Bir Sorunumuz Var: Son Dönemde Gençlerin Hayallerini Süsleyen Kıskançlık Fantezileri

1.2bPAYLAŞIM

Henüz hayatı tanıma aşamasındaki gençlerin hayata, geleceğe dair hayalleri, fantezileri olması çok doğal. Hoşlanma, sevgi, aşk kavramları yeni yeni idrak edilirken hoşlanılan kişiye veya bir ünlüye dair hayaller kurmak hemen hemen herkesin yaptığı bir şey. Ancak son dönemde bu durum tek tipleşmeye ve farklı bir boyut almaya başladı gibi.

Hoşlanma, sevgi, aşk gibi kavramlarla tanışılan ilk yıllarda ilgi genellikle yakın birine değil de bir ünlüye karşı oluyor.

Bu uzun yıllardır değişmeyen bir durum ve pek çok sebebi var. Duygu, düşünce ve hayallerini açıkça ortaya koyabilmek bunların en önemlilerinden biri.

Gençler fantezi dünyalarını bu şekilde oluşturmaya başlıyor ve bu sanal tecrübe onları gelecekteki gerçek hislerine hazırlıyor.

Buraya kadar her şey normal, sağlıksız bir takıntıya dönüşmediği sürece pek çok insan bu tür süreçleri yaşıyor ve atlatıyor.

Ancak son dönemde farklı bir durum söz konusu.

Ancak son dönemde farklı bir durum söz konusu.
Ancak son dönemde farklı bir durum söz konusu.

Sosyal medya sayesinde kolayca bir araya gelen hayranlar, sevdikleri ünlüye dair hayallerini birbirleriyle paylaşıyor. Ancak bu hayallerin hepsi birbirine benziyor ve bir probleme işaret ediyor.

Bahsedilen konular çoğu zaman masumca olsa da, ortada bariz bir kıskançlık fantezisi var.

Hikayeleri üretenlerin yaşlarının küçük olması elbette henüz doğruyu yanlışı ayırt edemediklerini ve yüksek ihtimalle değişeceklerini gösterse bile bu durum sağlıksız.

Çünkü bazen bu düşünce kanıksanabiliyor ve ilerleyen yaşlarda da değişmiyor.

Peki son dönemde neden gençler arasında böyle bir algı, kıskançlığın ve hatta psikolojik ve fiziksel şiddetin sevgi göstergesi olduğu inancı yükseliyor?

Bunun en büyük sebeplerinden biri, medyanın aşkı tanımlama biçimi.

Son dönemde hemen hemen bütün aşk konulu dizi ve filmlerde hırçın, ölümüne kıskanç, yer yer şiddet eğilimleri gösteren (sevdiği kızın kolundan çeken, zorla oturtan, zorla bir yere götüren, üstüne yürüyen) ama genellikle şiddet uygulamayan ve yeri geldi mi çok da romantik olan bu ideal erkek tanımı algıları bulanıklaştırdı.

Peki bunda ne var? Gerçek hayatta dizilerdeki ideal erkekler yok, gerçek hayatta şiddet eğilimli olup şiddet uygulamayan, aşırı kıskanç olup sevdiği insana zarar vermeyen erkek sayısı çok az.

Gençlerin henüz gerçek hayatla tanışmamış oldukları için uzaktan böyle hayaller kurması, gelecekte yanlış ilişkiler kurmalarına ve kurdukları yanlış ilişkilerden kurtulamamalarına sebep olabileceği için kötü.

Kadına şiddet ve kadın cinayetlerini bitirmek için erkekleri eğitirken, kız çocuklarını da sağlıklı ve sağlıksız sevgi biçimleri konusunda eğitmeliyiz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-yucel

Y ve Z kuşağı çok sorunlu arkadaş

serhan-toraman

Y kuşağı gene bir yere kadar usturupluda Z kuşağı çok sıkıntılı.

dust-habbo

HoP DeDiK SeN bİ UzAkLaŞ BaKaYıM

sila-guzel2

İnsanlar çocukken neyi çok görüyorsa onu örnek alır. Aile içi davranışlar insanı yetiştirir. Ancak artık anneler ve babalarda bilinçli davranış denen şey kalmadı. Küçük çocukların ellerine oyalansın diye tabletler, telefonlar vs. tutuşturup kendi iç dünyalarına bırakıyorlar. Bırakılan sosyal medya ise yüzde doksan çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyecek içerikler var. Şiddet, cinsellik, öfke... Bir çocuğun bunları öğrenerek gelişirken sağlıklı bir birey olmasını bekleyemezsiniz.

paco-hernandez

zihniyete gel ya?!

coldhearted

Herşey ailede başlar, ailede biter. Her çocuk ailesinin aynasıdır. Sen çocuğuna gereken ilgi alakayı göstermezsen çocuk bunu arkadaş çevresinde, internet ortamında bulmaya çalışır. Çocuğun başına birşey geldiği zaman da bilinçli ebeveyni oynarsın ama yemez. Sırf "benim çocuğum ezik kalmasın, arkadaş çevresi alay etmesin" mantığıyla hayatı, insanları tanımayan birine tablet/bilgisayar/akıllı telefon alırsan kendin de dahil herkesten şunu duyarsın "misafirliğe gidiyoruz herkes telefona gömülüyor, son günlerde aşırı agresif" Neden acaba kamil, neden acaba? Kendine yetişkin diyenler dahi ayarında kullanamıyorken "teknoloji" denen illeti çocuk nasıl kullansın? Bu kafayla çocuk yetiştirirsen, oyun için kendini öldüreni de görürsün, yaşıtı olan karşı cins için bileklerini keseni de. Üzücü ama gerçek.

Görüş Bildir