Bülent Ortaçgil, 'Muhalefet Yüzde 52 Oyu Kabul Etmeli' Dedi ve Ekledi: 'Uzlaşmamız Gerekiyor'

 > -

Usta müzisyen Bülent Ortaçgil, 24 Haziran'daki seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 52 oy aldığını ve muhalefetin bunu kabul etmesi gerektiğini söyledi ve birlik çağrısı yaptı. Ortaçgil ayrıca Türkiye'nin Müslüman ülkelere model olacak bir ülke olduğunu ekledi.

Günaydın gazetesinden Tuba Kalçık'a konuşan Ortaçgil, Ortadoğu'nun, dünyadaki süper güçlerin bulunduğu bir alan haline gelmesi nedeniyle Türkiye'nin Ortadoğu'ya müdahale etmek zorunda kaldığını söyledi. Bölgedeki gelişmelerin Türkiye'nin dış politikasını da değiştirdiğini söyleyen Ortaçgil şöyle konuştu:

"Bölgedeki bu gelişmeler, Türkiye'nin geleneksel dış politikasından farklı bir çizgide ilerlemesine de sebep oldu. Arap dünyasında yaşananlara baktığımızda, Türkiye'nin çok özel bir ülke olduğunu düşünüyorum. Türkiye, her şeyden önce devlet ve demokrasi geleneği olan bir ülke. Büyük çoğunluğu Müslüman. Bu açıdan baktığımız zaman, Türkiye'nin diğer Müslüman ülkelere model olacak bir ülke olduğunu düşünüyorum."

'Sandıktan çıkan sonuca saygı duyulmalı öncelikle'

Türkiye'de toplumsal kesimlerin birbirine çok fazla rakip olduğunu söyleyen Ortaçgil, muhalefetiyle iktidarıyla uzlaşmamız gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti:

"Sandıktan çıkan sonuca saygı duyulmalı öncelikle. Oy olarak da baktığımız zaman yüzde 52'yi yok mu sayacaksınız? Ya da muhalefette kalan yüzde 48'i? Başkan yüzde 52 civarında oy alarak seçilmiş. Muhalefet bunu kabul etmeli. İktidar da muhalefetin istek ve taleplerini göz önünde bulundurursa bu sorun çözülür bence." 

'Yüzde 48'in yüzde 52'yi yok sayması hataydı'

"Eskiden şu anda muhalefette olan yüzde 48, yüzde 52'yi yok saymıştı" diyen Ortaçgil, yüzde 52 alanların bu hataya düşmezse sorunların çözüleceğini aktardı:

"Eskiden şu anda muhalefette olan yüzde 48, yüzde 52'yi yok saymıştı. Bu bir hataydı. Yüzde 52 oy alanlar, bu hataya düşmez ve yüzde 48'i yok saymayarak hareket ederse sorunlarımızı çözeriz. Siyasette diyaloğun artmasını bu anlamda çok önemli buluyorum."

Bülent Ortaçgil'in verdiği röportaj sosyal medyanın gündeminde...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Recep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir