Görüş Bildir
Haberler
Binlerce Hasta İncelendi: 3. Doz Delta Varyantına Karşı Koruyor mu?

Binlerce Hasta İncelendi: 3. Doz Delta Varyantına Karşı Koruyor mu?

Batuhan
21.09.2021 - 11:52

İsrail’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, Pfizer&BioNTech koronavirüs aşısının üçüncü dozunu olan ve Delta varyantına yakalanan hastalarda, virüs yükü en az 4 kat daha az.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Korona salgını halen dünya gündeminin birinci maddesi olmaya devam ederken, üçüncü doz aşılarla ilgili tartışmalar da sürüyor.

İsrail’de yapılan yeni bir araştırmada, Pfizer&BioNTech aşısının üçüncü dozunun Delta Varyantı bulaşan hastalarda, virüs yoğunluğunu azalttığını ortaya koydu.

Virüs yükünü dört kat azaltıyor

Virüs yükünü dört kat azaltıyor

İsrail Teknoloji Enstitüsü ve Maccabi Araştırma ve İnovasyon Merkezi’nin ortak çalışmasına göre, üçüncü doz Aşı Delta varyantına yakalanan hastalardaki virüs yükünü dört kat azaltıyor ve virüse karşı ciddi bir koruma sağlıyor.

Virüs yükünün daha az olmasının ise bulaş oranını azalttığı belirtiliyor.

Çalışmada 11 bin hasta incelendi

Çalışmada 11 bin hasta incelendi

Araştırmada incelenen üçüncü doz aşıların, ikinci dozdan kısa bir süre sonra uygulandığı bildirildi.

Araştırmaya katılan 11 bin hastanın, hiç aşılanmayanlar, iki doz aşı alıp 6 ay içinde Delta varyantına yakalananlar ve hatırlatma dozu alanlar şeklinde üç gruba ayrıldığı belirtildi.

Araştırma ekibinde yer alan Tel Aviv Üniversitesi’nden uzmanlar “Aşının etkinliği zamanla azalıyor ve 6 ayın sonunda hastalardaki virüs yükü bir hayli çoğalıyor” diye konuştu.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Haaretz, 11 bin kişi üzerinde gerçekleştirilen çalışmanın, bağımsız araştırmadan geçeceğini söyledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın