Bülent Arınç Ne Kadar Maaş Alacağını Bilmediğini Söyledi: 'Parayı Öğrencilere ve KHK'lılara Vereceğim'

 > -

TBMM eski Başkanı Bülent Arınç'ın, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu toplantısında alınan maaş zammı konusunda yaptığı açıklama tepki toplamıştı. Arınç, katıldığı bir televizyon programında bu eleştirilere cevap verdi. Yüksek İstişare Kurulu üyeliğiyle ilgili herhangi bir para konuşulmadığını belirten Bülent Arınç, gelecek olan para ne kadarsa yarısını burs, yarısını da KHK’larla mağdur olan kişilere vereceğini söyledi.

Habertürk'te Veis Ateş'in sorularını yanıtlayan TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç, bir önceki programda konuşmalarının kesilip montaj yapılarak çarpıtıldığını söyledi. Söylediklerinin arkasında olduğunu söyleyen Arınç, sosyal medyada paylaşılan haberlere itibar edilmemesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: 

"Yurtdışındaydım, Türkiye'ye gelir gelmez, montajlarla kurgulanmış bir iftira karşısında ayağımın tozuyla bir açıklama yaptım. Ama eksik olmayın televizyonunuzu, ekranlarınızı bana açtınız, size minnettarım. Yaptığım konuşmanın arkasındayım, çok açık konuşma. Eskiden 'tutanaklara yazılmış olan ne varsa bana aittir, tutanakların dışında birisi bir şey söylemişse de onun doğru olup olmadığına bakarım' demiştim. Sosyal medyada her habere, paylaşılana inanmış olsaydık birkaç gün evvel Trump ölmüş olacaktı, İran'la savaş başlayacaktı. Çok açık söylüyorum, o programda dedim ki, bu bizim irademizle kurulmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız millete ve devlete emeği olan kişileri davet ederek bunca tecrübeden istifade etmek istemiştir. Bu sadece bir partiye ait olanlar değildi. Belaltı vuruşlarında sessiz kalamıyoruz. Bize 'görmeyin, duymayın' diyorlar ama görmezden gelemiyoruz. Maaş konusu birinci toplantıda konuşuldu diyorlar, zam yapıldı diyorlar."

'Benim maaşımı eleştirdi diye bir kişiye edepsiz diyeceğim, bu mümkün değil'

'Edepsizler' kelimesini iftira atanlar için kullandığını söyleyen Arınç şöyle devam etti:

"Bir yalan ortaya atarak o yalan etrafında insanların ahlakına, iffetine, haysiyetine karakterine hücum eden insanlar için kullandı. Asla ve kat'a yeminle söylüyorum, bu maaş nedir, var mıdır, yok mudur, yüksek midir, alçak mıdır diye eleştiri yapan hiç kimseyi kastetmedim. Ben eleştiri hakkının kıymetini bileceğim, ama benim maaşımı eleştirdi diye bir kişiye edepsiz diyeceğim, bu mümkün değil. Bunların kimlikleri gizli, sahte, fake hesaplarıyla bir şeyler çıkartıyorlar. Eskiden siyasetçiler bu yalanın arkasına düşmezlerdi. Anlı şanlı köşe yazarları bir yalanın arkasına geçmek için fırsat kollamışlar."

'Tek maaş yetmeyince arabuluculuk yapmaya başladım'

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu'undan ne maaş aldığını bilmediğini söyleyen Arınç, alacağı parayı burs olarak vereceğini söyledi ve şöyle devam etti:

"Ben Başbakan Yardımcısı iken bir emekli bir de milletvekili maaşım vardı. Ben ikinci maaşımın hemen hemen yarısını burs olarak dağıtıyordum, hanım da öyle yapıyordu. Bir kısmıyla da zekatımıza mahsus buradan dağıtıyorduk. Şimdi ben tek maaşa kaldım. Tek maaş yetmeyince arabuluculuk yapmaya başladım. Ofisimin masraflarını karşılıyor. Buradan gelecek olan para ne kadarsa yarısını burs, yarısını da KHK'larla mağdur olan binlerce kişi var. Daire başkanı adam, dava açılmamış, takipsizlik kararı alınmış, ama görevine iade edilmemiş. Bir kısmının eşi evlere temizliğe gidiyor, yumurta satıyor. KHK'larla işlerinden atılmış, beraat kararı almış, koğuşturmaya yer olmadığı kararı alınmış insanlar var.Benim çevremde, ailemden insanlar var. Yoksa ceza alanlarla ilgili bir şey demiyorum."

İlk defa toplanan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu'nun maaşlarını 13 binden 18 bine çıkardığı iddia edilmişti👇

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu İlk Kez Toplandı: Üyeler Maaşlarını 13 Binden 18 Bine Çıkardı - onedio.com
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu İlk Kez Toplandı: Üyeler Maaşlarını 13 Binden 18 Bine Çıkardı - onedio.com

Arınç'ın maaş artırma iddialarına tepki gösterenlere 'edepsiz' dediği bir video sosyal medyada paylaşılmıştı

Bülent Arınç'ın Maaşla İlgili Açıklaması Sosyal Medyanın Gündeminde: 'Bazı Edepsizler Yorum Yapıyor' - onedio.com
Bülent Arınç'ın Maaşla İlgili Açıklaması Sosyal Medyanın Gündeminde: 'Bazı Edepsizler Yorum Yapıyor' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir