Bilime Mizah Katalım! Kağıt Ataşını Büküşünüzden Karakter Analizi Yapan Psikiyatrist

132PAYLAŞIM

Bu haberin devamını okumadan önce bir ataş bulun ve gayet doğal bir şekilde her zaman yaptığınız gibi elinizde oynayın, eğin, bükün...

Oldukça başarılı ve tanınmış İsviçreli psikiyatrist Mario Gmür, hastalarının kağıt ataşlarıyla oynayışlarından karakter analizi yapabileceğini fark etti. Dailymail'den derlediğimiz bu habere göre doktor, insanların ataşları nasıl eğip, büktüklerini irdeleyerek karakterleri hakkında bir fikre sahip olabiliyor. Biraz bilim biraz da eğlence tabii ki...

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/femail/articl...

Ataş kadar basit bir nesnenin size ikiyüzlü, seks bağımlısı ya da meraklı Melahat damgası vurabileceğini tahmin eder miydiniz? İsviçreli psikiyatrist bir kişinin gerçek karakterini ele veren bir test yaptığını iddia ediyor. Nasıl mı?

İsviçreli psikiyatrist Mario Gmür, ilk önce hastalarının oynadığı ataşların karakterlerini, acayipliklerini ya da gizli arzularını bir miktar ele verdiğini fark etti. 

Yarı Rorschach testi yarı mizah içeren bir burç yorumu tadındaki 'Ataş Testi', bir ataş görüp bu küçük metal parçasının ne gibi sırlar sakladığını düşünmeden eline alıp oynamaya başlayan herkesin karakterine biraz ışık tutabiliyor.

1945 doğumlu İsviçreli psikiyatrist, psikoterapist ve psikanalist Mario Gmür'ün keşfettiği Ataş Testi'nden bazı enteresan örnekler.

Seks Bağımlısı: Tutkulu ve duygulara hitap eden birisin, baştan çıkarılmaya bayılıyorsun.

Baştan çıkarıcı her şeyin içine şık bir şekilde atlıyorsunuz, teslim olma sanatında resmen bir ustasınız.

Hayat sizin için hiç bitmeyen bir balayı gibi; günlük hayatın dünyevi sıkıntılarının sizi tasalandırmasına izin vermiyorsunuz. Diğerleri bürokrasi veya toplumun beklentileri ile mücadele verirken, sizi zevkleriniz için çıktığınız yoldan hiçbir şey alıkoyamıyor.

Anarşist: Olayların karışık ya da kaotik bir hale gelmesinden korkmuyorsunuz.

Alışılmışın dışındaki güç ve dayanıklılık seviyeniz sayesinde siz zorluklara göğüs germekle kalmıyor varınızla yoğunuzla hepsini savıyor, geri çeviriyorsunuz. 

Siz ne gerekirse yapanlardansınız ve cesaretiniz şüphe götürmez.

Vefasız Arkadaş: Sizden harika bir casus olur.

Dürüst, açık, masum ve biraz da naif görünüyor ve yardımsever izlenimi bırakıyorsunuz. Başkalarını dikkat çekmeden gözlemlemek gibi bir yeteneğiniz var, ama sonra bir anda bir bakmışsınız onlardan istediğinizi almış ve ortadan kaybolmuşsunuz. 

Uyumlu ve beceriklisiniz, bunun yanında bu şüphe hissettiren özelliklerinizi yardımsever niyetler için kullanabilirsiniz. Sizden çok harika bir casus olurdu.

Meraklı Melahat: Başkalarının sırları sizi çekiyor.

Sizin gözünüzde, bir gölün sakin suları, karlı dağların zirvelerinden çok daha çekici. Ama siz başkalarının sırlarına karşı bir çekim hissediyorsunuz ve sessizce düşüncelere dalmaktan aldığınız keyfin karanlık bir yönü var. 

Kulak kabartmayı ve meraklı davranmayı seviyorsunuz, bu ister heyecan için olsun ister size sunacağı bir getiri için. Siz işyerindeki dedikodular için harika bir kaynak ya da bir istihbarat servisi çalışanı olabilirsiniz.

