Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilimsel Araştırmalara Göre Seks Yapmak Egzersiz Olarak Sayılabilir mi?

-

Seksin doğası gereği bir hayli hareketli olmasından ötürü spor olarak sayılabileceğini düşünenler hiç de azımsanacak sayıda değil. Peki bilim bu konuda neler diyor?

Kaynak: http://journals.plos.org/plosone/article...

Bu konuyla alakalı olarak yapılmış küçük çaplı bir deney bulunuyor.

Araştırmada 21 heteroseksüel çifte, koşu bandında 30 dakikalık bir egzersizi tamamlamaları söyleniyor. Daha sonra çiftlerin verileri kayıt ediliyor ve hepsi evlerine yollanıyor.

Çiftlerden istenense, bir ay boyunca en az haftada bir kez seks yapmaları.

Bu sırada da kollarına takılmış olan kol bantlarıyla, seks sırasındaki vücut aktiviteleri ölçülüyor. Aynı zamanda her çiftten, seks sonrasında fiziksel ve psikolojik olarak nasıl hissettiklerini not almaları isteniyor.

1 aylık süreç sonunda çiftlerden toplanan veriler değerlendirmeye alınıyor.

Verilere göre seks, erkeklerin dakikada 4, kadınlarınsa dakikada 3 kalori yakmasını sağlıyor. Buna göre seks, tenis oynamakla eş değer ölçüde kalori yakılmasını sağlıyor diyebiliriz.

Koşu bandında koşmak ise, sekse kıyasla iki kat daha fazla kalori yakılmasını sağlıyor.

Özetle cinsel aktiviteler, koşu bandıyla pek yarışamıyor. 

Yine de hiç yoktan iyi diyebiliriz. Ortalama cinsel aktivite süresini 25 dakika olarak alırsak bu, kadınların bu süreçte 75, erkeklerinse 100 kalori yakacağı anlamına geliyor.

Fakat gerçekler maalesef pek öyle değil.

Nitekim katılımcıların ortalama seks süresi 2-6 dakika arasında değişiyormuş. Bu da yaklaşık 20-30 kalori demek, pek bir şeye yaramıyor özetle...

Yine de seksin, başka pek çok faydası bulunuyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor olması, stresi azaltır olması ve kalp sağlığını olumlu yönde etkiliyor olması bunlardan yalnızca birkaçı.

Özetle seks, pek de spor sayılabilecek bir aktivite değil.

Yine de hiç egzersiz yapmamaktan iyi, fakat o gözle bakıp "Nasıl olsa sevişiyorum" diyerek pizzaları götürmemenizi tavsiye etmekte fayda var. Aman diyelim.

Bilimle kalın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
csa

25 dakikayı ortalama diye düşünmek ? 25 dakika demek zaten maksimum sürelerde gezinmek demek. Hangi bilimsel araştırma bu ya ? İlginç. 2-6 dakika kısa sayılabilir ama tahmin edilebilecek ve şaşırtmayan bir sonuç.

Görüş Bildir