Görüş Bildir
Haberler
Büyük Hadron Yeniden Çalışmaya Başlayacak

Büyük Hadron Yeniden Çalışmaya Başlayacak

Deniz Gök
12.03.2015 - 18:29 Son Güncelleme: 13.03.2015 - 01:51
İçeriğin Devamı Aşağıda

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Genel Müdürü Rolf Heuer, parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve 'Higgs Bozonu' adı verilen atomaltı parçacığın keşfinde kullanılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın iki hafta içinde yeniden çalıştırılacağını bildirdi.

CERN'de düzenlediği basın toplantısında konuşan Heuer, iki yıl aradan sonra teknik çalışmaların tamamlandığını, çok heyecanlı olduklarını ve yeni bir döneme girildiğini söyledi.

Heuer, 'Büyük Hadron Çarpıştırıcısı bu ay içinde yeniden çalıştırılacak. İki hafta içinde çalıştırmayı umuyoruz' dedi.

İkinci üç yıllık çalıştırma için hazırlanan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın iki yıl aradan sonra ilk çalıştırmaya göre neredeyse iki kat daha fazla enerji ile çalışacağına dikkati çeken Heuer, 'Doğa bize nazik davranırsa bu yeni enerji seviyesi ile Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, fizik ve gelecekteki keşifler için yeni ufuklar açacak' diye konuştu.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Direktörü Frederick Bordry ise tüneldeki parçacıkların mart ayının sonunda yeniden dönmeye başlayacağını ancak parçacık, yani enerji çarpışmalarının mayıs ayında gerçekleşeceğini söyledi.

Dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan 27 kilometrelik bir halka şeklinde tasarlanan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın çalıştırılması için - 271 derecelik sıcaklığa ulaşması gerekiyor. CERN, aralık ayında yaptığı açıklamada, bu sıcaklığa neredeyse ulaşıldığını duyurmuştu.

  • AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Deli Cevat

Titreyin DİNCİLER hahahahahah :D

Evan

Dinle ne alakası var ?

KOVALA NEJDET

Cıvatalarını falan iyice sıkın kontrol edin de öyle çalıştırın durduk yere dünyayı patlatmayın mk -.-

cnsfrd

bizde dün uzun adamla Tcmb'yi çarpıştırdık. bizimkisi daha büyük enerji ortaya çıkardı.