Bir Tanrıya İnanmadığını Açık Açık Beyan Etmiş 19 Ünlü Dizi Karakteri

Sanat-

Hepimizin tanıdığı, pek çoğunu izlediği bu dizi karakterlerinin kimisi ateist kimisi agnostik. Bu düşüncede olduklarını repliklerinde yer yer dile getiriyorlardı.

1. Elliot Alderson (Mr. Robot)

Elliot'ın bir tanrıya inanmadığını repliklerinde sık sık duyduk, aslında insanlara olan inancını bile kaybetmiş durumda.

2. Gregory House (House M.D.)

House da tanrı inancı olmadığını net bir şekilde ifade ederdi her fırsatta.

3. The Doctor (Doctor Who)

Zaman Lordu Doktor da bir ateist. Ayrıca onu canlandıran pek çok oyuncu da ateistti.

4. Fox Mulder (The X Files)

"I want to believe" derken uzaylılara inanmak istiyor, herhangi bir tanrıya ise inanmıyordu ikonik dedektifimiz.

5. Brian Griffin (Family Guy)

Ailenin entel takılan karakterinin pek umrunda değil inanç meseleleri.

6. Dexter Morgan (Dexter)

Şimdi karşımıza çıksa ne bok yedim acaba diye düşünmemize neden olacak Dexter da inançsız karakterlerden.

7. Alicia Florrick (The Good Wife)

Julianna Margulies'e Altın Küre kazandıran Savunma Avukatı Florrick karakteri de inançları iplemeyen bir karakter.

8. Francis Underwood (House Of Cards)

Siyasetin ne kadar pis bir iş olduğunu gösteren Francis'in korktuğu bir tanrı yok.

9. Sheldon Cooper (The Big Bang Theory)

Bu yüksek IQ'lu dahimize göre de bir yaratıcının olması pek mantıklı değil.

10. Jean Luc Picard (Star Trek: The Next Generation)

Mürettebatın büyük çoğunluğu da onunla aynı fikirdeydi.

11. Dr. Perry Cox (Scrubs)

Bu laf cambazı unutulmaz karakter de inançlı olmaktan çok uzak olduğunu belirtenler arasında.

12. Temperance Brennan (Bones)

Emily Deschanel tarafından canlandırılan, zekasıyla öne çıkan Temperance Brennan da inanç konusunda çoğunluğa dahil olmayanlardan.

13. Patrick Jane (The Mentalist)

Çay olmadan mutlu olamaz ama bir tanrı olmadan mutlu olabilir.

14. Piper Chapman (Orange is the New Black)

Bilime, evrime inandığını ve insanların cehenneme gittiğine inanmadığını belirtmişti.

15. Rust Cohle (True Detective)

İlahi ödül beklentisi içindeki insanlara kızdığı bir repliği vardı. Üstün bir varlığa umut bağlamıyor.

16. Maddie Hayes (Moonlighting / Mavi Ay)

80'lerin efsane dizisinde Cybill Shepherd tarafından canlandırılan Maddie Hayes karakterine göre dinlerin de batıl inançlardan farkı yok.

17. Rick Sanchez (Rick and Morty)

Pek sürpriz olmayan bir şekilde bu çılgın bilim adamı da bir tanrıya inanmıyor.

18. Brenda Chenowith (Six Feet Under)

Dizinin en etkileyici karakterlerindendi. O da bir tanrıya inanmıyordu.

19. Sherlock Holmes (Sherlock)

Sherlock her konuda olduğu gibi inanç konusunda da açık açık belirtirdi düşüncesini.

Mesela bu sahnede öbür tarafın olmadığını dile getirmişti.

