Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Daha Önce Duymadığınız Bir Sinema Klasiği Olan Wilhelm Çığlığı ve Garip Hikayesi

 > 
110PAYLAŞIM

Star Wars, The Lord of the Rings, Pirates of the Caribbean, Harold and Kumar Go to White Castle, Toy Story, Reservoir Dogs, Titanic, Anchorman, 22 Jump Street ve 100'den fazla filmin bir ortak noktasını sorsak ne derdiniz? Cevap: Wilhelm çığlığı.

Neredeyse 60 yıldır birçok yüksek ve düşük bütçeli filmde ve televizyon dizilerinde duyuyoruz aslında bu ünlü çığlığı. Siz de mutlaka duydunuz ama farketmediniz bile.

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/60236/whe...

Her şey bu sahneyle başladı.

Wilhelm çığlığı, ilk kez 1951 yılında Gary Cooper'ın başrolünü oynadığı Distant Drums adlı bir western filminde kullanıldı. Bu kayıt da birçok filmin ses kaydında olduğu gibi sonradan kaydedildi. Sahne gereği nehirden geçen adamlardan birisi bir timsah tarafından ısırılıyordu. Buna uygun olabilecek 6 ses kaydı alındı. Beşincisi, bundan sonra çok sayıda filmde kullanılacak efsanevi Wilhelm çığlığı olarak tarihe adını yazdırdı. Diğer ses kayıtları ise, filmin diğer kısımlarında kullanıldı. Filmde kullanıldıktan sonra, Warner Bros'un ses efektleri kütüphanesindeki yerini aldı ve şirketin yönetmenleri tarafından pek çok filmde kullanıldı.

Çığlığa isim konuyor.

70'lerin başında Akademi ödüllü ses uzmanı Ben Burtt,henüz öğrenciyken birçok filmde duyduğu bu nadir çığlık sesini keşfetti. Ben Burtt ve arkadaşlarının bu çığlığı keşfettikleri ilk film olan The Charge at Feather River filminde bir askeri canlandıran Wilhelm ismindeki bir adamın okla bacağından vurulmasıyla attığı çığlıkla, ünlü çığlığa artık bir isim bulunmuş oluyor: Wilhelm çığlığı.

Star Wars'ta Wilhelm çığlığı.

George Lucas çekeceği Star Wars filmi için ses düzenlemelerini yapması için Ben Burtt'le anlaşır. Burt, Warner Bros Arşivi'ndeki orijinal ses kaydını aynen filme koyar. Yukarıdaki videodan da izlenebileceği gibi Luke Skywalker'ın fırtına birliklerini vurduğu sahnede çok net farkedilir. Burtt, bu filmden sonra diğer Star Wars filmlerinde ve Indiana Jones serilerinde bu çığlığı kullanmaya devam eder ve diğer yönetmenlerin de dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Çığlığın kullanıldığı diğer filmler.

Bu ünlü çığlık Peter Jackson ve Quentin Tarantino gibi yönetmenlerin de dikkatini çekmeyi başarmıştı ve ses kaydını kendi filmlerinde de kullanarak çığlığın kaşifi Ben Burtt'e mizahi bir saygı duruşunda bulundular. Wilhelm çığlığı kullanıldığı filmlerden sonra o kadar meşhur oldu ki, müzik gruplarına, şarkılara ve bira markalarına isim oldu. 

Peki bu efsane çığlığın sahibi kimdi? Ben Burtt, Warner Bros Arşivleri'nde hummalı bir tanımlama araştırması yaptıktan sonra, 1951 yapımı Distant Drums filminin kayıt raporlarını inceledi ve ünlü Wilhelm çığlının sahibinin High NoonGiant gibi klasik western filmlerinde oynamış olan aktör ve müzisyen Sheb Wooley olabileceğini düşündü.

Bu listede Wilhelm çığlığının kullanıldığı tüm filmleri bulabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klemenjero

süper içerik teşekkürler.

1sosyolog

Güzel paylaşım :)

mozcam

çok ilginç la :D helal olsun paylaşana :D

gorila

Bir kaç filmde daha duymuştum ama orginal'i Star Wars sanıyordum

patrickn-bateman

çok ilginç teşekkürler

Görüş Bildir