Burun Karıştırmak Sadece Toplumsal Dışlanmaya Değil Aynı Zamanda Zatürreye Sebep Oluyor!

-

Yeni araştırmalar, burun karıştırmanın zatürreye neden olan bir bakterinin yayılmasına sebep olabileceği konusunda uyarıyor. Özellikle çocuklar üzerinde tehlikeli olan bu bakterinin yayılması hakkında yapılan araştırmaları The Sun'dan sizler için derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/fabulous/746393...

European Respiratory Journal'da yayımlanan çalışma, hastalıkların ilk olarak burun ve el arasındaki temas ile bulaştığını gösteriyor.

Uzmanlar ebeveynlere, hem çocuklarını hem de enfeksiyondan kolay etkilenebilecek yaşlı insanları korumak adına çocuklarının ellerini ve oyuncaklarını sürekli temiz tutmalarını öneriyor.

Royal Liverpool Hastanesi'nde klinik araştırmalar yapan Dr. Victoria Connor konu hakkında açıklamalarda bulundu:

''Zatürre enfeksiyonu dünyada ölümün başlıca nedenlerinden biridir. Her yıl 5 yaşından küçük olan 1.3 milyon çocuğun zatürre sebebiyle hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Yaşlılar ve başka sebepler ile bağışıklığı bozulmuş olan insanlar da zatürre tehlikesi altındadırlar. Bu bakterinin nasıl yayıldığına dair bilgiler yeterli değil. Bu yüzden bakterinin toplumda nasıl yayılabileceğini araştırmak istedik. Bakterilerin nasıl yayıldığına dair bilgiler edinmek zatürrenin önüne nasıl geçebileceğimiz konusunda da bize yol gösterecektir.''

Araştırmacılar, bakterilerin elin burun ile temasıyla bulaştığını keşfettiler.

Araştırmaya göre, bir insan ister parmağıyla burnunu karıştırsın isterse de sadece elinin tersiyle burnunu silsin zatürreye sebep olan bakterilerin vücuduna yayılmasına sebep oluyor.

Dr. Connor bu konu hakkında ise :''Çocukların burunlarıyla oynamalarını durdurmak gerçekçi bir durum olmayabilir ve bakteriler bazen çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hayatlarının devamında bu bakteriyi taşıma riskinin azalmasını sağlayabilirler. Çocuklarda zatürreye sebep olan bakterinin yayılmasını azaltabilirsek en iyi haber bu olacaktır.'' şeklinde açıklamalarda bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Liverpool
Görüş Bildir