Bu Mutfak Size Ne Etti? Her Fırsatta Karadeniz Yemeklerinin İğrenç Olduğunu Söyleyenlere İki Çift Lafımız Var!

82PAYLAŞIM

Hadi benim hatrıma laz böreği yiyin. :)

Türkiye farklı farklı kültürlerin bir arada yaşadığı rengarenk bir ülke. Yemekleriyle, dilleriyle, oyunlarıyla ve yaşam tarzlarıyla birbirinden değişik kültürlerle iç içeyiz.

Fakat ne yazık ki son dönemlerde özellikle Twitter'da bu kültürlerin yöresel lezzetlerine karşı bir ön yargı durumu var.

Arabaşı çorbasına olduğu gibi. Ne çektin sen be insanlardan!

Özellikle Karadeniz mutfağının eleştirilmesi, bu mutfakla büyümüş bir insan olarak beni çok rahatsız ediyor.

Sırf yemeklerin görüntülerinden dolayı tatmadıkları lezzetler için "İĞRENÇ" yorumunu yapanların derdini de hala çözemedim.

Özellikle Twitter'da bu mutfakla ilgili çok fazla olumsuz yorum yapılıyor. Mutlaka ayda bir biri çıkıp bu yemeklerin ne kadar kötü olduğundan bahsediyor. Tatmadığı, yemediği halde...

@depresyoncherry

Bir de takmışlar Karalahana'ya! Yahu kardeşim mutfaklar bulunduğu bölgeye göre şekil alır. Karadeniz bölgesi de her ay yağış alan bir yer. Doğal olarak da çok çeşitli ürünler yetişmiyor. Bizim en önemli ekip biçtiğimiz sebze Lahana. Tabii ki de birçok yemeğimiz bu ürünle ilgili olacak.

Mısır yetiştiriyoruz haliyle mısırı öğütüp ekmek yapıyoruz. Hamsi bolca mevcut olduğu için de hamsiyle ilgili birçok yemek üretilmiş. Emin olun ki biz yediğimizde hiç midemiz bulanmıyor.

Bakın mesela annem bize küçükken bu mamadan yapardı. Evet, bu gerçekten var mı diye düşünebilirsiniz ama var. :)

Hangi yörenin yemeği olursa olsun damak zevkinize uymuyor diye insanların severek yediği bir yemek için iğrenç yorumlar yapmamalısınız.

Karadeniz'in başına gelmiş en güzel şeylerden biri yemekleridir. Ayrıca da Karadeniz Mutfağı diye bir mutfak da vardır! Bunu kabul etmekte güçlük çekebilirsiniz ama gerçek böyle. :)

Bu durumdan ciddi şekilde rahatsız olduğumuz için sizlere bunu belirtmek istedim. Siz tatmadığınız bir mutfak hakkında böyle yorumlar yapar mısınız? Bu ön yargımızı artık kırmamız gerekmiyor mu?

Gelin yorumlarda birlikte konuşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
u18

ülkemizde çoğunlukta doğu ve güneydoğu mutfağı seviliyor. bu güneydoğu mutfağının çoğunu arap yemeklerinin oluşturması kadar yadsınamaz bir gerçek. karadeniz yemekleri ise bulunduğu coğrafyaya dayalı olarak et ağırlıklı olmaktan ziyade hamsi ve sebze yemekleri ile ön plana çıkıyor. bu yüzden çoğunluğun damak tadına uymaması normal (tamamen zevk meselesi) muhtemelen sebze ve balık ağırlıklı beslenen iskandinavlar karadeniz mutfağını severler. ancak iğrenç tabiri çok başka bir şey.

mochuislee

Bem Adanalıyım eşim Trabzonlu. Çiroz gibiydi 11 kilo aldı sayemizde :D bana hep sizin yemeklerden yap bizde yemek yok diyor😃 yapsalar bir hamsili pilav yerdik üşendiler yapmadılar onu da.

kendineassassin

Karadeniz mutfağını Karadenizliler dışında hemen hemen kimsenin sevmemesi niye zoruna gidiyor ki editör kardeş?? Herkes her şeyi sevmek zorunda mı?? Şu yemekler yalnızca yöresel işte; Bursa'nın iskenderi, Siirt'in büryanı, Mersin'in tantunisi gibi ülkenin hemen her yerinde sevilecek birer lezzetleri olmadığındandır belki??

altair-al-azraq

Karadeniz yemeklerini güzel bulan kişi hayatında Karadeniz dışına çıkmamış Karadenizlidir. Aksini iddia eden de Karadenizlidir :)

gizem.dikmen

Yani kötü değil ama bir kere yediğinizde ikinci kere canınız çekmiyor o yemekleri öyle söyleyeyim. Aramıyorsunuz yani. 5 sene Trabzon'da okudum, konuya yeterince vakıfım sanıyorum. Yalnız hamsili pilav iyi yapılırsa efsane oluyor, yapılamayınca da çamur gibi kalıyor. Bir tek hamsili pilavı iyi yapılan yerde bulursam kaçırmam.

Görüş Bildir