Bir Devir Kapanıyor: Tumblr Cinsel İçerikleri Yasakladığı İçin Tumblr Tutkunları da Emekliye Ayrılmış mı Sayılacak?

-
Abone ol

17 Aralık'tan itibaren o bildiğimiz Tumblr gidiyor, yerine daha farklı bir Tumblr geliyor. Ne değişiyor diye soruyorsanız, çok şey değişiyor.

Gelin yanıtlayalım.

Hepsinden önce bu kararın kaynağını bir açık edelim.

Tumblr'ın iOS uygulaması yakın tarihte uygulama marketinden kaldırılmıştı. Sebebiyse hem cinsel içerikli görsellerin hem de çocuk istismarına sebebiyet veren görüntülerin paylaşılması ve Tumblr'ın bu tip durumlarda herhangi bir direkt yaptırımı olmamasıydı.

Aslında bu tartışmalar eskiden beri ortadaydı fakat Tumblr'ın Yahoo! tarafından satın alınmasının ardından tartışmaların rengi değişti.

Son gelişmelerin ardından "Daha iyi, daha pozitif bir Tumblr" açıklamasıyla kafa karışıklıklarını gidererek net bir çözüme ulaşabilmek için Tumblr 17 Aralık'tan sonra yetişkin içeriklerin hiçbir şekilde platformda yer almayacağının garantisini verdi. Bu radarın kapsamına en ufak bir cinsel referansı olan GIF ve fotoğraflar da dahil olacak.

Açıklamanın ardından Tumblr'ın güncellenen içerik radarına nelerin takılacağı tartışılıyor.

400 milyondan fazla kullanıcı günlük 30 milyon görseli bu platformda paylaşıyor ve gelen eleştirilere bakılacak olursa belki bu görsel bile takılabilir. ☝️

Her ne kadar bu kararın Tumblr'ın sonunu getireceği düşünülüyor olsa da çocuk istismarının önüne geçeceği için büyük destek topladı.

Kullanıcıları şimdiden bilgilendirelim, bu filtrelerle yasaklanan içeriği paylaşan kullanıcılar, ilkin e-posta yoluyla uyarılacak. Ardından platformdan kaldırılmazsa sadece o  kullanıcının görebileceği şekilde düzenlenecek, erişimi kısıtlanacak. 

Haksız bir karar verildiğini düşünenlerin itiraz hakkı olacak fakat günde belki de milyonlarca içeriğin böyle bir kararla erişimi kısıtlanacağını düşündüğümüzde itirazların pek bir faydası olmayabilir.

Tumblr ekibinin iOS platformunda yerini yeniden alabilmek için getirdiği güncelleme acaba onların sonu mu olacak?

Çocuk istismarını önlemek için alınan bu kararı destekliyoruz. Bazı içeriklerin haksız engellenmesi sonucu oluşacak bir karmaşada şayet Tumblr'ın vefatı gerçekleşirse ardından Tumblr tutkunlarının emekliliklerinde neler yapacağını hep birlikte göreceğiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz_canfeda

Bence Tumblr kendi kafasına sıktı.

fundakorkmz

Tumblr'da yasak olduğuna göre vk.com bizi bekler bekle bizi vk.

su-moore-grande

Tamam doğru diyicem de sadece tumblr mı ??? Youtube da binlerce çocuk istismarı içeren videolar var ve sadece +18 filtresini uygun görüyolar. Tumblrı 5,6 aydır kullanmıyorum fakat gerçekten istismar olduğunda gönderiyi hemen kaldırıp paylaşan hesabı kapatıyorlardı. Yazık oldu.

izzet-buyukkurkcu

Çocuk istismarıyla ne alakası var?

beyzaironside

lise yılları, yaz geceleri her şey normal giderken porn post ve annem aynı anda belirirdi

Görüş Bildir