Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bomboş Konuşulan Ortamlarda Kafaları Pırıl Pırıl Yapmanızı Sağlayacak Dolu Dolu 12 Bilimsel Bilgi

-

Hep aynı şeylerin konuşulmasından sıkıldınız değil mi?

1. Her saniye vücudunuzun her bir santimetrekaresinden aşağı yukarı 100 milyar nötrino geçip gidiyor. Nötrinolar böyle işte, hiçbir şeyle ilgileri yok.

2. Chorioactis adı verilen bir mantar Dünya üzerinde yalnızca iki alakasız yer olan Kuzeydoğu Teksas’ta ve Japonya’da bulunuyor. Nedenini ise kimse çözebilmiş değil.

3. Tachyonlar teorik olarak ışıktan daha hızlı hareket edebilen teorik parçacıklar. Onları ilginç yapansa eğer gerçekten var olsalar bile henüz var olmadan önce ortadan kaybolacak kadar hızlı olmaları.

4. Atnalı yengecinin kanı, yapısal olarak insan kanıyla hemen hemen aynı özelliklere sahip. Tek bir farkla...

www-tc.pbs.org

Oksijen sağlayan molekülleri demir bazlı hemoglobin yerine bakın bazlı hemokyaninden oluştuğu için kırmızı değil, mavi renkli!

5. Suyılanları (hidralar) her yemek yiyişinde yırtarak kendilerine yeni bir ağız açıyor.

6. Gödel’in eksiklik teoremini hiç duydunuz mu?

Basitçe izah etmek gerekirse: Tam olan hiçbir aksiyomatik sistem doğru değildir, doğru olan hiçbir aksiyomatik sistem ise tam değildir. 

Beyinler yandı!

7. Beyni yananlar için ayakları yere basan bir başka bilgi: Resimde gördüğünüz sevimli tırtılın zehri yetişkin bir insana iç kanamalar geçirtip onu süründererek öldürebilecek güçte!

8. Evet, hayvanlar ilginç. Ama bir de şunu dinleyin: Akbaba arısı adı verilen arı türü, balözü yerine leşlerden besleniyor ve larvaları için bunu bal yerine kusuyorlar!

Yani evet, teknik olarak ET BALI yapıyorlar. Saygılar.

9. Grönland köpekbalıkları ömrü en uzun omurgalı türü. Bazı mensuplarının yaşı 500’ü aşıyor.

10. Neden uyuduğumuzu halen tam olarak bilmiyoruz. Uyumak uykusuzluk hissini gideriyor ve dinçleşmemizi sağlıyor.

Fakat uyumazsak beynimiz çalışmamaya başlıyor, bir süre sonra demans oluşumu baş gösteriyor, sonra halüsinasyon görüyor ve ölüyoruz.

11. Samanyolu'nun tadı ahududuya benziyor!

Kimse samanyolunun tadına bakmadı elbette. Bilim insanları Samanyolu'nu kaplayan toz bulutunu analiz ettiklerinde, ahududuya tadını veren kimyasalın yoğunlukta olduğunu keşfettiler.

12. Evet, evrende bu boyutta bir yıldız var.

Eğer VY Canis Majoris birden Güneş'in yerini alsaydı, gövdesi Jüpiter'i bile yutardı!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
isluggard

hidra ne zaman deniz yılanı oldu

Gizli Kullanıcı

bilgisayarınızı,televizyonunuzu veya telefonunuzu bile kapatıyorsunuz,şarja ihtiyacı oluyo,insanın da şarj edilme vakti uyku vaktidir!nedemek hala niye uyuduğumuzu bilmiyoruz,açıklayıp hala bilmiyoruz demek neyin kafasıdır?!..

omer-celik6

Teşekkürler

tugba-yeliz

Uzayda ayrıca devasa alkol bulutları bulunur. Ancak metil alkol molekülleri çoğunlukta olduğundan, etil alkol gibi içilen cinsten olduğunu düşünmemek gerek ( : Son olarak bir de uzayın rengine değineyim. 2000'li yılların başında bir grup astronomun yaptığı çalışmaya göre uzayın rengi "kozmik latte"ymiş. Burada uzun uzadıya anlatamam, merak edenleri araştırmaya davet edebilirim sadece ( :

tugba-yeliz

Bir ekleme daha yapayım; Samanyolu Galaksisi'nin merkezi bölgesinde yoğun toz ve gaz bulutları bulunur. Bunların içeriğine dair yapılan tayf çalışmalarının neticesinde, bu bölgede çok miktarda etil format molekülü olduğu görüldü. Bu da ahududuya tadını veren moleküllerden biri olduğundan, Samanyolu'nun tadı olsaydı bu tat ahududu ya da rom gibi olacaktı yorumu getirilmiş. Tabi ki ahududu tadı sadece bu molekülden gelmiyor. O nedenle doğrudan o tadı alırdık gibi düşünmek yanlış olur.

Görüş Bildir