Görüş Bildir

Blue Origin Aynı Roketi Üçüncü Kez İndirmeyi Başardı

Anasayfa > Iq > Teknoloji

“Launch. Land. Repeat.” (Fırlat. İndir. Tekrarla.) Blue Origin’in yeniden kullanılabilir roket çalışmaları için bulduğu isim bir kez daha gerçek hayattaki karşılığını verdi. Uzay taşımacılığı şirketinin New Shepard isimli roketi, üçüncü kez fırlatılıp başarılı bir şekilde yeryüzüne indirildi.

Daha önce iki kez aynı başarıya imza atan Blue Origin, üçüncü denemesinde de yüzleri güldürdü. 

Teksas’tan fırlatılan New Shepard, 103 km yüksekliğe ulaştıktan fırlatıldığı bölgeye doğru inişe başladı. Yeryüzüne 1 km kala motorunu yeniden çalıştıran New Shepard, paraşüt sistemlerinin de yardımıyla inişine metreler kala hızını 8 km/s’ye kadar düşürdü ve ayaklarının üstüne başarılı bir şekilde kondu. 

Blue Origin’in kameraları tüm fırlatma ve iniş anını kaydederek son derece güzel açılarla yansıttı. Fırlatılış ve iniş anını gösteren 2 dakikalık özet niteliğindeki videoyu hemen yukarıdan izleyebilirsiniz.

Bilindiği gibi hem Amazon CEO’su Jeff Bezos’un kurduğu Blue Origin hem de Tesla CEO’su Elon Musk’ın kurduğu SpaceX, yeniden kullanılabilir roketler konusunda uzun zamandır çalışmalarını sürdürüyor.

İki şirketin de amacı öncelikli olarak maliyetleri kısmak ve böylece daha verimli bir uzay taşımacılığının yolunu açmak.

LOG

Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
87
14
3
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?