Görüş Bildir
Haberler
"Birileri Çarpıtacak Ama Ben Devlet Silah Bıraksın Demiyorum"

"Birileri Çarpıtacak Ama Ben Devlet Silah Bıraksın Demiyorum"

Batuhan
02.08.2015 - 11:14

HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ateşkes çağrısını iki tarafa da yaptığını vurguluyarak, “PKK silahı susturmalı, hükümet de operasyonları durdurmalı” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

İktidar uğruna anaların ağlatıldığı bir süreci yaşatmanın kimsenin hakkı yok. Bir an önce çatışmaların durması gerekiyor. Silahı, şiddeti asla kabul etmiyoruz. AKP yanlısı çevreler toplumu kutuplaştırmaya çalışıyor. Türkiye toplumunun tamamı barış istiyor. Saray ve çevresi dışında savaş isteyen yok. Asla kimse kimseye kin ve öfkeyle yaklaşma yönündeki tahriklere kapılmamalıdır.

HDP olarak heyet göndereceğiz. Dışişleri araştıracağını açıkladı. Bu katliamın sorumlularının yargı önüne çıkması için elimizden geleni yapacağız.

Ben HDP kapatılacak demedim. Kapatılma çalışması yapılıyor. Kapatılma ihtimali yüzde sıfırdır. Soruşturma açılacaksa AKP’ye açılmalıdır. Roboski’yi, Gezi’yi yapan, IŞİD’i destekleyen onlardır. Yargıtay’ın resmi soruşturması henüz yok. AKP çevreleri kendi bürolarında soruşturma başlatmış.

Ben çağrıyı tek taraflı falan yapmıyorum.PKK silahı susturmalı, elinden tetiğini çekmelidir. Hükümet de operasyonları durduğunu ölümlere yer vermeyecek bir yaklaşımla, diyaloğa ön açtığını ifade etmelidir. Şimdi çarpıtacak birileri ama… Ben devlet silah bıraksın falan demiyorum. Devlet silah bırakır mı? Silahsız devlet olmaz, devlet kendini koruyacak. Elini tetikten çekmek başka bir şeydir. Karşılıklı ateşkesten, birbirine ateş etmemek durumundan söz ediyorum. Bu çağrı aynı zamanda acil olarak PKK’yadır. Bütün Türkiye toplumu sesini yükseltirse çağrıya yanıt gelir. Ölen insanların hepsi bizim evladımızdır.

Cumhuriyet

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0