BONUS: Başta Rick ve Carl olmak üzere The Walking Dead evrenindeki çok sayıdaki karakterin de malum durumlardan dolayı inancı kalmadı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
irlilja

Ben şahsen bir yaratıcının olduğuna inanıyorum ancak dinlere inanmıyorum çünkü insanlar tarafından uydurulup, uydurulmadığını kanıtlayamayız ve ateistlerde aynı şekilde Tanrı'nın olmadığını kanıtlayamaz. Kısaca söylemem gerekirse çokta şey yapmamak gerek bir gün öğreniriz nasılsa, değil mi?

elif-erkan1

Ateistlik bana saçma bir olgu gibi geliyor. Müslümanların ve diğer tanrılı dinlerin Tanrı var demesine karşı çıkıyorlar çünkü bunun kanıtlanamayacağını söylüyorlar; ancak tanrı yok diyorlar ve bunu kanıtlayamıyorlar. Tanrının varlığı kanıtlanamıyorsa eğer yokluğu da kanıtlanamaz, hele ki evrenin oluşumuyla ilgili her şey henüz sadece teorilerden ibaretken. Bu durumda ateist yerine agnostik olmak daha akılcı ve mantıklı değil midir? Ben müslümanım, allahın varlığına inanıyorum çünkü benim akıl yorabileceğim ve dayanak olarak kullanabileceğim bir kitabım var. Ben inanmayı seçtim, ha inanmaya da bilirdim. Ancak ateizmin temelinde bir dayanak yok. Bir şeye dayanarak 'Tanrı yok!' diyemezler. Bilim henüz tanrının varlığını kanıtlamadığı gibi yokluğunu da kanıtlamamıştır.

Gizli Kullanıcı

Sizde aynı şekilde tanrı vardır ve Din gerçektir diyemezsiniz. Neye dayanarak tanrı var diyebiliyorsunuz, bilimin ulaşamadığı yere mi yoksa boşlukların tanrısına mı. Boşluk gördün mü yapıştır tanrıyı, bilim bunu açıkladığında onun sebebi tanrıdır diye geçiştirmesini biliyorsunuz ama. Hadi Tanrı fikri gerçek olsun(ki bu ihtimal%50) bu dinlerin tanrısını mı kanıtlar. Hele dinlerde bu kadar çelişki varken. Sen yehova'nın yokluğunu kanıtlayabilir misin yada Zeus'un yada Hristiyanların inandığı tanrının? Dine inananların dayanağı kutsal kitapsa ateistlerin dayanağı bilimsel buluşlardır, teizm kadar saçma görünebilir ama özgür düşünceye açıktır.

elif-erkan1

Demek istediğimi anlamamışsınız sanırım. Tanrıya inanıyorum çünkü bilimin kesin bir şekilde açıklayamadığı bazı olayların, bilim henüz bu kadar gelişmemişken önceden açıklandığı ve sebepler gösterildiği bir kitaba sahibim. Yanlış anlamayın asla gerici değilim, ancak şimdiye kadar bilimle çelişen hiç bir ayet görmedim. Biz diyoruz ki tanrı var çünkü bilimin bu kadar gelişmediği çağlarda bunları öngörebilen veya olaylara nedenler sunan bir dine ve kitaba sahibim. Siz diyorsunuz ki tanrı yok, biz bilime inanıyoruz. Öyleyse tanrının olmadığını kanıtlayın? ''Hadi tanrı fikri gerçek olsun ki bu ihtimal %50'' demişsiniz ancak böyle düşünen birinin ateist değil agnostik olması gerekmez miydi? Bu durumda kendi düşüncenizle çelişmiyor musunuz? Sadece soruyorum.

