Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Emsalsiz Felsefe Testi ile Psikolojinizi Okuyoruz!

 > 
27bPAYLAŞIM

Felsefe en kısa haliyle; insanı, doğayı, hayatı ve hayatın amacını anlamak ve açıklamak için yapılan soru sorma ve bu sorulara bağlı olarak akıl yürütme faaliyetidir.

Felsefeyi hayatın içine sindirebilmek; felsefe olmadan anlaşılması neredeyse imkansız olan zihin ile bütünleştirmek ne kadar da zordur, değil mi?

Bakalım, sizler bu sonsuz yolda yürürken yolda olduğunuzun ne kadar farkındalığına varmışsınız, zihninizin dehlizlerini ne kadar felsefi bakış açısına açmışsınız..

Buyurun...

1. Öncelikle felsefe kavramına bakış açını öğrenelim! Felsefe sana göre nedir?

Herkesin mutlaka ilgi göstermesi gereken en ulu dil.
Olması gereken ile olan arasında düşünmeye yarayan olgu.
Varlığın özünü, sonun başlangıcını arayış içinde olma.
Erdemle mutluluk arasında bir bağ olup olmadığını sorgulayan düşünce biçimi.

2. ''Harfrelin yrelerini algliama da ceiklen zourlk, yamza ve oukma ekksiligi'' olarak bilinen hastalık hangisidir desek?

3. Hangisi "Bütün kadınlar güzeldir." önermesiyle çelişir?

Bazı kadınlar güzel değildir.
Hiçbir güzel, kadın değildir.
Bütün güzeller kadındır.
Bazı kadınlar güzeldir.

4. Bir düşüncenin doğruluğunu, o düşüncenin pratik sonuçlarına göre yorumlayan ve kısaca faydacılık olarak benimsenen felsefi akım hangisidir?

5. Ahlak kavramı senin için ne ifade ediyor desek?

Bilerek ve isteyerek başkalarına zarar vermemek
Kendi çıkarı veya keyfi için başkalarını aldatmamak
Size ne söylenirse söylensin doğru olanı yapmaktır ahlak.
Kişinin izlemesi gereken doğru yoldur.

6. Gerçek denilen şey sence nedir?

7. Hangisi zihin felsefesinin temel sorularından değildir?

Zihinle madde arasındaki ilişki nedir?
Bilgi, varlık, olgu nedir?
Zihinsel manada düşünmek, hissetmek, algılamak, hatırlamak nedir?
Zihinsel durumların doğadaki yeri nedir?

8. Alaaddin'in Lambası'nı buldun, cini çıkardın. İlk sorun hangisi olurdu?

Varlığın özü, ilk maddesi nedir?
Yaşamanın doğru sayılabilecek anlam ve gereği nedir?
Ben neyim? Sen nesin?
İyi dediğimiz nedir? Doğru olan mıdır, haz veren midir?

9. Kader denildiği zaman sana yaptığı çağrışımı sorsak?

10. Son soru! Felsefi bakış açına göre algılamak nedir diye sorsak?

Felsefe senlik değil!

Sen aslında öğrenmeye açık birisin ancak konu felsefe olunca orada biraz duruyor ve ''ne gerek var'' diye düşünüyorsun. ‘Bence bu kadar düşünmeye gerek yok, ben hayatın tadını çıkarmayı, fazla düşünmeden içinde bulunduğum anı yaşamayı daha doğru buluyorum’ dediğini duyar gibiyiz. Aslında çok haklısın, en ünlü filozoflar bile bir süre sonra, bu kadar ayrıntıya inmekten, cevaplar bulmaya çalışmaktan yorgun düşmüş hatta akıl sağlıklarından olmuştur. E malum her şeyin aşırısı zararlı. Ancak hayatın tadını çıkarırken bunu senin doğrularınla yaptığını bir düşün, kimseye ait olmayan, dayatılmayan, düşünceler ile yaşamını sürdürsen, hatta içinde, sınırlarını senin çizdiğin ve sen izin vermedikçe kimsenin göremeyeceği, sana ait bir dünya olsa, hayat daha güzel olmaz mı?

Bilgiye aşık bir filozofsun!

Senin için okumak, araştırmak, öğrenmek hayatın kaynağı. Hatta öyle ki, kütüphaneni merak etmedik desek yalan olur. Felsefeye karşı ilgili da tartışmasız bir gerçek. Aynı zamanda ‘Sistematik Zekan’ gerçekten hayranlık uyandırıcı. Ancak tek ihtiyacın olan öğrendiğin bilgileri, bu zekan ile harmanlayarak, hayatına farklı bakış açıları getirmek. Sosyal farkındalığın ve algıların o kadar yüksek ki bu da seni çevrene karşı fazla duyarlı bir birey yapıyor. Bu durum seni birazcık yıpratsa da hoşgörülü ve alçak gönüllü yapın sayesinde her ortama kolayca uyum sağlıyor, ortamların aranılan ismi oluyorsun. Aynı zamanda güçlü bir kelime hazinesine sahip olduğun için, etkileyici bir konuşmacısın da. Sana verebileceğimiz en büyük tavsiye, artık hazırlıkları bırakıp seni, senin sentezlerinin, çıkarımlarının beklediği, kendi felsefi yolculuğuna çıkman. İnsanlığın, sana ihtiyacı var!

Delirerek ölecek bir filozofsun!

Felsefe ile ilgili olma konusunu aşmış, bunu çoktan hayatına da uygulamaya başlamışsın. Sosyal algıları oldukça yüksek; soru sorma ve merak etme yeteneğini kaybetmemiş bir bireysin. Düşünce birikimlerinden yeni bir düşünce yaratabildiğin, ortaya farklı sentezler koyabildiğin, düşünülmeyeni düşünen ya da söylenemeyeni söyleyen biri olduğun için çevrendekiler daima senin bakış açına ve fikirlerine ihtiyaç duyuyor. Ön yargıları ve tabuları geride bırakabildiğin için insanları çevrene kolayca dahil edip herkesi olduğu gibi kabul edebiliyorsun. Kalıplaşmış hiçbir düşünceyi kabul etmediğin için kendi fikirlerinin yanı sıra başkalarının fikirlerini de dinlemeyi seven bir yapın var. Başta da söylediğimiz gibi eceli ile değil, delirerek ölecek (bkz. Nietzche) bir filozofsun!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bilgiye aşık bir filozofsun! Yalan Amk; Takvim Yapraklarından Başka Bir şey Okumam Ben!

isik-izi-fatih

İki etti delirecek çıktı. Delireceğimi biliyorum ama gerçekten de ölecekmiyim acaba ?

yildiz-hilal-gungunes

e ama 3 oluyo haaaaaaaaa.Ya harbi ben delirerek ölecekmiyim.

nehir-gokcen1

Delirerek ölecek bir filozofsun! Felsefe ile ilgili olma konusunu aşmış, bunu çoktan hayatına da uygulamaya başlamışsın. Sosyal algıları oldukça yüksek; soru sorma ve merak etme yeteneğini kaybetmemiş bir bireysin. Düşünce birikimlerinden yeni bir düşünce yaratabildiğin, ortaya farklı sentezler koyabildiğin, düşünülmeyeni düşünen ya da söylenemeyeni söyleyen biri olduğun için çevrendekiler daima senin bakış açına ve fikirlerine ihtiyaç duyuyor. Ön yargıları ve tabuları geride bırakabildiğin için insanları çevrene kolayca dahil edip herkesi olduğu gibi kabul edebiliyorsun. Kalıplaşmış hiçbir düşünceyi kabul etmediğin için kendi fikirlerinin yanı sıra başkalarının fikirlerini de dinlemeyi seven bir yapın var. Başta da söylediğimiz gibi eceli ile değil, delirerek ölecek (bkz. Nietzche) bir filozofsun!

oguzhan-cavusoglu3

felsefe düşünmektir. (düşünmeden hareket edenler felsefe yapamaz)

Görüş Bildir