Görüş Bildir

Bu Haberi Okurken Cebinizdeki Para Eksiliyor: Osmangazi Köprüsü'ne 1.6 Milyar TL 'Garanti' Ödemesi Yapılacak

Haberler
> Bu Haberi Okurken Cebinizdeki Para Eksiliyor: Osmangazi Köprüsü'ne 1.6 Milyar TL 'Garanti' Ödemesi Yapılacak

2020 yılı 1 Temmuz-31 Aralık döneminde araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle, işletmeci şirkete Osmangazi Köprüsü için 1.6 milyar lira düzeyinde bir ödeme yapılması bekleniyor.

Habertürk'te yer alan habere göre, İşletmeci Otoyol Yatırım AŞ’ye, 2020 yılı 1 Temmuz-31 Aralık döneminde araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle 1.5-1.6 milyar lira düzeyinde bir ödeme yapılacak.

Şirkete, 2020 yılının ilk yarısı için de 29 Eylül Salı günü 1 milyar 750 milyon TL garanti ödemesi gerçekleştirilmişti.

Şirkete, 2020 yılının ilk yarısı için de 29 Eylül Salı günü 1 milyar 750 milyon TL garanti ödemesi gerçekleştirilmişti.

Şirkete yakın kaynaklar, ödemeyle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti. Kaynaklar, tutarın hemen hemen kesinleştiğini kaydetti.

Türkiye, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle özel sektör eliyle “mega” olarak nitelendirilen büyük alt yapı projelerini gerçekleştirdi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli, bu yöntemle inşa edildi.

Devlet, yapım ve işletmesini özel sektörün üstlendiği bu projelere, araç geçiş garantisi verdi. Araç geçiş bedelleri, bazı projelerde dolar, bazılarında (son dönem gerçekleştirilen) Euro kuru üzerinden belirlendi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması durumunda aradaki farkı devlet ödüyor. Buna, “araç geçiş garanti ödemesi” adı veriliyor.

Şirketlere yılda iki kere ödeme yapılıyor...

Şirketlere yılda iki kere ödeme yapılıyor...

Devlet, Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Kuzey Çevre Otoyolu ile Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nda yılda iki kez garanti ödemesi yapıyor.

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu, Otoyol Yatırım AŞ işletiyor. İşletmeye, 2020 yılının ilk yarısı için 29 Eylül Salı günü 1 milyar 750-800 milyon TL aralığında garanti ödemesi yapıldı. 2020 yılının ikinci yarısına ilişkin garanti ödemesi bu ay gerçekleştirilecek.

Tutar büyük ölçüde netleşti...

Tutar büyük ölçüde netleşti...

Garanti kapsamında yapılacak ödemeye ilişkin tutar büyük ölçüde netleşti. İşletmeci Otoyol Yatırım AŞ’ye, 2020 yılı 1 Temmuz-31 Aralık döneminde araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle 1.5-1.6 milyar lira düzeyinde bir ödeme yapılacak. Ödemenin, en geç bu ay sonunda yapılması ön görülüyor.

Şirkete yakın kaynaklar, Habertürk’ün sorusu üzerine, ödemeyle ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. Kaynaklar, tutarın hemen hemen kesinleştiğini ifade etti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
71
23
7
4
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

ortada para varsa bunlar alıyor borç varsa biz ödüyoruz. kabile devleti olduk filan diyoruz ama durum o bile değil.

İronici

Köprüyü devlet kendi inşa etseydi daha ucuzdu. Ayrıca köprüden gelen gelir de cabası

Güzel Anadolu'muzun o güzel deyişiyle "Cehennem yakıtı olsun".