elif-erkan1

Tanrının olma ihtimaline %50 şans veren görüş ateizm değil agnostisizmdir. Tanrıcı dinler ''Tanrı var'' der, ateizm ''tanrı yok'' der, agnostisizm ''tanrı olabilir, olmaya da bilir, bunu kanıtlamak mümkün değil'' der. Bilimci bir inanışın, bilimle inanışını kanıtlayamaması bana çok çelişki gibi geliyor. Ben henüz sorgulama çağında bir bireyim; inanışları, hayatı, gerçekleri sorgulamayı seviyorum. Örneğin şu an elma düşünüyorsundur, ancak elma düşündüğünü kanıtlayamazsın, ama bu senin elma düşündüğünü bildiğin gerçeğini değiştirmez. Her tülü dine olan saygım gibi ateistliğe de saygım var ama açıkçası çelişkili ve saçma buluyorum. Eğer agnoist bilim insanları, önemli kişi ve düşünürlere bakmak istiyorsanız https://onedio.com/haber/bir-inanc-felsefesi-olarak-agnostisizm-i-benimseyen-34-unlu-749433 Ayrıca Türk İslam bilim insanlarını da araştırabilirsiniz. Müslümanlık, gerici bir değildir. Dünya haritasını aslında ilk kez ve neredeyse kusursuz bir şekilde çizen kişi de bir islam bilim insanıdır. Oldukça önemli bilim insanlarına sahibiz, geçmişe dönüp baktığınızda onların yazdıkları kitapların yıllarca, hatta yüzyıllarca inanmayanların derslerinde kullanıldıklarında görebilirsiniz.

Gizli Kullanıcı

Genelde bilime inanç olarak bakmıyoruz ve bilime inandığımı söylemiyorum, inanç meselesi dinden daha farklıdır, bilim dürüsttür yanıldığını kabul edebilir ama sen inancının yanıldığını kabul edebilir misin? Biz bilmediğimizi bildiğimizi iddaa etmiyoruz bilmediklerimizin olduğunu kabul ediyoruz ve bundan utanmıyoruz ama asıl sıkıntı tüm cevapları bildiğini söylediğiniz kitabın yanılabileceğini ve çelişebileceğini kabul edememeniz. Kutsal kitabınızı okudunuz mu? yada diğer semavi dinlerin kutsal kitaplarını?

Gizli Kullanıcı

Bilimdeki buluşlar akıllı bir tasarımın olmadığı yönünde işliyor belki yanılma payı vardır ama bu dinlerdeki tanrı fikrinin olmadığı yönünde. Bende senin geçtiğin yollardan geçtim, kutsal kitabın bilimsel ve evrensel olduğu fikri vardı ta ki kitabı ve onun gibi diğer kutsal kitapları okuyup evrensel değil masalsı olduğunu gördüğüm zaman. Sorgulamayı bırakma ateizmi sorguladığın gibi inancınıda sorgula. Bil ki ateizm her ne kadar saçma ise Teizm(dinler) bir o kadar saçma ve çelişkilidir. Görmeyi bilirsen. Edit: Tarihte yaşamış bilim insanlarının yaptığı buluşların dini inancı ile bir alakası yoktur, bizler inançlı insan bilim insanı olamaz demiyoruz ama bilim yapabilmesi için tanrı fikri ve inancına göre yapamaz bu konuda tarafsız olması gerekir. Kabul etmeyebilirsin ama bir akademisyene bunu sorabilirsin.

elif-erkan1

Bakın, demek istediğim şeyi hala anlatamadığımı düşünüyorum çünkü ben size müslümanlığı övmedim ya da sizden bana ateizmi anlatmanızı istemedim. Tekrar söylüyorum, siz müslüman değilsiniz çünkü bunun bilimsel olarak mantıklı olmadığını ve kanıtlanamadığını düşünüyorsunuz. Ben de diyorum ki, tanrının varlığı kanıtlanamıyorsa yokluğu da kanıtlanamaz. Bu durumda siz islamı saçma buluyor ancak ateist oluyorsanız bu sizin çelişkinizdir. Sizin düşünceniz bilimle kanıtlanamayan hiçbir şeye inanmamak çünkü, ama ortada bir belirsizlik var. Öyleyse sizin agnostik olmanız gerekir. Ve İslam eksiklerini kabullenmez demişsiniz, İslamdaki çelişkileri ve eksiklikleri düşündüm ancak bulamadım; bundandır ki inançsız bir bilim insanı Kuran'ın açıklarını ararken müslüman olmuştur. İsteyen inanır isteyen inanmaz bana ne? Ben sadece düşüncenizin çelişkilerinden bahsediyorum.

