Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim-Kurgu Açlığınızı Yatıştırıp Ufkunuzu Bir Seviye Daha Genişletecek 10 Kısa Film

SinemaSanat-
Abone ol

Bilim-kurgu müptelası olanlar iyi bilirler, bu türdeki filmleri çoktan bitirmişsinizdir ve bu konudaki açlığınızı yatıştırmak için kısa filmleri bile izlersiniz. O halde ufkunu bir miktar daha açmak isteyenler hemen ilk filmden başlayabilirler.

Filmlerin çoğu Bilimkurgu Kulübü'nden alıntıdır. Vakti olmayanlar ve seçmekte zorlananlara kolaylık sağlamak için filmleri izleyip verdiğim puanlar da mevcut.

İyi seyirler. 🎬

Daha önceki içerik için şöyle alalım:

Bilim-Kurgu Müptelalarını Mest Edecek Ufuk Açıcı 10 Kısa Film - onedio.com
Bilim-Kurgu Müptelalarını Mest Edecek Ufuk Açıcı 10 Kısa Film - onedio.com

1. Chameleon

7.5/10

Yönetmenliğini Samuel Lemberg'in yaptığı ve senaryosunu ise Colin Harvey'in yazdığı Chameleon, bilim kurgu/gerilim türünün başarılı kısa film örneklerinden biri.

Dünya uzaylıların istilası altındadır. Üstüne üstlük istilacı yaratıkların insan bedenini birebir taklit edebilme yetenekleri vardır. Hal böyleyken kimin insan kimin uzaylı olduğunu anlayabilmek, hayatta kalmanın birincil koşulu haline gelmiştir. Film, bu kuşkuculuk ve güvensizlik ortamında bir çiftin hikayesine odaklanıyor.

The Thing (1982), The Invasion (2007) ve Invasion of the Body Snatchers (1978) filmlerini andırıyor.

2. A Virtual Nightmare

7.5/10

Sanal gerçeklik günden güne artmaya devam ederken bu kısa filmden sonra bu teknoloji biraz ürkütücü gelebilir. İzleyelim...

3. Strange Beasts

7.5/10

Yönetmenliğini ve senaristliğini Magali Barbe'nin yaptığı Strange Beasts (2017), artırılmış gerçeklik teknolojisinin "diğer yüzüne" odaklanan ve Black Mirror senaryolarını aratmayan bir kısa film.

4. Proximity

7/10

Yönetmenliğini Ryan Connolly'nin yaptığı ve başrollerini Todd Bruno ile Josh Connolly'nin üstlendiği Proximity, bir hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. Ayaklarına bağlanan bir mekanizma nedeniyle birbirlerinden fazla uzaklaşmamaları gereken mahkumlar, aynı zamanda peşlerindeki avcılardan da kaçmak zorundadır. Oyun çoktan başlamıştır...

5. The Last Bookshop

6.5/10

Kitapsız bir dünya hayal edin... Senaristliğini ve yönetmenliğini Richard Dadd'in üstlendiği The Last Bookshop (Son Kitapçı), gelişen teknolojiyle birlikte kitapların da tarih olduğu bir geleceği anlatıyor.

Çocuk kahramanımız, tesadüfen eski bir dükkan keşfeder. Bu esrarengiz dükkan, raflara sıra sıra dizilmiş tuhaf nesnelerle doludur. Çocuğun bilmediği şey ise, o nesnelerin kitap; o eski dükkanın da dünyadaki son kitapçı olduğudur...

6. Power/Rangers

6.5/10

Yönetmenliğini Joseph Kahn‘ın üstlendiği 2015 tarihli Power/Rangers, orijinal Power Rangers'ı özleyenler için tadımlık bir seyirlik. Karanlık atmosferi ve aksiyonuyla öne çıkıyor.

7. Planet Unknown

6.5/10

21. yüzyılın sonunda ortaya çıkan küresel çapta bir kıtlık tüm yaşamı altüst etmiştir. İnsanlık, yaşanabilir gezegenler bulmak umuduyla uzayın çeşitli yerlerine robotlar gönderir. Robotların amacı, gittikleri gezegenlerin bitki yetiştirilmeye elverişli olup olmadığını test etmektir.

Uzak bir gelecekte gerçekten de böyle bir sahne yaşanabilir.

8. Code 8

6.5/10

Yönetmenliğini Jeff Chan'ın yaptığı Code 8, yakın bir gelecekte geçiyor. Nedeni bilinmeyen bir şekilde dünya nüfusunun %4'ü birtakım olağanüstü yetenekler kazanmıştır. Ancak halk güvenliği sebebiyle bu olağanüstü yeteneklerin kullanıma yasak getiren yönetim, kuralı ihlal edenleri bir bir avlamaktadır.

Devamı gelecekmiş izlenimi bırakarak sonlanıyor, belki uzun metraja da dönüştürebilirler.

9. Story of R32

7/10

Yönetmenliğini Vladimir Vlasenko'nun üstlendiği bu kısa ve dramatik film, R32 adlı kaderine terk edilmiş eski bir robotun hikayesine odaklanıyor. Çaresiz bir şekilde azalan bataryasını doldurmaya çalışan tek kollu kahramanımız, bir yandan zamanla yarışırken, bir yandan da insanların umursamazlıklarıyla yüzleşecektir.

10. Cargo

7.5/10

Zombi filmlerini korkutan yanı haricinde dramatik yanı da bulunuyor, bu kısa film de ikinci kısma daha çok odaklanıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dogan-serbest1

Şizofreni gibi bir rahatsızlığınız olunca #3 numaradaki uygulamaya otomatikmen sahip oluyorsunuz. Tabi her şey sizin kontrolünüzde olmuyor ama en azından beleş.

kitapkokusu

sondaki film korkunç güzel. kazığın ve etin ne için olduğunu anladığımda neredeyse ağlayacaktım.

Görüş Bildir