Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu 9 Belirtiyi Gösteriyorsanız Hamile Olabilirsiniz!

Güzellik -

Hamileliği ilk evresinde tespit etmek için en yaygın şey test yaptırmak. Fakat testler her zaman doğru sonucu vermeyebiliyor. İşte hamile olduğunuza işaret olabilecek on belirti...

1. Regl olmamak.

İlk evrelerde hamileliğin en yaygın görülen ve bilinen işareti regl olmamaktır. Menstrual döngü sırasında 7-10 günlük bir yumurtlama söz konusudur. Bir kadın hamile kaldığında progesteron hormonu rahim bağlarının kopmasını engeller böylece hamile birey regl görmez.

2. Kramplar

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde kadınlar ayaklarında ve bacaklarında kramp hissedebilirler. Bunun sebebi vücudun kalsiyum almasında ortaya çıkan değişikliklerdir. Normal beslenmedeki çoğu kalsiyum bebeğin gelişimi için harcanır ve vücut bundan yeteri kadar verim alamaz. Bu yüzden ekstra kalsiyum tüketilmelidir. Yoksa kaslarınız ve kemikleriniz zayıf düşebilir.

3. Göğüs Ağrıları

Hamilelik esnasında vücudunda değişiklik hisseden kişinin hissedebileceği bir başka semptom ise göğüs ağrılarıdır. Göğüslerde normalden farklı bir hassaslık sezilmese de büyüme gözlemlenebilir. Göğüslerdeki büyüme sonucu meme uçları daha da koyulaşabilir ya da damarlar ortaya çıkabilir.

4. Yorgunluk

Hormonların değişiyor olması, hamile bireyin artan bir yorgunlukla karşılaşmasına sebep olabilir. Sabah bulantısı günün herhangi bir vaktinde meydana gelebilir.

5. Vajinal Akıntılar

Kadınlar hamileyken regl olmasalar da hala vajinal akıntılar yaşayabilirler. Kadınların yaklaşık dörtte biri hamileliğin ilk üç ayı esnasında bunu yaşamaktadır.

6. Aşermek

Kadınların hamileyken damak tadında değişiklik yaşadıkları herkesçe bilinen bir gerçektir. Önceden sevdikleri yemeklerden hoşlanmayabilirler ya da hiç sevmedikleri yemekleri canları çok isteyebilir. Ayrıca koklama başta olmak üzere duyularında bir ilerleme söz konusudur.

7. Mod değişiklikleri

Hamileyken kandaki östrojen ve progestreron hormonu fazla salgılanır. Bu ilk dönemde mod değişikliklerine sebep olabilir. Dünyaya yeni bir can getirmek fiziksel olmaktan çok duygusal bir deneyimdir. Hormon değişikliklerinin duygular aracılığıyla su yüzeyine çıkıyor olması oldukça normaldir.

8. Sık tuvalete çıkmak

Hamileliğin ilk aşamalarındaki kadınların, banyoyu daha sık kullanmaya ihtiyaç duyması muhtemeldir. Bunun sebebi böbreklerdeki kan akışının artmasıdır. Rahmin büyüyor olması da idrar kesesine baskı yapabilir.

9. Hiperemezis Gravidarum

Bu terim pek tanıdık gelmese de aslında yüz hamile kadından birini etkileyen bir belirtidir. Sık sık kusma olarak da nitelendirebileceğimiz hiperemezis gravidarum zaman geçtikçe daha da hafiflese de hamilelik süresince devam edebilir. Bulantı veya kusma durumlarından şikayetçi olan hamile kadınların doktora gözükmesi önerilebilir.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tosarik

lastiksiz iliskiye girenler tedirgin ahahaha

tirtilsavar

Bu durumda hamileyim arkadaslar..annemin evlenmeden onceki soyadinin ucuncu harfine gore cocugumun adi ne olmali testini cozecegim simdi.

emcey

hepside kadınların özel gün belirtisi ama işte emin olamıyoruz

baturhan-cora

milleti sitrese sokuyorsunuz ne gerek var böyle psylaşımlara

ashirogi-muto

Bu da iyice internetteki "kanser olabilirsiniz" haberlerine benzemiş. Stresli bir kadın bunların çoğunu yaşayabiliyor zaten. En garantisi gidin hastaneye kan verin.

Görüş Bildir