Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Boğazımdan Geçmiyor! Heyecanlıyken ya da Üzgün Hissettiğimizde Neden İştahımız Kaçar?

90PAYLAŞIM

Bugün yine vücudumuzla ilgili enteresan sırlardan birini aralıyoruz.

Bu durumu hepimiz biliriz. Sevdiğimiz biriyle kavga ettiğimizde, aşık olduğumuzda, yılın en önemli sınavının bir gece öncesinde…

Hepsinde tuhaf bir şekilde yemeden içmeden kesiliriz.

Nedenini bulmak için biyolojideki en önemli fenomenlerden biri olan ‘dövüş ya da kaç tepkisine (fight-or-flight response) eğilmek faydalı gibi görünüyor.

Kısaca izah etmek gerekirse, olası bir tehdide karşı insanların ya da hayvanlar türlerinin geliştirildiği psikolojik reaksiyona dövüş ya da kaç tepkisi adı veriliyor.

Yani bir tehditle karşılaştıysak iki seçeneğimiz var, onunla mücadele etmek ya da hayatta kalmak pahasına ondan kaçmak.

Konuyla olan bağlantısını kurmak o kadar da zor değil.

Yalnızca şu izahı yapmak gerekebilir. Beynimiz fiziksel tehditlerle psikolojik tehditleri birbirinden ayırmakta o kadar da başarılı değil.

Belki de böyle bir kaygısı yok. Zira bilirsiniz, tehdit tehdittir.

Yani beyniniz, size doğru koşan bir kaplanla dün geceden beri mesajlarınıza cevap vermeyen flörtünüzü aynı klasmanda değerlendirip buna göre tepki geliştiriyor.

Sebebinden bağımsız olarak dövüş ya da kaç tepkisi verirken, vücut kimyamız da epey değişiyor.

Olası bir fiziksel mücadele öngördüğü için, karın bölgesindeki kan kol ve bacaklar gibi bölgelere dağılıyor.

Evet, ertesi günkü sınav için tırnaklarınızı yerken kimseden kaçmanız ya da korkunç bir canavarın boynunu kırmanız gerekmiyor ama yukarıdaki işlemler bir şekilde gerçekleşiyor.

Ne demiştik? Tam da çekilen kanla birlikte karın bölgesindeki düşük aktivite seviyesi de, iştahın kaçmasına sebep oluyor.

İşte böyle. Artık "Boğazımdan geçmiyor" deyiminin çıkış noktasını biliyoruz diyebiliriz.

Tuhaf yaratıklarız, öyle değil mi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
buda-benden-olsun

bende çok mutlu ve üzgünken yemek yiyemem

klinikpsikolog

aslında beni sınav vs şeyler yemeden içmeden kesmez bunlar daha dışarı odaklı stresörlerdir önemlidir ama duygusal değildir ama duygusal bir stresörse çok kötü olmuşsam kesinlikle yemem. çok üzücü ve stresli dönemde 3 gün gerçekten bir şey yiyememiştim sadece sıvı tükettim. ama sınav akşamı gibi şeylerde yemediklerimi bile yerim.

Görüş Bildir