Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bitkilerin de Canı Var! Madem Canlıları Koruyorlar, Vejetaryenler Neden Hayvanları Yemiyor da Bitkileri Yiyor?

511PAYLAŞIM

Bitmeyen tartışmalarda vejetaryenlere sorulan bu zekice sorunun çarpıcı yanıtı herkesi vejetaryen olmaya itebilir.

Bu tartışmayı aydınlatmak için şu çalışmadan, burada yer alan makaleden ve şu yazıdan faydalandık.

Bundan on yıl önce herkesin durmaksızın eleştirdiği vejetaryenlik artık hayli yaygın, neredeyse tüm mekanlar vejetaryenlere özel ürünler üretmeye başladı.

Yani bu konuda bir bilinç oluşmaya başladığını söyleyebiliriz. Tabii vejetaryenlerle böyle olmayanlar arasındaki tartışmaların sonlanma ihtimali pek yok, özellikle de bu konuya belli kilit sorular etrafında yaklaşıldığında kafalar karışabiliyor.

En meşhur soru 'hayvanları yemiyorsunuz ama bitkiler canlı değil mi, onları neden yiyiorsunuz?' ve bunun da bir yanıtı var.

Bu sorunun yanıtını bulabilmek için vejetaryenliğin felsefesinde kısa bir yolculuğa çıkmak gerekiyor.

Çünkü sadece tek bir soruyla ilerlemek için çok derin bir yaşam biçiminden bahsediyoruz. Vejetaryen beslenmede bilinçli bir duruş var, vejetaryen olmayanlar bile bunu kabul edebilir. Yani dünyaya karşı farkındalık, yaşadığımız dümnyayı sadece tüketilecek bir diğer 'şey' gibi görmemek... 

Bir yandan doğduğumuz andan itibaren alıştığımız damak tadından uzaklaşmak ve bunu sürdürülebilir bir dünya için gerçekleştirmek ayrı bir emek istiyor.

Hal böyleyken vejetaryenliğin felsefesinde varolan tüm canlılar eşit seviyede, yani insanın hayvanlara karşı bir üstünlüğü olması anlamsız.

Bu dünyada birlikte yaşıyorsak ortak bir zeminde buluşabilmemiz şart. Tam da burada başlıkta andığımız soru işareti devreye giriyor. Hayvanlar birer canlı olarak görülüyor fakat bitkiler neden korunması gereken canlılar arasında değil?

Sadece hareket etmedikleri, acı çektilerini gösteremedikleri için vejetaryenliğin felsefesi onları dışlıyorsa vejetaryenlik samimi bir duruş değil mi?

Bu soruyu soranlar vejetaryenlerin bu soru karşısında yanıtsız kaldığını, tüm felsefelerinin yerle yeksan olduğuna inanıyor...

Fakat durumun bununla uzaktan yakından alakası yok. Gelin anlatalım.

Bitkilerin de canlı olduğunu vejetaryenler reddetmiyor, veganlar da. O yüzden soruyu biraz daha anlamlı hale getirelim, hayvanların yaşaması için bir çaba gösterilirken bitkilerin öldürülmesi neden dikkate değer görülmüyor? 

Sorunun ilk yanıtı endüstriyel hayvancılıkla bağlantılı. Çünkü hayvanlar milyarlarca insanın tüketimini karşılayabilmek için korkunç şartlar altında yetiştiriliyor ve yaşamları sonlandırılırken de hiçbir duyarlılık gözetilmiyor.

Hayvanların bu şartlar altında endüstriye dahil edilmesinin çevresel ve sağlık açısından büyük olumsuz etkileri var.

Ve günün sonunda etik bir kaygı vejetaryenlik için odak noktası haline geliyor. Vejetaryenlere göre bizim tercihlerimiz tüm sektörü değiştirmeyecek olsa bile kendi payımıza düşeni yapmaya başlamadan değişimin fitilini de ateşleyemeyiz.

Bitkiler de canlı, örneğin ışığa tepki verebildikleri için hareket bile ediyorlar, elektrik sinyalleri üretebiliyorlar. Bunu vejetaryenler de biliyor, Ama bitkilerde hayvanlarda ve insanlarda bulunan merkezi bir sinir sistemi yok. Ayrıca daha da kritik olan, acı reseptörleri yok.

Bitkilerde acı reseptörleri olduğuna dair alternatif çalışmalar olsa da şu an net olarak biliniyor ki bir 'uyaranı' acıya dönüştürmiyorlar.

Velev ki bu ihtimal ciddi olarak değerlendiriyor olsun, vejetaryenlerin büyük bir kısmı hayvanlarda kesinleşmiş verilerin yanında bir ihtimal olarak duran bitki tartışmalarının farkında. Bunun yanında 'sadece duyarlı olmak için' hamlelerde bulunmak vejetaryenliğin felsefesine de ters.

Kesin olarak bilinen şey ise bitkilerin hayvanlar gibi korkunç şartlarda yetiştirilmediği ve biraz efor sarf ederek herkesin kendi ortamında doğal olarak bitki üretebileceği.

Hayvanların doğar doğmaz annelerinden ayrılması, özellikle tavukların hareket edemeyecekleri alanlarda yetiştirilmesi, hatta üretim süreçlerinde bile vahşice yöntemlerin kullanılması... Bunları göz önüne aldığımızda bitkilere dair soru işaretlerinden önce tartışmamız gereken konular var.

Durum ve bilimsel araştırmalar böyle, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Vejetaryenlik daha bilinen, kabûl gören ve alışıldık bir tercih olduğu için veganlığı vejetaryenlik sosuyla servis etmek çok zekîce(!) bir eylem.. İşte içeriği hazırlayan arkadaşımız, hayvansal beslenmeyi tümüyle sıfıra indirmenin olası sonuçlarının neler olabileceği konusunda canlı bir örnek olarak tam karşımızda duruyor..

stopwearingfur_kurkgiyme

Eskiden Burger King, Mc Donald's gibi fast food mekanlarından çıkmazdım, haftanın 4 günü bu şekilde beslenirdim.Tabi iskender, kebap çeşitlerinin bir çoğunu da severdim, damak tadıma uyardı.Önceden çok düşünmezdim bu konularda, etin nasıl elde edildiği, endüstrinin korkunç detaylarını bilmezdim.Yine de yanlış geliyordu, hayvanları hem sevip hem de kesip yemek.Araştırdıkça gerçeklikle sert bir şekilde yüzleştim.2 yıl önce vejetaryen olmaya karar verdim ve bu kararımın sonuna kadar arkasındayım, mutluyum ve vicdanım daha rahat.Alıştığın yiyecek alışkanlıklarını bırakmak ilk başta zor gelebilir ama protein alabileceğin ve tadını sevdiğin bir çok yiyecek var, eskisine oranla çok daha sağlıklıyım.Bunun yanı sıra kürk, deri, kaz tüyü, deve kuşu tüyü, yün vs. kullanmıyorum, sentetik ürünler varken gerek de yok.Ayrıca cruelty-free ürünler kullanıyorum, makyaj malzemesinden, kişisel bakım ürünlerine, temizik ürünlerine kadar bir çok marka hayvanlar üzerinde test yapmaktadır.

coksoverhepsover

Veganlık bu dünyadaki gerizekalı nüfusunu azaltmak için ortaya atılmış bir ''Popüler Fetiştir''. Veganlık üzerine yapılan araştırmalar hiç iç açıcı değil aynı zamanda veganlık insan doğasına aykırıdır bakın ''vejetaryen'' demiyorum VEGAN diyorum vejetaryenlerde her şey normal.

erci-e

Laf! Vejetaryenler, özellikle de veganlar hep aynı aptalsa savı ortaya sunuyor. Madem öyle o çok taptığınız bitkileri yetiştirirken kullanılan pestisitleri deneyelim sizin üzerinizde. Handi diyordunuz ya "et yiyenler o hayvanlar gibi kafeste kalsın çektiklerini çeksin" diye, siz de bitkilerin çektiğini çekin bakalım? Yer mi? YEMEZ!

hasan-demir35

şehirde konforlu bir hayat yaşayıp da "ben veganım yaa hayvanlar öldürülüyor" diye vicdan kasan tiplere ayar oluyorum. marulu mercimeği marketten alınca hiçbir canlıya zarar vermediğini zannediyorsun. halbuki o bitkiler endüstriyel tarım ortamında yetiştirilirken kaç hayvan zehirlenerek öldürülüyor! sen lüks mutfağında vicdanın rahat bir şekilde beslen diye öldürülen böcekler fareler canlı değil mi? ha gerçekten gidip doğada kırsal yerleşimlerde yaşayıp ilaçsız doğal tarım yapıp kendi marulunu mercimeğini yetiştirip yersin, ondan sonra "ben veganım" dersin, o zaman işte sana gerçekten saygı duyarım. ayrıca doğuda 2500 metre rakımlı yerlerde yaşayan insanlar var. yaşadıkları yer yılın 8 ayı kar altında. tarım yapmak imkansız. onlar ne yapsın? hayvancılıktan başka hiçbir seçenekleri yok. açlıktan ölsünler mi?

Görüş Bildir