Gizli Kullanıcı

Hayır demek istediğimi sanırım düzgün anlatamadım yada anlamadınız ben ateizmi anlatmıyorum, agnostik bakış açısını kendiniz içinde uygulamanızı öneriyorum. Bizler tanrının olmadığına inanmaktan(inanmamaya inanma) ziyade reddediyoruz ve evreni, doğayı anlamak için tanrıya ihtiyaç olmadığını söylüyoruz. Dinler sana insansı bir tanrı fikri sunar. Kuranı açıklarken Müslüman olan insan duymadım kendisi muhtemelen inanmaya eğilimli biridir. Kuranı, incili ve bilimum tüm kutsal kitapları okumuş ve ailesinin dini olan Hristiyanlığın gerçek olduğunu söyleyen çok tanıdığım var. Ünlü olanları saymadım bile(bknz:john lennon) Sorgulamayı bırakmamanızı umuyorum, umarım kendi inancınızada aynı tutumu göstermeye devam edersiniz. İyi günler dilerim.

sagan

Ateizmde çelişki yoktur kanıt ister. Dinler kendi içinde çelişir çünkü kanıtları yoktur. Hepsi hurafelerden ibarettir. <<<Kanıtın yokluğu yokluğun kanıtı değildir...>>> Tanrının olmadığını ispatla demek acizliktir. Varlığını bir kitap dışında ispatlayamadığın bir hayali karaktere, olmadığına dair kanıt istemek an hafif tabirle acizliktir. Uçan spagetti canavarının tanrı olmadığını kanıtlayabilir misiniz? Kitabı da var. Şairane bir dille dinin peygamberi olan bir yazarın kaleminden yazılmış ve gizli sırlar barındırıyor. Var olmayan bir şeyin kanıtı olmaz ve kanıt istenemez. Var olduğunu söylüyorsanız bir insanın yazdığı kitaptan fazla kanıt gerekir.

Gizli Kullanıcı

peki o kitap yalansa. madem bilim tanrının varlığını ortaya koyamıyor ya da yokluğunu. o zaman nasıl oluyor da varlığından ya da yokluğundan söz edebiliriz. şimdi açıkçası bir kitap dayanak gösterilmiş ve bu kitaba bağlı olarak inanıyorsanız düşüncenizi gözden geçirmenizi öneririm. çünkü bugüne kadar 4 tane kitap gelmiş ve dikkat ederseniz hepsi insanlara gelmiş ve yalnızlarken gelmiş. madem belli bir din var o zaman neden 4 kitap tek bir dinde toplayabilirdi bunu neden aşama olarak seçmiş ki. bu saçma geliyor bana. ayrıca tanrı nasıl var oldu o zaman diye sorarım size. buna da bir cevap yok. yani sadece bir şeye bakarak özellikle kitaba bakarak inanmak bana garip geliyor açıkçası. yani bizim de düşüncemiz hatalı olabilir. bana kalırsa dediğiniz gibi agnostikler daha mantıklı hareket ediyor olabilir ama bunu da bilemeyiz tabi. sadece agnostikler olaya daha bilimsel bakıyor diğerlerine göre

Gizli Kullanıcı

köprüden atlayan yakışıklı bana kalırsa bilimsel buluşlar ateist olmak için yeterli değildir. çünkü sağlam bir kanıt bulamaz asla. kendi alanımdan cevap verirsem ne yani sırf evrim var tanrı yok mu oluyor bana kalırsa cevap enerjide yatıyor. yani bilime bakarak ateist olacaksınız sağlam bir kanıt bulmanızı rica ediyorum bana.

Gizli Kullanıcı

Science Soldier Ateizm dinler gibi ortak değildir, semavi dinlerdeki gibi tevhid geçerli değildir. Yayılmak yada yaymak gibi bir amacı yoktur. Ben tanrının yada herhangi bir varlığın yokluğunu kanıtlayamam ama evreni ve doğayı anlamak için bunlara ihtiyacın olmadığını savunurum. Bilimin sınırları oldukça tanrı fikri var olmaya devam edecektir ama bu dinlerdeki tanrı olmayacaktır. Dinler bu süreçte ya evrim geçirecektir yada yok olmaya mahkum olacaklardır. Tıpkı çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere geçiş gibi.

Gizli Kullanıcı

mantıklı da yukarıdaki söylediğin farklı ondan sordum bunu. yani dediğin gibi bizim inandığımız tanrı olmayabilir ama gel gelelim bu da senin tanrı fikrine açık olduğunu gösteriyor eğer ki ateistim diyorsan. gerçi böyle bir fikre açık olmak demek ateizmi benimsemek değildir. çünkü ateizm kesin dille reddeder her türlü doğaüstü olayı. tabiki savunmakta haklısın ona lafım yok bende öyleyim sadece bu kadar kesin bir dille yok dediğiniz tanrıyı hangi argümana bağlı olarak savunuyorsunuz onu merak ediyorum ama bana kalırsa elif haklı sen agnostik olabilirsin ateist değil. bu arada evet çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dine geçişte şaşırtıcı gerçekten. yani bence bu kadar çok din olması şaşırtıcı biri doğruysa bile hangisi doğru cevabı yok

Gizli Kullanıcı

Agnostisizim ile ateizm arasındayım, Pozitif ateizm tıpkı Teizm kadar saçma olabiliyor ama dinlere göre özgür düşünceye fazlasıyla müsait ve daha kabul edilebilir gibi geliyor bana. Tanrı fikrinin ne kadar mantıklı olduğu tartışılır ki felsefeciler arasında hala tartışılıyor. Bertrand Russel'ın kitapları bu konuda aydınlatıcı.

sagan

Tanrı konusunun bilimde yeri yoktur. Bilim ile tanrıyı ne kanıtlayabilir nede ret edebilirsiniz. Tanrıya inanıyorum yada inanmıyorum diyorsanız kanıtınız olamaz çünkü tanrı soyut kavramdır. Ben kişisel olarak var olmadığını düşünüyorum. Tanrıya bilimle kanıt aramak ve bilimden tanrının yokluğuna delil istemek bir dine mensup olanlara özgüdür. Bilim somut bir şeyi henüz açıklayamadıysa bunu tanrıya yormak da aynı şekilde din mensuplarına özgüdür. Ki bunun anlamı da sen açıklayamadın benimde gö...züm yemiyo o zaman tanrı deyip kolaya kaçmaktır. Bu tiplerin de bilimde yeri yoktur zaten.

Gizli Kullanıcı

Eskiden derdim hep agnostikler nasil boyle dusunebiliyor diye sonradan anladim bana kalirsa agnoatik ateizm de bir yere varmiyor dusununce. Ama tanriyi kitaba baglayamayiz maalesef var belki ama kitaplari gondermemis olabilir. Ben acikcasi 20 yildir bu sorunun cevabini ariyorum tanrim sen nasil var oldun diyorum hep. Bence cevaplari enerjinin sirrini cozunce biraz daha net gorucez. Sonucta enerji nasil var bunu bile bilmiyoruz. Tanri fikrinin mantigini sorgularsak aslinda bir yere varamayiz evet felsefeciler tartisiyor olabilir ama gel gelelim bu onlarin hakli oldugunu gostermez malum 2000 yillik aristo dusuncesi yikilmis ya da newtonin dusunceleri falan bazilari tabi. O yuzden ateistler bu kadar keskin inanmiyorlarsa bence bir dayanaklari olmali bunda.

Gizli Kullanıcı

Agnostiklere eyvallah derim bir olcude ama ateistlere henuz hak veremiyorum. Ben tanriya inanan biri olarak sadece tek bir kanit bile olsa sunabilirken ateistlerin sunamayip cevap verememesi kafa karistirici. Sadece sorularla da felsefe yapariz sadece. Burada cevaplar onemli. Yani demek istedigim bir sey soyluyorsun ama bir arguman uretemiyorsun o zaman bence herkes kendini sorgulamali bu konuda

Gizli Kullanıcı

Yoo gayette bilimde yerim var hih 😋😋 isin sakasini bi tarafa birakalim aslinda sadece bilimsel degil felsefi boyutta da dusununce ortaya cikiyor bbence. Ama iste herkesin icinde bir tanri var derler ya belki de biz tanriyiz olamaz mi

sagan

Tanrıyı yaratan bizleriz desen daha doğru olur. :)

Gizli Kullanıcı

O da olabilir ama kanit ne 😋

sagan

Ben mesela ara sıra kendimce tanrılar yaratırım onlara inanır ve taparım daha net kanıt olamaz bence :D

Gizli Kullanıcı

Tmm ama bu bizim yarattigimiz anlamina mi gelir dunyada oyle yaratilmis binlerce tanri var

sagan

İşte bu son söylediğin en büyük işarettir tanrıya dair. Kanıt değil kanıt saçmalıktır soyut kavramlarda. Sadece gelmiş geçmiş tanrı isimlerini yazsak güzel bir kitapçığımız olurdu değil mi. Bu kadar tanrı ve din varken kendi tanrımız gerçek dinimiz asıl olduğunu iddia etmek ne kadar akıllıca olurdu ki?

Gizli Kullanıcı

Evet simdi dusundum de soyledigim sacma olmus ama tanri yoksa ne bu sorunun cevabi nasil oldu her sey yoktan var olma durumu falan. Ayrica bildigim kadariyla bilimle ilgilenmeyen adam hic de bu sorularla ugrasmaz ya da en azindan ben daha gormedim. Hani cogu kisi bilime bakarak diyor bunu

sagan

Bilim de ateist bir insan gibi kanıt ister. Kanıtlayamadığın şeye tü kaka demez. Bunu din mensupları yapar. Hatta adamın adını hatırlamıyorum bir bilim insanı araştırması sonucunda incille çeliştiği için bilimi terk etmişti. Olay tamamen korku ve at gözlükleriydi. ;) Haliyle ateistlerin büyük çoğunluğunun bilimle ilgili olmaları kaçınılmaz. Kanıt bilimdedir dinde değil...

Gizli Kullanıcı

Tabiki de katiliyorum ama benim merakim ateistler neye gore tanri yok diyor bu sorunun cevabinda hep dinin one surulmes yanlis bence. Ya din getirilmediyse bunu bende dusunuyorum ama konumuz din degil ki konumuz tanrinin varligi. Din olmayabilir ama tanri olabilir. Bana kalirsa ateistler ve muslumanlar cok kesin konusuyor bu konuda. Deistler de sadece dini kabul etmiyor iste. Su an buradan bakinca agnostik olmak daha mantikli gibi duruyor

