Bir Köpek Size Saldırırsa Ne Yapmanız Gerektiğini Biliyor musunuz?

259PAYLAŞIM

Köpek dostlarımızı hayli sevsek de, bir köpek saldırısı esnasında neler yapabileceğinizi, gelin eski bir Navy Seal (Bahriye Komandosu, ABD'nin en üst düzey askeri birliklerinden) olan Clint Emerson'dan öğrenelim.

Her şeyden önce köpeği korkutabilmek için deneyebileceğiniz birkaç şey bulunuyor.

Bunlardan bazıları yüksek sesle bağırmak, varsa taş fırlatmak, kollarınızı iyice açıp vücudunuzu olabildiğince yüksek göstermek. Bu sırada yavaş adımlarla geri geri yürüyebilirsiniz.

Diyelim ki bunların hiçbiri maalesef işe yaramadı.

Köpek size doğru iyice yaklaştı veya artık saldırı moduna geçti.

Emerson'a göre yapılabilecek ilk şey, köpeğin dikkatini çekecek bir şey bulmanız.

Bunun için ceketinizi ve hatta tişörtünüzü çıkarıp kolunuza dolayabilir, cüzdanınızı veya varsa çantanızı kullanabilirsiniz.

Bunları elinize almanız köpeğin dikkatini bunlara odaklayacak, böylece vücudunuzdaki hayati bölgelere saldırmamasını sağlayabilecektir.

Kolunuzda asıl korumanız gereken yer ise kolun iç kısmı.

Bileğinize baktığınızda gördüğünüz damarlar, bu kısmın neden önemli olduğunu çok net gösteriyor zaten.

Yani köpek kolunuzu ısıracaksa kesinlikle iç kısmı değil, görselde görülen dış kısmı ısırmalı.

Kendinizi savunmanız yetmeyecek elbette, saldırı da gerçekleştirmeniz gerek.

Emerson'a göre en iyi hedefler köpeğin ağız ve burun kısmı. Çünkü bu hedefler en kolay hedef alınabilecek yerler.

Gözlere veya diğer vücut bölgelerine vurmayı deneseniz de, isabet oranınız düşük olacaktır.

Saniyelerin bile çok önemli olduğu böyle bir anda bu, ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Ağız ve burunu hedef almanın bir diğer önemi ise, böylesine ölümcül bir panik anında çoğu motor becerilerinizin devre dışı kalması.

Dolayısıyla çok teknik darbeler gerçekleştirme ihtimaliniz hayli düşüyor. Burna ve ağza herhangi bir şekilde vurmak, olabilecek en iyi saldırı şekli.

Tekme atma şansınız varsa ön ayaklarının arkasına ve karın kısmına sert tekmeler vurmak en iyi yöntem.

Çünkü ön ayaklarının karınları ile birleştiği yerler, oldukça hassas.

Özetle köpeğe alfa olanın siz olduğunuzu hissettirene kadar canla başla karşılık vermeniz gerekiyor.

Umalım ki böyle bir şey, hiçbirimizin başına gelmesin.

Son olarak tekrardan belirteyim: Saldırgan köpeklerin olması, tüm köpeklerin saldırgan olduğu anlamına asla ama asla gelmez.

Tüm köpekleri aynı kefeye koymak diye bir şey kesinlikle söz konusu olamaz, her köpeği tıpkı bizler gibi ayrı birer birey olarak görmek gerekiyor. Dolayısıyla sokakta gördüğünüz köpeklere durduk yere vurmaya, tekme atmaya sakın ama sakın yeltenmeyin. Size zarar vermeye çalışmayan hiçbir ama hiçbir hayvana en ufak bir kötülükte bulunmayın. Sevgi göstermek zorunda değilsiniz ama en azından kötü de davranmayın lütfen...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafa-yilmaz133

Mahallede piçin biri var. 2 gün önce 2 tane köpeğimi mahalleye saldı gelene geçene saldırıyorlar

sabri-gulmus

Az önce yaşadım 3 tane köpek elebaşı pezevenk bir siyah-beyaz. Bisikletleyim dedim ki köpeğin gözüne bakayım, ben bakıyorum köpek bana saldırmaya geliyor bende hızlandım ama nafile pezeveng ben 50 gidiyorsam o 55 gidiyor. Artık dedim yavaşlıyım bari siksede siksin beni hızlanmaya devam etsem bana fark atacak, tabi içimde hemen bi elektirklenme oldu adrenalin tavan yapıyor, yavaşladığım anda beni bıraktılar Allaha şükürler olsun. Ama burdan söylemek istiyorum yanımda eğer ki delici ateşli bir alet olsaydı hiç düşünmem kafasına götüne yüzüne sıkardım keserdim. Bıçak göte dayandığında direk savunmaya geçiyorsun ama elimde bişi yoktu olmadı bir şey.

melih-kaya10

dana'da portakal bahçesini kontrole giden 60 yaşındaki Hatip Sayılgan, beş sokak köpeğinin saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Sayılgan'ın cesedi, köpekler tarafından yenilirken yeğeni Mehmet Ali Baysal tarafından bulundu. Köpekler Baysal'a da saldırmış, "Elimde tüfek olmasaydı ben de kurtulamazdım" diyor. Sayılgan'ın, kendisini parçalayan köpekleri hamile oldukları dönemde beslediği, onların yavrularına da baktığı öğrenildi. 2015 yılında Eskişehir'de 35 yaşındaki hayvansever Erinç Pütün de beslediği köpekler tarafından öldürülmüştü. Geçtiğimiz yıl Kayseri'de Mehmet Özer'e (14) okul çıkışı evine giderken 25 köpek saldırdı. Elazığ'da sokaktaki çeşmeden su dolduran 82 yaşındaki Çiçek Boztaş'a da köpekler saldırmıştı. Her ikisi de hayatını kaybetmişti. Bunun gibi daha birçok vaka var. Daha önce de yazdım; hayvan bu, aç kalınca hayatta kalmak için sahibini de yer. Gelişmiş ülkelerde böyle olaylar yaşanmıyor.

melih-kaya10

Adana'da portakal bahçesini kontrole giden 60 yaşındaki Hatip Sayılgan, beş sokak köpeğinin saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Sayılgan'ın cesedi, köpekler tarafından yenilirken yeğeni Mehmet Ali Baysal tarafından bulundu. Köpekler Baysal'a da saldırmış, "Elimde tüfek olmasaydı ben de kurtulamazdım" diyor. Sayılgan'ın, kendisini parçalayan köpekleri hamile oldukları dönemde beslediği, onların yavrularına da baktığı öğrenildi. 2015 yılında Eskişehir'de 35 yaşındaki hayvansever Erinç Pütün de beslediği köpekler tarafından öldürülmüştü. Geçtiğimiz yıl Kayseri'de Mehmet Özer'e (14) okul çıkışı evine giderken 25 köpek saldırdı. Elazığ'da sokaktaki çeşmeden su dolduran 82 yaşındaki Çiçek Boztaş'a da köpekler saldırmıştı. Her ikisi de hayatını kaybetmişti. Bunun gibi daha birçok vaka var. Daha önce de yazdım; hayvan bu, aç kalınca hayatta kalmak için sahibini de yer. Gelişmiş ülkelerde böyle olaylar yaşanmıyor.

gri-gandalf

Gerçek bi hayvansever bu durumda direnmemeli tabi sizden 4-6 kilo et yemesi muhtemel olan hayvanın sizi sindirmek için sonrasında su bulamayacağını da düşünerek Yanınızda bir kap su taşımayı unutmayın.

Görüş Bildir