Bir Günlüğüne Çocukluğuna Geri Dön Hangi Mesleği Yapacağını Söyleyelim

147PAYLAŞIM

Çöz ve öğren!

1. Eveeet. Güne çocuk olarak uyandın. Hangisini giyerdin?

2. Eee oyuncaksız olmaz. Oyuncağını da seç.

Barbie Bebek
Uzaktan Kumandalı Araba
Misket
Hulahop

3. Mahallede oyun oynadın. Yoruldun ve karnın çok aç. Hangisini yemeyi tercih edersin?

Köfte ve patates kızartması
Salçalı ekmek
Tost
Sebze yemeği

4. Çocuk olduğunu unutma. Bunlardan hangisi seni sinirlendirir?

En sevdiğin oyuncağını bulamaman
Herkesin kardeşinle ilgilenmesi
Arkadaşlarının senin istediğin oyunu oynamaması
Annenin seni tam oyuna başlayacakken eve çağırması

5. Bunlardan hangisi favori çizgi filmin?

Tom ve Jerry
Bugs Bunny
Taş Devri
Jetgiller

6. Dışarıya çıktığında arkadaşlarına yapmak için yalvardığın aktivite hangisi olur?

Bisiklet sürmek
Saklambaç
9 Taş
İp atlamak

7. Son olarak uyumadan önce annen/baban sana hangi masalı okusun?

Kül Kedisi
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler
Kırmızı Başlıklı Kız
Bremen Mızıkacıları
Pinokyo
Hansel ve Gretel

Mühendis!

Siz mühendislik bilimleri ile uğraşmalısınız. İnşaat, çevre, makine, endüstri, vs. hiç fark etmez. Sayısal olarak işleyen bir kafa yapınız var ve bu sebeple sizin için en ideal meslek grubu mühendislik bilimleri olacaktır. Siz şantiyelerde, fabrikalarda olmalı, yeni şeyler tasarlayıp bunları hayata geçirmelisiniz. Sosyal meslekler sizin ruhunuzu sıkıyor, sıkacak. Siz matematik ile iç içe olmalı, hesap kitap işleriyle uğraşmalı, zaman içerisinde yeni bir binanın, makinenin, geminin ortaya çıkışını seyretmelisiniz.

Öğretmen!

Tatillerinin çokluğundan, mesai saatlerinin azlığından değil, siz çocuklarla, insanlarla iyi anlaşabildiğiniz, hakim olduğunuz konuları öğretmede başarılı olduğunuz için öğretmen olmalısınız. Yeni nesiller yetiştirmeli, sahip olduğunuz bilgi ve birikimi çocuklara aktarmalısınız. Sabırlı, sevecen, ılımlı kişiliğinize en uygun meslek öğretmenlik.

CEO!

Lisede, üniversitede yıl sonu partilerini, okul gezilerini, toplantıları, etkinlikleri hep siz ayarlıyordunuz değil mi? arkadaşlarınız, öğretmenleriniz hep sizin lider kişiliğinizden bahsediyordu değil mi? Aldığınız bir görevi, beklentilerin çok üzerine çıkarak, çalışarak, bağlantılar kurarak mükemmel şekilde yerine getiriyordunuz değil mi? Belli. Sizde yönetici, patron ruhu var. Siz birinin yanında çalışamazsınız. Siz insanları yönetmeli, onlara işi nasıl yapacaklarını göstermelisiniz. Tabi vicdan sahibi olmayı unutmadan.

Avukat!

Çocukken de haksızlıklara hiç tahammül edemezdiniz değil mi? Bunun için kaç kere dayak yediniz kim bilir ama bu sizin olmazsa olmazınız. Siz birilerinin hakkının yenmesine, ezilmesine, hor görülmesine dayanamıyorsunuz. Bu sebepledir ki sizin için en uygun meslek bunu profesyonelce icra edebileceğiniz avukatlık. Zaten ezberiniz de hiç fena değil. Umut edelim ki Türkiye şartları sizi meslekten soğutmasın.

Sanatçı!

Sizin gem vurulamaz bir ruhunuz var. Sınırlarınız, setleriniz yok. Düşünürken akıl musluklarınızı sonuna kadar açıyor, hayal dünyanızı akla hayale gelmedik renklerle boyuyorsunuz. Bu engin ruhu, dar kalıplara, ofislere, kurallara hapsetmek mümkün değil. Ofis demek sizin için hapishane demek. Sizin ruhunuz bir at olsa, vahşi at olur kırlarda koşardı. Onu bir çiftliğe kapatmak demek onu öldürmekle eş anlamlı. Siz sanatçı olup, ruhunuzu yemyeşil kırlarda koşturmalısınız.

Siz Sporcu olmalısınız.

Atletizm olur, yüzme olur, karate olur, aerobik olur, step olur, antrenörlük olur ama siz sporla iç içe olmalısınız. Spor sizin hayatınızda yer tutmamalı, hayatınızın ayrılmaz bir parçası olmalı. Siz bir kere spor salonu tozu yutmuşsunuz bundan sonra buradan ayrılmanız mümkün değil. Mutlu olmak için iş hayatınız ile spor hayatınızı birleştirmenin bir yolunu bulmalısınız. Bunun yolu da işinizi spordan seçmekten geçiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
salih-demir12

sanatçı çıktı tasarımcıyım. wuuu

gercekadimbanakalsin

Mühendis! çıktı iyi mi, zaten mühendisim:)))

sanayadrasmi12

Sporlada aram hiç iyi değil

dark-tower

dönemedi...

naz.t

ceo!!

Görüş Bildir