elif-erkan1

science soldier katılıyorum. Tamam, var sayalım ki tanrı yok ve öyle konuşalım. Tanrının varlığına inanmama sebebiniz bunun bilimle kanıtlanmamış olması, peki anlıyorum. Ancak buna karşılık sizden tanrının olmadığını da kanıtlamanızı istiyorum, çünkü buna inanıyorsunuz. Tanrıyı kanıtlayamadığı için ateist olan kişilere diyorum ki, tanrının yokluğunu kanıtla ben de ateist olayım. Ayrıca dediğiniz gibi bazı ''soyut'' kavramlar vardır ancak bunu bilimle kanıtlayamayabilirsiniz. Örneğin sevinç, heyecan gibi kavramlar soyuttur. Ya da önceden de dediğim gibi şu an elmayı düşünüyorsundur, elmayı düşündüğünü kanıtlayamazsın ancak bu elmayı düşündüğün gerçeğini değiştirmez. ''Akıl'' soyuttur, peki neye göre bu kavram oluşmuştur? Henüz bazı şeyler gibi tanrının varlığı ya da yokluğu kanıtlanmamıştır. Evrende tanrıya gerek olmadığını söylemeniz, tanrının olmadığı anlamına gelmez. Öyleyse yine ''sizin düşüncenize göre'' en mantıklı sonuç agnostik olmanın daha mantıklı olduğu yönünde.

Gizli Kullanıcı

iyi de varlığı kanıtlanamadıysa neden inanayım ki madem öyle düşünücez. bu arada yazıyı karıştırmışsınız bazı cümleleriniz carl ve penguene cevap olmuş. bence onlara sorun bunları. ilk cümle sadece bana olmuş sanki :D

sagan

Tanrının gerçekliği için neye ihtiyacımız var bunu söyleyebilir misin. Başlangıç mı? Bu tanrının açıklaması olamaz. Zamanın olmadığı yerde başlangıç ve bitiş olabilir mi? Yokluk mu? Madde ve anti-maddenin neden eşitliği bozduğuna yani her şeyin (zamanın) nasıl başladığına dair araştırmalar henüz sürerken kolaya kaçıp bu konuyu tanrı deyip geçelim mi sence? Veya tanrı kendimizi iyi hissetmek için mi var olmak zorunda? Ahlak için bir din yada tanrı korkusuna ihtiyacınız varsa ahlaksızsınız demektir. Korku için ahlaksızlığınıza gem vuruyorsunuz demektir. Ateist ahlak için korkuya ihtiyaç duymaz doğru olanı bildiği için ahlaklı olur cayır cayır yanarım korkusu ile değil. ;)

Gizli Kullanıcı

dur yavaş ne diyon yaa hakaret ama bu ahlaksızsınız ne demek yav ben öyle bir şey mi dedim şimdi. neyse hadi seni tanıdığımdan belki daha farklı bir kelime bulamamışsındır diye göz yumuyorum. iyi de zaman denen şeyi biz yarattık aslında var olmayan bir şey belki de. yani günü 24 saate haftayı 7 güne ayı 4 haftaya. yani bu bizim elimizdeydi zaman denen şey nedir gerçekten var mıdır ki. başlangıç belki de enerjidir olamaz mı. bu konuda ciddi kafam karışık 20 yıl kolay değil. peki varlık ve yokluk ne o zaman. tanrı yoksa o zaman nasıl var oldu her şey başta da enerji. tabiki de araştırmaya devam etmeliyiz sürekli sorgulayıp cevaplar bulmalıyız. ayrıca ahlak insanlık dinle inançla olmaz mayanda yoksa ahlak olmaz sende. onlar genlerine ya da ruha yazılmış şeyler dinle gelen şey sadece inanç ve bazı kurallardır. gerçi ne kadar doğru olduğu da bilinmez.

sagan

Hayır; aksine burada zerre hakaret yok. Ahlakı olmayan insan bunu korku ile bastırmaktadır. Ahlaklı insanın korkuya neden ihtiyacı olsun ki?

sagan

Henüz bu araştırmaların matematiksel sonuca ulaşmamış olması ulaşmayacak değil. Hep denedin hep yenildin; olsun yine dene yine yenil daha iyi yenil. ;)

Gizli Kullanıcı

ne yani ben ahlakımı sırf yanıcam diye mi koruyorum o zaman saçmalıktan ibaret bu. ahlakım varsa vardır zaten bunun için dine gerek yok benim açımdan. ama dediğin kişileri anlayabiliyorum sanırım. ama bunu onlara sorsan iyi edersin din bana çok istesem de etki edemedi. bugün görüyorum ki dine de bağlı olamıycakmışım zaten

