Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Buna İnanan Var mı? Tabii Var! WhatsApp'te Üç Tik Görmek Mesajlarımızı Hükümetin Okuduğuna Delaletmiş

56PAYLAŞIM

Böyle bir şey olabilir mi?

Sosyal medyayla ilgili efsanelerin hayatımızdan çıkacağı yok.

Facebook'ta bir mesajı yaymazsanız hesabınızın kısa sürede kapanacağı ya da yukarıdaki mesajda anlatıldığı gibi WhatsApp'ın ücretli hale geleceğine dair bir sürü efsane. Hepsinin de bizden istediği şeyler var, bir mesajı yaymak, bir yere tıklamak, yani "bir ağa düşün o da bizimki olsun" talebi.

Şu mesaj da çok ilgimizi çekmişti.

Bundan kurtulmak için de bir WhatsApp Gold üyeliği almamız isteniyordu. Mini dolandırıcılık hamlesiydi bu ancak acaba neden Gold? Belki WhatsApp Platinum olsa düşünebilirdik ancak böylesine ciddi bir iş için böyle bir üyelik az değil miydi?

En son WhatsApp'teki tiklerin bizim mesajlarımızın okunup okunmadığını anlattığıyla ilgili bir iddia dolaşmaya başladı.

Yayılan mesaja bir bakalım...

“Sevgili dostlarım, Yukarıda WhatsApp’ın bir uyarısı var. Kısaca: Siz bir mesaj gönderdiğinizde mesajın yanında bir tik işareti görürsünüz. Bu mesajın alındığını gösterir. Bu tik işaret iki olduğunda mesajın yerine ulaştığını maviye dönüştüğünde mesajın okunduğunu gösterir. Bu normal prosestir. 

Devamı da var.

"Eğer tik işareti üç mavi olursa bu mesajın bir hükümet görevlisi tarafından okunduğunu ve mavilerden biri kırmızıya dönüşmüşse mesajın incelenmeye alınabileceğini göstermektedir. Lütfen mesajlarınızda tedbirli olun ve bu bilgiyi dostlarınızla paylaşın.”

"Böyle bir şeye kim inanır?" demeyin. Birçok kişi tanıdıkları tarafından yollanan mesajları çok daha az sorguluyor.

Böylece şüphelenmeden bunları gerçek olarak görebiliyor, bu da çok normal. Muhtemelen sizin haberiniz olmasa da bir yakınınız da böyle bir mesaja inanarak tedirgin oldu.

WhatsApp'ın kendi sitesine ve tik uygulamasının detaylarına bakınca üç tik gibi bir özelliğin olmadığı zaten anlaşılıyor.

Ancak birçok insan "Zaten devletler böyle bir yetkiye sahipse WhatsApp bunu açıkça söyler mi?" diye düşünebiliyor. Komplo teorilerinin böylesine yaygın olduğu bir çağda yalandan şüphelenmek yerine hakikatten şüphelenmeye başlıyor insanlar. 

Her ne sebeple ortaya atılmış olursa olsun, bu sorunun da bir yanıtı var tabii.

WhatsApp'ta tüm sohbetler ve dosyalar uçtan uca şifrelendiği için siz ve konuştuğunuz kişi dışında kimse bu verilere erişemez.

WhatsApp mesajlarınızı kaydedip devlet görevililerine okutmayı istese bile, olmuyor. Zira uçtan uca şifreleme devre dışı bırakılamıyor. Bunun yanında şüpheli bir durumda mesajlarınız yetkililer paylaşılacaksa bundan kesinlikle haberiniz olur. Çünkü kanunlara göre yazılı emir olmadığı sürece buradaki gizliliğin ortadan kalkması mümkün değil. 

Yani WhatsApp'i açık bıraktığınız telefonu masada unutmazsanız mesajlarınızı birileri okumayacak, üç tik görmeyi de beklemeyin.

Kaynak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dr.d

Tamamen yalan. Gülesim geliyor

eexorciist

ericsson telefon zamanlarında arkadaşın telefon çaldı gizli numaramı özel numaramı ne yazdı ekranda....babası o kadar çok korktu ki milli istihbarat falan arıyor sanmıştı :)))

Görüş Bildir