Görüş Bildir
Haberler
Bursluluk Sınavı Ne Zaman Yapılacak? İOKBS Sınav Tarihi Belli Oldu Mu?

Bursluluk Sınavı Ne Zaman Yapılacak? İOKBS Sınav Tarihi Belli Oldu Mu?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın her yıl düzenlediği ve 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıfların karıldığı bursluluk sınavı için geri sayım başladı. Eski adı Devlet Parasız Yatılı, yeni adı ise İOKBS olan bursluluk sınavıyla, başarılı öğrenciler MEB tarafından sağlanan bursu almaya hak kazanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, 2021 yılı bursluluk sınav tarihini duyurdu. Peki, bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? İşte tüm detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bursluluk Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Bursluluk Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen sınav, 25 Nisan saat 10.00'da yapılacak. Başvuru şartlarını taşıyan öğrencilerin müracaatı, okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacak.

BURSLULUK SINAVI NEDİR?

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Türkiye’de her yıl düzenlenen bir bursluluk sınavıdır. Sınavı kazanan adaylar eğer şartları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanır.

Her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin girdiği sınavda, açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Bu yıl 60 bin öğrenciye burs imkanı sağlanması kararlaştırılmıştır.

Bursu alabilmenin temel şartı yıllık kişi başına düşen gelirin belirtilen miktarın altında olmasıdır. Yani durumu iyi olan kişilere burs verilmemektedir. Ancak öğretmen ve gazi çocukları için bu durum geçerli değildir.

Devlet parasız yatılılık bursu sınıflara göre yapılışı farklılık gösteren bir burstur. Ancak bu bursu kazanabilmenin tek yolu belirtilen sınavdan yüksek bir puan almaktır.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?