Gizli Kullanıcı

tmm anladım ben seni :))

sagan

Sormaya gerek olan bir konu değil ama bu. Şahsi olarak düşünürsen benim ihtiyacım yok diyorsun ve haklısın da. Ama genele yaydığın vakit manası sadece bu. Benim söylemek istediğim de ateistlere sürekli sorulan bu soru; o zaman ahlakını nereden alıyorsun? Kesinlikle bir kitapta yazan hayali cehennemden değil. Eğer böyle olsaydım ahlaksız olurdum ve bunu o korkuyla bastırmış olurdum. Ama ben ahlakı doğru olduğu için davranışlarına uygulama taraftarıyım. Tanrı söylentisinin bunda bir payı olması gerektiği fikride saçma geliyor haliyle.

Gizli Kullanıcı

hee evet orası doğru dediğim gibi ya vardır ya yoktur bunu din belirleyemez asla ya da inancın

sagan

Güzel muhabbet oldu teşekkürler :D

Gizli Kullanıcı

evet bende teşekkür ederim :D

Gizli Kullanıcı

Muhabbetlerinizi keyifle okudum keşke böyle saygı çerçevesinde tartışabilsek, maalesef cahil ateistler ve cahil teistler tartışmalara girince küfürden ve aşağılamadan öteye geçmiyor.

Gizli Kullanıcı

kendi adıma konuşayım bende sizinkileri zevkle okudum hatta bugün zaten baya zevkli geçti tartıma konusunda. yani karşımdaki insanı anlamaya çalışırım her zaman ben sonuçta haklı mıyım acaba diye sorguladığım çok oldu gerçekten de. mesele karşındaki insana saygı duyabilmekte. hem birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var sonuçta :D o küfür edenleri de ezip geçiyorum sıkıntı olmuyor saygıyla tartışmayacaksam ne anladım ki o tartışmadan dimi ama :D

Gizli Kullanıcı

bende teşekkür ederim saygıyla yaklaştığınız için :D

sagan

Başka bir konuda görüşmek üzere o zaman ama fikirlerimizi söyleyelim izlemekle kalmayalım ;) :)

ahsecret

Karakterler mi ateist yoksa canlandıranlar mı ateist?

sagan

Karakterler; bazılarında oyuncularda öyle.

hastalik-hastasi

bana göre tanrıya inanmamanın bir çok sebebi var ama en temeli bence insanların kanıt araması, tanrının gercek olduğuna dair... varsa neden gorunmuyor diye dünyada ki bazı kitlelerin inanadığı şeylere inanmamak ve kanıt aramak falan. bide bazı insanların hayatlarında yaşadıkları sorunlar tanrıya inanmamaya neden olabilir hayatın zorluluğu, adaletsizlik, dünyanın eşitsizliği ve hayatın insan da umut bırakmaması gibi şeyler de tanrıya inanmama sebeplerinden biri yani bunun anlamı eğer tanrı varsa o zaman neden dünya eşitsiz? neden heryer de adaletsizlik var? eğer tanrı olsaydı o zaman böyle kötülükler olmazdı dünya da. madem tanrıya inanmamak günah ve kafirlik o zaman neden kendisine inanmayan mahlukatları yarattı? ne diye cehennemi yaratıp kötülük ve kafirlik yapanlara karşı ceza olsun diye onları cehheneme atıyor? yoksa oynamak icin kuklarar yaratıp kendisine inanmayanları cezalandırmaktan zevk mi alıyor? böyle bir tanrı nasıl var olabilir kendi yarattıklarının kötülüklerini istemesi falan gibi sebepler olabilir

hastalik-hastasi

#1 fuck people.

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

AltınBilimMr. RobotSherlockStar tvçaydizi
Görüş Bildir