Bilim İnsanları Açıkladı: Ağaçların Yakınında Yaşamak İnsan Sağlığına İyi Geliyor

 > -
Abone ol

Scientific Reports'da yayınlanan yeni bir inceleme gösterdi ki; araştırmacılar şehir hayatına dair yaptıkları bir istatistiğe göre; ağaçlarla bezeli şehir ortamı, insan sağlığı için en verimli yaşam alanı.

Araştırmanın büyük bir kısmı, doğal alanların insan bedeni üzerindeki kavramsal ve psikolojik yararlarına odaklı gerçekleştirildi. İstatistisel verilerse mahallelerde ve araştırma alanlarındaki ağaçların ve bitkilerin sayıları da göz önüne alınarak oluşturuldu.

Umuma Açık Alanlardaki Ağaçların Etkisi Daha Büyük

Psikolog Omid Kardan'ın yürüttüğü ve Chicago Üniversitesi araştırmacılarından oluşan ekip, 530.000 cıvarı ağacın bulunduğu Toronto şehrini baz alarak, şehir hayatına yerleştirilmiş ağaçlar, türleri, lokasyonları ve ağaçmetreleriyle, şehir hayatının olmadığı ufak alanlar (örneğin müstakil bir evin bahçesindeki ağaçlar) arasında karşılaştırmalar yaptı.

30,000'in üzerinde Toronto'da yaşayan insanın sağlık bilgilerini raporladılar, kalp değerleri, kanser riskleri, akıl sağlıkları, diyabet oranları ve birçok alanda veri toparlandı.

7 Yıl Fazladan Yaşam Ömrü Garantisi

Chicago Üniversitesi araştırmacılarından ve raporun yazarlarından psikolog Marc Berman “Gelir düzeyi, yaş ve eğitim gibi verileri değerlendirirken, yaşanılan ortamdaki ağaçların varlığının tüm beden sağlığımıza etkilerini fark ettik. Etki, umuma açık alanda bulunan ağaçlarda çok daha belirgin. Diğer yeşillik alanların etkisi de yadsınamaz tabi ama günlük yaşantıda rol oynayan sokaklardaki ağaçlar işin temel noktası." diyor.

Araştırma sırasında fark edilenlerden biri de, cadde ve sokaklara dikilecek 10 tane fazladan ağacın sağlık üzerindeki olumlu etkisiyle, 7 yıl fazladan yaşam ömrü garantisi vermesi.

"Belediyeler 10 ağaç fazla dikse dünya değişir."

Ağaçlar bilimsel anlamda, şehir hayatı kalitesini yükseltmesi, ozon tabakasına iyi gelmesi ve solduğumuz havayla birebir ilişkisi olması açısında oldukça önemli.

Araştırmanın ilginç bir yanı da; umuma açık ortamlarda bulunan ağaç ve yeşilliklerin, özel alanlardaki yeşilliklerden daha etkili olması. Ki uzmanlar bunu da, herhangi bir başka mahallede yaşayıp, sosyo-kültürel anlamda kişisel alanlarında yeşillik sahibi olamayan insanların da kaliteli bir yeşil alan sahibi olabilmeleri gerektiğiyle açıklıyorlar.

Araştırmacı psikolog Berman “Her belediye 10 tane fazla ağaç dikebiliyor olsa, toplum sağlığına nasıl bir fayda sağlayabileceklerini tahmin bile edemezler." diyor.

The Washington Post

Kapak Görseli: European Pressphoto Agency

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir