Bir 'Hukuki Absürtlük' Haberi: Cinsel Saldırıya Karşı Kendini Bıçakla Savunan Kadına 5 Yıl Hapis Talebi

 > -

Sakarya’da, kiracısının evine gece yarısı camı kırarak giren, üç çocuk annesi kadını zorla öperek taciz ve darp eden saldırgana 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ev sahibinin saldırısı karşısında mutfak bıçağını eline alarak, kendisini savunan genç kadına ise ‘silahla tehdit’ suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istendi. Genç kadının avukatı, mağdureye dava açılmış olmasını 'hukuki absürtlük' olarak nitelendirdi... 

Suriyeli N.K.H. (20) ve M.H. (34) çifti üç yıl önce üç çocuklarını yanlarına alıp Suriye’nin Lazkiye şehrinden Sakarya’ya göçtü.

Aile, N.S.’nin aynı avludaki müstakil evine kiracı olarak yerleşti. M.H. geceleri sokaklarda kağıt toplayarak ailesinin geçimini sağlamaya başladı. 

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre evli ve bir çocuk babası olan ev sahibi N.S., genç kadını taciz etmeye başladı.

Saldırgan N.S., 19 Ocak gecesi eşi kağıt toplamak için evden çıkınca N.K.H.’nin evinin kapısını çaldı.

İddianameye göre N.S., genç kadın kapıyı açmayınca N.S. camı kırıp içeriye girmeye çalıştı. Ev sahibine direnen N.K.H., kaşına yediği bir yumrukla yere yığıldı. N.S., eve girip kadına bir yumruk daha attı. Çıkan arbedede N.S., kadını zorla dudağından öptü. Mutfağa koşan N.K.H., bıçakla kendisini savundu. Korkan N.S., pencereden çıkıp evden kaçtı.

Yapılan incelemede, N.S.’nin genç kadına farklı tarihlerde Arapça aşk mesajları yolladığı saptandı.

Tutuklanan N.S.’ye 

  • ‘Cinsel saldırı’ suçundan 10 yıla, 

  • 'Cinsel taciz’ suçundan 2 yıla, 

  • 'Konut dokunulmazlığını ihlal’ suçundan 3 yıla, 

  • 'Mala zarar verme’ suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Kendisini mutfak bıçağıyla savunan N.K.H.’ye ‘silahla tehdit’ suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, “N.K.H.’nin eyleminin meşru savunma olarak değerlendirilebileceği ancak hukuki nitelemenin mahkemenin takdirinde olduğu” ifade edildi. 

Sakarya 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 28 Şubat’ta görülecek. 

N.K.H.’nin avukatı Esra Turgut, mağdureye dava açılmış olmasını hukuki absürtlük diye nitelendirerek şunları söyledi: “Savcılık takdiri mahkemeye bırakmış ama bu bizce dile bile getirilmemeliydi.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

SakaryaSuriyeaşk
Görüş Bildir