acilen hatıra amaçlı avcılığı durdurması gerekiyor.

Avcılık seyahatleri, Güney Afrika, Namibya ve Zimbabve gibi ülkelerde de oldukça popüler...Kuzey Kutup Dairesinde yapılan avlanmalarda son zamanlarda yükselişe geçti.

Kutuplarda 12 gün süren bir seyahat için eve götürülüp duvara asılacak veya kilim olarak kullanılacak hayvan postu doldurma servisi dahil olmak üzere yaklaşık olarak 36 bin pound ödeniyor. Hatta bu iş ile ilgilenen şirketlerden biri olan  Worldwide Trophy Adventures şirketi, seyahat programı sürecinde kutup ayısı avlanamazsa ekstra 10 gün daha verme vaadiyle müşteri topluyor.

Quality Hunts şirketi ise 12 günde avlanma gerçekleşeceğine dair %100 garanti veriyor. Yine aynı şekilde hayvanı dolduracak ve hayvanın izini sürmeye yardım edecek Eskimo ekiple birlikte çıkılacak seyahatin fiyatı yaklaşık olarak 40 bin dolar...

Bazı Eskimo topluluklarına sezonda olunduğu zaman ayı ve deniz aygırı avlanma izni veriliyor. Hatta bazılarının, bu kanlı spor için ruhsatlarını sattığı söyleniyor.

Amerika hükümeti 2008 yılında, kutup ayısı neslinin tehlikede olduğunu söyledi ve Amerikalı avcıların öldürdükleri hayvanları Kanada'dan getirmelerini yasakladı.

Günümüzde, tüm avlanmaları yasaklayan tek ülke Norveç. Rusya, Grönland ve Alaska'da ise sadece yerel toplulukların yemek için ayıların avlamasına izin veriliyor.

Bu işin ticarete nasıl döküldüğünü ve dönen paraların miktarını sizler de anlamışsınızdır. Ve verilen örnek sadece kutup ayıları içindi bunlar gibi yüzlerce tür yüksek meblağlar verilerek öldürülüyor.

Burada önemli olan maddi veya manevi fark etmeden desteğimizi belli etmek ve özellikle kanun çıkarılması konusunda sesimizi duyurmak.

'Campaign to Ban Trophy Hunting' isimli kampanyayı destekleyenler arasında Ed Sheeran, Ricky Gervais, Ranulph Fiennes ve Carol Royle gibi ünlü isimler de bulunuyor.

Başlatılan kampanyanın Twitter hesabı:

Sizce de dur demenin zamanı değil mi? Yorumlarda buluşalım...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
happy-quokka

Nasıl bir caniliktir aklım almıyor. Zaten kendi yaşam mücadeleleri var bide bizim yıktığımız doğa daha ne istiyorlar anlamıyorum

okcuoglu

Buna sportif faaliyet adını veren ilk kişinin anasını s..mek lazım bence, avcılık sporu adı altında masum ve savunmasız hayvanları öldürüp keyifle poz vermek nasıl bir vahşettir arkadaş yaaa,yazık.

coldhearted

O hayvanlar siz öyle salak salak poz verirken bir dirilse, pençeyi vurdu mu ikiye bölse sizi. Soktuğumun biyolojik atıkları.

okcuoglu

o zaman da vahşi hayvan avcılık yapan insanları katletti diye haber olur bu sıçtığımın dünyasında,insanlar katledince spor,hayvanlar yapınca insan katleden vahşi hayvan,maalesef

yihaa

Bunun tecavüzden, sapıklıktan, haksızlıktan farkı nedir?Durduk yere bir can almanın üstüne onunla fotoğraf çektirmenin bedeli 0 mı?İnsanları sağ da sol da öldürüp asıp da fotoğraf çeksin millet o zaman farkı nedir?

gorky

şu pamuk gibi hayvanları durup dururken öldürmek hiç mi içinizi acıtmıyor hiç mi merhamet duygunuz yok yazık insanın içi cız ediyor ettiğinizi bulursunuz inşallah

Görüş Bildir