Parti Delisi: Sosyal, enerjik ve dışa dönüksünüz; sohbet muhabbet sizin işiniz.

Doğal bir coşku ile dolusunuz ve hayatta seke seke ilerliyorsunuz ama bu bazen biraz fazla dikkatsizce olabiliyor. 

Herkesle her yere uyum sağlayabilirsiniz. Rahatsınız, uyumlusunuz ve insanlarla kurduğunuz ikili ilişkilerde cömertsiniz. Sürekli yeni insanlarla tanışıyorsunuz.

Hilebazsın: Kurbanlarınızı kurnazlık ve el çabukluğu ile kandırabiliyor, onları soyup soğana çevirebiliyorsunuz.

Bir partnerle birlikte çalışmayı seven birisiniz; bu da demek oluyor ki arkanızda güvenebileceğiniz ve sizi güçlü hissettiren biri her zaman var. 

Bunun yanında, sorumluluğun bütün yükünü tek başınıza taşımayı sevmiyorsunuz, ve işler ters gittiğinde kimin suçlanacağı konusunda oluşacak karışıklık size gayet güzel uyuyor.

Savaşçı: Gücünüz, kıvraklığınız ve hızınız sayesinde siz asla takviye kuvvetlerini çağırma ihtiyacı olmayanlardansınız.

Siz tam anlamıyla gerçek bir savaşçısınız. En acımasız saldırganlar karşısında bile dimdik duruyor ve onları birer birer alt ediyorsunuz.

Geçmişteki düşmanlarınız sizinle bir daha asla karşılaşmak istemez. Ama çok işe yarar bir arkadaş olabilirsiniz.

İkbal Düşkünü: Hedeflerinize ulaşmak için çok ve dürüstçe çabalıyorsunuz.

Yüksek motivasyonlu, kararlı ve güvenilirsiniz, siz herkesin etrafında olmasını istediği tarzda birisiniz. 

Hedeflerinize ulaşmak için çok çabalıyorsunuz. Zirveye giden yolda evreleri geçtikçe adım adım ilerliyorsunuz.  

Adil ve kibarsınız, asla başkalarının zaferlerini çalmak ya da onların başarılarını kendi başarınız gibi göstermeyi hayal edemezsiniz. Öz gelişime çok bağlısınız.

Örnek Vatandaş: Siz hayatın içinden başınız dik bir halde yürüyüp geçenlerdensiniz.

Siz kelimenin her anlamıyla dürüst ve namuslusunuz. Dimdik duruyorsunuz ve saklayacak hiçbir şeyiniz yok. Hayatın içinden başınız dik bir şekilde geçip gidiyorsunuz ve asla burnu havada ya da hor gören biri olarak görünmüyorsunuz.

Mario Gmür'ün 'Ataş Testi' Square Peg yayınlarında satışa çıkmış. Merak edenler bu sıra dışı ve eğlenceli analize oradan da bakabilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

İkbal düşkünüyüm evet ama bağlantıyı kuramadım nedense,düşünmek lazım

badcboy54

he canım he :D

aysegul-cemre-kalender

Adam resmen bi tarafından uydurmuş. Bana seks düşkünü ve savaşçı diyor. Öylesi yalnızca film başkarakterleri canım. Normalde ikisi bir arada olmuyor. Haber vereyim dedim :D

sikrabil

Aynısını yazıcaktım hemn üstüne adam resmen gotunden uydurmus bıde kıtap cıkarmıs bundan para kazanıyo pes bende bitmiş pet şişeleri sıkma şeklinize göre psikolojik hastalıklarınızı öğrenebilceğiniz bir kitap yazıcam ilk sayfasındada botle bı kıtabı aldıysanız muhtemelen gerızekalısınızdır yazıcam

bacillus

Galeriyi hazırlayan arkadaş ,Ataç işine girmeyi mi planlıyorsun? Hiç yoktan 10 kutu ataç ziyan oldu galeriden dolayı.

badcboy54

ataç değil,ataş.

bacillus

bu tavrınızı iş hayatında da korumanız dileğiyle...

Gizli Kullanıcı

O değil de benim yaptığım şekil bur da yok:D

Görüş Bildir