Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Burçak Yüce Yazio: İnsan Beyni Bilgisayarla Kablosuz İletişime Geçti

50PAYLAŞIM
Yazio Banner

Bilim insanları uzun süredir üzerinde çalışılan projeyi hayata geçirdi. 

Bu öyle bir projeydi ki bir zamanlar ancak hayal edilebiliyor ve hatta bilim kurgu filmlerine konu oluyordu.

Peki, ne oldu?

Bu bizler için ütopik bir düşünce olsa da tarihte ilk kez insan beyni, kablo bağlantısına ihtiyaç duymadan bilgisayarı kontrol etti. Tıp ile mühendisliği birleştiren BrainGate teknolojisiyle felçli iki katılımcı kablo olmadan bilgisayara komut aktardı.

Evet, yanlış duymadınız!

Hem de 24 saat boyunca!

Sonuçları kamuoyu ile paylaşılan bu çalışmaya göre insan beyni ilk kez kablo bağlantısına ihtiyaç duymadan bilgisayara bağlandı. 

Beynin motor korteksine bağlanan bir parçayla kablo ihtiyacı ortadan kalktı. Yapılan bu araştırmaya göre beyin komut mesajları başarıyla bilgisayara aktarıldı. 

Yani işin Türkçesi teste katılanlar düşünce gücüyle bilgisayara istedikleri komutu verdi. 

Şöyle ki, söz konusu iki kişi omurilik yaralanmasından ötürü felçliydi.  Bu nedenle bilgisayarlı yardıma ihtiyaçları vardı ve bilim insanları, bu doğrultuda gerçekleştirdikleri yeni çalışmalarla felçli katılımcıların bir tablet bilgisayarı kontrol etmelerini sağladı. 

BrainGate sistemi üzerinden yapılan çalışmalarda katılımcıların beyin motor korteksine bağlanan kablolu sistemlerde kullanılan bağlantı noktasına küçük bir verici yerleştirildi. Bu verici sayesinde katılımcılar, 24 saat boyunca hiçbir kablo kullanılmadan kablolu sistemlere yakın yazma hızına, işaretlemeye ve tıklama doğruluğuna ulaşabildi.

Dahası, çalışmada yer alan biri 35 diğeri de 63 yaşındaki bu iki katılımcı, bu sistemi laboratuvar ortamı yerine kendi evlerinde dahi kullanmayı başardı.

Bu da teknolojinin hem kurulumunun hem de kullanımının basitliğini ortaya koydu. 

Araştırma Brown Üniversitesi bünyesinde yapıldı ve sonuçları IEEE Transactions on Biomedical Engineering dergisinde yayımlandı. 

Aslında gelişen teknoloji sayesinde uzun bir süre önce beyin ve bilgisayar arasında kurulan bu bağlantı kablo kullanılarak gerçekleşmişti. Şimdiyse bilim insanları, bu kombinasyonu bir adım daha öteye taşıyarak kablo zorunluluğu olmayacak bir şekilde yapmayı başardılar. 

Günümüzde hızla büyümeye ve gelişmeye devam eden nöral arayüz teknolojilerinin son ilerlemesi olan bu çalışma, BrainGate teknolojisinin nasıl kullanılabileceği konusunda da yeni olanaklar sunacak. 

Bunun yanı sıra gelecekte bu teknolojilerde kabloya olan ihtiyacın da tamamen ortadan kalkmasını bekleyebiliriz.

Bu gelişmeler ışığında ister istemez meşhur fizikçi Stephan Hawking aklıma geliverdi. Kendisi de uzun yıllar etrafındaki kişilerle bilgisayar vasıtasıyla iletişime geçmişti. Günümüz teknolojisinin insan beyni ile teknolojik ekipmanların arasındaki iletişimi kolaylaştıracağı aşikar. Böylece tıpta ve teknolojideki hızlı ilerlemelerle insanın hareket ve iletişim özgürlüğünü kısıtlayan sinir sistemi, kas rahatsızlıkları gibi hastalıklar problem olmaktan çıkacak.

Bakalım ilerleyen teknoloji zamanla bizlere daha neler gösterecek?

Sizi bilmem ama ben hem tedirgin hem de bir o kadar heyecanlıyım.

Facebook

Instagram

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anni

Yarrı zamanlı çalışarak haftada 5000 $ 'a kadar kazanıyorum. Başkalarının bana çevrimiçi olarak ne kadar para kazanabileceklerini söylediklerini duydum, bu yüzden araştırmaya karar verdim. Hepsi doğruydu ve hayatımı tamamen değiştirdi. Geçen ay maaşım 22749 dolardı, sadece dizüstü bilgisayarda günde 3 ila 4 saat çalışıyordum. Bu benim işim .........................>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> E­­­r­­oPr­o­­­f­­i­t.C­­OM

kemal-cansiz

👏👏👏👏👏

Görüş Bildir