Brunson İlk Kez Konuştu: '8 Kişilik Koğuşta 20 Kişiyle Kaldım, Akli Dengemi Dua Ederek Koruyabildim'

 > 
108PAYLAŞIM

Türkiye'de uzun bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen ABD'li Andrew Brunson, ülkesinde katıldığı bir TV kanalında 8 kişilik koğuşta 20 kişiyle kaldığını söyleyerek, "O günler çok zordu. O günlerde akli dengemi ancak saatlerce dua ederek koruyabiliyordum" dedi.

Yargılanma süreci ABD ve Türkiye arasında siyasi kriz doğuran Brunson, hakkındaki yurt dışı çıkış yasağı kaldırıldıktan sonra Türkiye'den ayrılmıştı

Tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak ev hapsi ve yurt dışı yasağı kaldırılan Brunson, birkaç saat sonra Türkiye'den ayrıldı ve ABD'ye döndü.

Dünyanın gündemine oturan Brunson, bugün ABC televizyonuna konuştu: "Türkiye'ye gidiş amacım İsa peygamberi anlatmaktı"

Katıldığı Good Morning America programında Türkiye'de yaşadığı süreç ile ilgili konuşan Andrew Brunson, "Gidiş amacımız İsa peygamberi anlatmaktı, bunu çok açık bir şekilde yaptık ve hiçbir şekilde siyasete bulaşmadık" dedi.

"Koğuş hayatı bir anlamda camide yaşamak gibiydi"

8 kişilik koğuşta 19 kişiyle kaldığını söyleyen Brunson, ilk dönemlerinde tek başına hücrede kaldığını ve akli dengesini dua ederek koruduğunu söyledi. 

Kaldığı koğuştaki hükümlülerin çoğunun FETÖ üyeliğinden ceza aldığını söyleyen Brunson, "Koğuş hayatı bir anlamda camide yaşamak gibiydi" dedi.

"PKK iddialarından dolayı şu anda Türkiye'de en çok nefret edilen insanlardan biriyim"

Kendisine, fiziksel bir tehdit hissedip hissetmediği ile ilgili bir soruya Brunson, "Başta değil ancak sonradan ortaya atılan, PKK'yı desteklediğim gibi iddialar, birçok Türk'ü daha çok sinirlendirdi. Şu an sanırım Türkiye'de en çok nefret edilen insanlardan biriyim. Casuslukla, hükümeti devirmeye çalışan bir grubun üyesi olmakla, Kürt teröristleri desteklemekle suçlanıyordum." şeklinde yanıt verdi.

"Daha önce polisle sorun yaşamamıştık"

"Tutuklanma" olayının olabileceği ile ilgili hiç endişe duydunuz mu sorusuna Brunson, "Büyük oğlumuzun doğum gününde gözaltına alındık ve bu sınır dışı edilmemiz içindi. Daha sonra bize "ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğumuz için" tutuklandığımız söylendi. Kısa bir süre sonra bunun olağan olmadığını anladık. Konsolosluk yetkililerini görmemize izin verilmedi. 13 gün boyunca dışarıdan kimseyle görüşmemize izin verilmedi. Bu süre uzadıkça uzadı. Gerçekten şoke olduk çünkü 23 yılımızı Türkiye'deki insanlara İsa Peygamberi anlatarak geçirdik ve bunu gayet şeffaf şekilde yapıyorduk, polisle hiç sorun yaşamamıştık." dedi.

Brunson "Türkiye'yi hâlâ sevdiğini" de ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir