Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yıldırım 'Burası Özgür Bir Ülke' Dedi ve Ekledi: 'Ama Açık Taraf Tutmak, Onların Sanat Kariyerine Çok Büyük Fayda Sağlamaz'

 > 
39PAYLAŞIM

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım "Burası özgür, demokratik bir ülke. Türkiye bir hukuk devleti. Herkes görüşünü ortaya koyabilir.  Bence sanatçılar bir aday etrafında ideolojik bir kümelenme yapmak yerine görüşlerini tek tek ifade edebilirler. Bunda bir beis yoktur. Ama açık taraf tutmak onların sanat kariyerine de çok büyük fayda sağlamaz" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, cuma namazını kıldığı Hz. Ali Camisi'nden çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Nasıl bir seçim süreci işleyecek. 31 Mart'taki ile aynı mı olacak? Farklı bir yol haritası mı izleyeceksiniz?" şeklindeki soruya Yıldırım, "Seçim kampanyasıyla ilgili AK Parti Teşkilatları İstanbul İl Başkanlığı seçim koordinasyon merkezi oluşturuldu. Koordinasyon merkezi kampanyanın bütün boyutlarıyla sorumlusu olacak. Biz de o çerçevede kampanya çalışmalarını yürüteceğiz."

Yıldırım, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden yasak geçişlerle ilgili cezaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile konuştuklarını belirterek, "Bu kararı düzeltiyorlar. Taksi, Doblo veya benzeri araçların geçişi cezalı sayılmayacak" dedi.

"42 bin oy kaydedilmemişse, sağlıklı kayıtlara geçmemişse bu aradaki farkın 3 katından fazla"

Yıldırım, "Seçimin iptaline gerekçe olarak sandıklardaki kamu görevlisi olmayan sandık görevlilerinin gösterildi usulsüzlük olarak. Kamu görevlisi olmayanların seçimin sonuçlarını değiştirmeye yönelik bir girişimleri oldu mu?" sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

"Tabii geniş gerekçeli kararı Yüksek Seçim Kurulu henüz yayınlamadı, bir ara karar yayınlandı. Geniş kapsamlı kararda bütün bunlar görülecektir. Şu kadarını bilmenizi istiyorum; bu seçimlerin yenilenme kararı ile ilgili sadece kanuna uygun olmayan sandık başkanı veya memur üyesi değil, aynı zamanda bunların görev yaptığı sandıklardaki sonucu etkileyecek oy değişiklikleri, bu var. Bunun dışında da ne var orada, 123 tane Büyükşehir Belediyesine oy kullanılan sandıklardan 123 tanesinin 22 tanesi tamamen boş. Hiç oy filan yok. Oy işlenmemiş. Geriye kalan 101 tanesinin de çeteleler var, sayım sonuç tutanağı var ancak hiçbir imza yok. Dolayısıyla oradaki rakamlar doğru mudur değil midir teyit edecek bir şey yok. Bunları da üst üste topladığınızda 123 seçim sayım sonuç tutanağı veya çetelenin toplam 42 bin oya tekabül ediyor. 42 bin oy ne demektir? İki adayın arasındaki fark 13 bin 729. 42 bin oy kaydedilmemişse, sağlıklı kayıtlara geçmemişse bu aradaki farkın 3 katından fazla. Dolayısıyla bu hususu da dikkate aldığımız zaman hem kanuna uygun olmayan görevlilerin atanması, hem bu görevlilerin görev yaptığı sandıklarda Büyükşehir Belediyesine ait sayım sonuç tutanaklarının bu şekilde eksik olması, boş olması ikisi birleştirildiğinde burada açıkça seçimin sonuçlarını etkileyecek bir durum meydana çıkıyor."

'Sandığa gitmeyenlerin ayağına gidip onlara kendimizi, projelerimizi daha çok anlatacağız'

Bir gazetecinin "Kırgın seçmenler var. 23 Haziran'da onlar da sandığa gidecek. kırgın seçmenler nasıl sandığa çekilecek?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Bu çalışmaların amacı kırgınların, küskünlerin sandığa gitmeyenlerin ayağına gidip onlara kendimizi, projelerimizi daha çok anlatacağız. Ve bu şekilde sandığa gitmelerini sağlayacağız. Sandığa gitmek demokrasinin gereği. İstanbul'da yaşayan tüm oy verecek hemşehrilerimizin genç, kadın, erkek herkesin bu demokratik hakkı kullanmalarını biz önemsiyoruz. Ve özellikle şehrin geleceği için 'Benim de söyleyeceğim söz var' diyen bütün hemşehrilerimizi, İstanbulluları bu seçimde o vermeye davet ediyoruz."

Binali Yıldırım'a sanatçıların sosyal medya paylaşımları da soruldu.

"Kampanya süresince herkes görüşünü ortaya koyacak" diyen Yıldırım ekledi:

"Kampanya süresince herkes görüşünü ortaya koyacak. Burası özgür, demokratik bir ülke. Türkiye bir hukuk devleti. Herkes görüşünü ortaya koyabilir. Ama bu eleştiri boyutunda da olabilir. Hakarete, husumete dönüşmemesi lazım. Bence sanatçılar bir aday etrafında ideolojik bir kümelenme yapmak yerine, görüşlerini tek tek ifade edebilirler. Bunda bir beis yoktur. Ama açık taraf tutmak, onların sanat kariyerine de çok büyük fayda sağlamaz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir