Bu Dürtü Belki Sizde de Var: Hiç Yüksek Bir Yerdeyken Aniden Atlama İsteği Duydunuz mu?

 > -

Günlük hayatta herhangi bir sorunumuz yokken kafamızdan bazı temelsiz düşünceler geçer. Korkularımızın bizi ele geçirmesinden her zaman çekiniriz. Ancak yine de bu durum çeşitli kaygılar yaşamamıza engel değil. Çoğumuzun yaşadığı "aniden gelen zarar verme/zarar görme" hissini sizler için inceledik.

Nedir bu yaşadığımız şey?

Öncelikle bu durumu bir tanımlamak gerekir: Obsesif Kompulsif Bozukluk. Bu psikolojik rahatsızlığın birden fazla sebebi olabilir. Bizim bahsettiğimiz "Aniden gelen zarar verme isteği" ise Obsesif Kompulsif Bozukluğun "saldırganlık obsesyonu" alt başlığını kapsıyor.

Bir tek kendinizi böyle sanıyorsanız yanılıyorsunuz

Toplumdaki çoğu kişi bu rahatsızlık belirtilerini yaşıyor. Burada önemli olan nokta, bu düşüncelerin günlük yaşantınızı engelliyor olmaması. Eğer ileri derecede bu durumu yaşıyor ve her zaman yaptığınız şeyleri yapamıyorsanız o zaman profesyonel bir yardım almanız gerekiyor.

Bizi çeken şey, tehlikenin cazibesi

Ünlü edebiyatçı Edgar Allan Poe, Zıtlık Şeytanı adlı eserinde bu durumu çok güzel özetlemiş: Bir uçurumun kenarında dururuz. Uçuruma bakarız, midemiz bulanır, başımız döner. Mide bulantımız, baş dönmemiz ve korkumuz yavaşça kaynaşarak isimsiz bir his bulutuna dönüşür. Bu bulut daha da yavaş hareketlerle bir şekle bürünür. Oysa sadece bir fikirdir; o yükseklikten düşerken ne hissedeceğimizi merak ederiz ve sadece bu yüzden, onu şiddetle arzulamaya başlarız. Ve mantığımız uçurumun kenarından uzaklaşmamızı şiddetle istediğinden, bu yüzden oraya daha da hevesle yaklaşırız. Bir an için bile durup düşünmeye çalışmak mahvolmamıza yol açar; çünkü mantığımız geri çekilmemizde ısrar eder"

Obsesif Kompulsif Bozukluğun en çok görülen saldırganlık obsesyonu çeşitleri ise şöyle:

Balkon gibi yüksek bir yerlerdeyken aniden atlama isteği

Metroda gelen trenin önüne atlama isteği

Seyir halindeki aracın kapısını açıp atlama isteği

Araç kullanırken aniden direksiyonu kırma isteği

Deniz, nehir gibi yerlerin yakınında yürürken suya atlama isteği

Kütüphane gibi sessiz yerlerde gürültü yapma isteği

Bıçak gibi kesici aletlerle iş yaparken zarar verme isteği

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
redbull68

Benim cok zaman Geceleri uyumadan once bu yukseklik yerlerden atla a hissi geliyor ve uykum kaciyor bu cok Sık oluyor. Yukseklik korkum cok fazla yuksek yerlerden birak asagi bakmayi aklima gelince cok Kotu oluyom. Ve Suanda gene uyuyamadim. Sanki birden kosarak atlayasim geliyor aklima off

Gizli Kullanıcı

son durak anarchy :)

zeynepimzeynep

Eda hanım, bu yazıyı hangi eğitim geçmişinizle yazdığınızı çok merak ediyorum, yoksa sadece uzmanlığınız ingilicze bir kaynağı çevirmek mi? eğer siz merak ederseniz ben uzman psikoloğum.

ama-oyle

Zeynep hanim sizinle iletişime geçmek istiyorum,pisikolojik durumumdan dolayı eğer mümkünse numaranizi alabilurmiyim.

katilice

Oha evet ben ben. Mesela bende birini anlık tekme tokat dövme isteği de oluyor acaba bu nedir sayın Dr. Onedio? Ha bir de sinir oldugum birinden intikam almak ona zarar vermek mesela çocuğun bana zararı yok ama kavga etmişiz uyuz olmuşuz ve ben "Bunun bedelni ödeyeceksin" diye ona zarar vermek istiyorum.

ezgisen

bazen bana oluyor hatta dişlerimi sıkıp yapmaktan vazgeçiyorum

Görüş Bildir