Brüksel'de 60 Bin Kişinin Katıldığı Gösterilerde Olaylar Çıktı

 > -

Belçika'da 60 bin kişi hükümetin planladığı yeni çalışma reformlarını protesto için sokaklara indi. Polis ve göstericiler arasında şiddetli arbede yaşandı. Fransa'da da benzer reformlara tepki olarak başlayan 'Gece Ayakta' eylemleri yerini çatışmaların yaşandığı hükümet karşıtı protestolara bırakmıştı.

Bugün Brüksel'de yaklaşık 60 bin kişi hükümetin planladığı yeni çalışma reformları ve sosyal politikalarını protesto etti. 

Göstericiler, hükümetin çalışanların haftalık çalışma saatlerini 45 saate çıkarmayı da öngören yeni reform planlarına karşı çıkıyor. 

Protesto gösterisinde, 'Haftalık 45 saate hayır' ve 'Emekliliğimizden ellerinizi çekin' sloganları öne çıktı.

Barışçıl başlayan gösterilere daha sonra şiddet karıştı. 

Polis yüzleri maskeli yaklaşık göstericilere tazyikli suyla müdahale ederken, bazı göstericiler polise taş ve havai fişek attı.

Çıkan arbedede 8 gösterici ve 2 polis olmak üzere on kişinin yaralandığı bildirildi.

Brüksel'de 2014 yılından bu yana iktidarda olan merkez sağ hükümete karşı üçüncü kez protesto gösterisi düzenleniyor. 

2014 yılı kasım ayında yaklaşık 100 bin kişi sokaklara dökülürken, geçen ekim ayında da yine yaklaşık 80 bin kişi Brüksel’de protesto gösterisi düzenledi. 

Sendikalar da emeklilik yaşının 65'den 67'ye yükseltilmesine ve tasarruf önlemlerine karşı protesto gösterisine katılım çağrısı yaptı. Hükümet şimdiye kadar protesto gösterilerine karşı kayıtsız kaldı.

Fransızlar da reformlara öfkeli

Paris'te Çalışma Yasasına Büyük Tepki - onedio.com
Paris'te Çalışma Yasasına Büyük Tepki - onedio.com

Geçtiğimiz günlerde Fransa'da Çalışma Yasası'nın yürürlüğe girmesi için hükümetin, özel yetkisini kullanıp parlamento onayı olmadan yasayı geçirme kararı alması protesto gösterilerine neden olmuştu. 

Düzenlemeye tepki gösteren protestoculara polisin müdahalesi sert olmuştu. Bazı göstericiler de polis araçlarını ateşe vermişti.

Fransız hükümetinin reformu ne getiriyor?

Yasayla yapılacak değişikliklerle beraber işverenlerin çalışanlarını işten çıkarmaları ve çalışma saatlerini arttırmaları kolaylaşacak. Bununla beraber fazla mesailere ödenen ücretler de azaltılabilecek.

DW ve BBC

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir